فروشگاه تخت طاووس

پشتیبانی

  • تلفن: 02155266112
  • از شنبه تا 5 شنبه 10 صبح الی 11 شب

تخت طاووس

search

مبل ال

اگر روند زندگی مردم ایران را در چند دهه اخیر بررسی کنید متوجه خواهید شد که مردم توجه بیشتری نسبت به قبل به بحث دکوراسیون منزل و محیط کار خود داشته اند و به همین دلیل در سال های اخیر کارشناسان متخصص در زمینه طراحی و چیدمان دکوراسیون مشغول به فعالیت هستند که در زمان مراجعه مشتری به او کمک خواهند کرد تا نهایتا به یک دکوراسیون زیبا و ایده آل خود دست یابند. عناصر مختلفی تشکیل دهنده دکوراسیون هستند که مهمترین آن ها مبلمان است. اکنون انواع مختلفی مبل در فروشگاه های کشور در دسترس مشتریان قرار دارد که مبل ال یکی از جذاب ترین و متنوع ترین مبلمان از نظر ظاهر، طراحی پارچه و مدل ساخت است.

برای دریافت قیمت انواع مبل ال با ما فروشگاه تخت طاووس تماس بگیرید

 

در ابتدا لازم است تعریفی کلی از مبل ال و ویژگی های ظاهری آن داشته باشیم. این مبلمان همان گونه که از نامش مشخص است به L ساخته و چیده می شود. به این معنا که یک ست مبل ال از دو ضلع عمود بر هم تشکیل شده است که یک ضلع بزرگتر از دیگری است. از جمله مهمترین ویژگی های مبل ال عبارتند از:

مبل ال از نظر نحوه قرار گرفتن در دو حالت ساخته می شود. در برخی از مدل های مبل ال دو ضلع از هم جدا نمی شوند و در نتیجه اگر قرار باشد زمانی دکوراسیون منزل را عوض کنید تغییر مبلمان مشکل خواهد بود. اما در مدل دیگری از مبل ال دو ضلع از هم جدا می شوند به همین دلیل این مدل بیشتر مورد استقبال مردم قرار گرفته است.

مبل ال برای سالن هایی که فضای کوچکی دارند بسیار مناسب است زیرا دقیقا دور تا دور سالن قرار گرفته و حتی اگر برای ساخت مبل ال از تولید کننده بخواهید که فضای سالن را اندازه گرفته و سپس بر این اساس مبل ال را طراحی و بسازد در نتیجه هیچ پرتی از نظر فضا وجود نداشته و تقریبا تمامی قسمت ها مورد استفاده قرار می گیرند.

مبل ال از نظر پهنای قسمت نشیمن و همچنین ارتفاع پشتی مبل دارای تنوع زیادی است که اگر چه استقبال خوبی از همه قسمت ها می شود ولی بهتر است خرید خود را براساس استاندارد انجام دهید تا سلامتی کمر و پا نیز حفظ شود. بهترین مبل ال از نظر عمق مبل مدلی است که وقتی کمر به قسمتی پشتی مبل تکیه می کند کف پاها کاملا روی زمین قرار گیرد.

استقبال از مبل ال در ایران:

اغلب مردم ایران در سده های قبل بر روی زمین می نشستند و استفاده از مبلمان مختص اشراف و بزرگان بود. اما در کنار سیر تحول فرهنگی و اجتماعی که در کشور رخ داده است لازم است به بحث چگونگی گسترش استفاده از مبلمان نیز بپردازیم. برای مثال امروزه مرم علاقه زیادی به استفاده از مبل ال دارند در حالی که در سال های قبل مدل های مبل سلطنتی محبوبیت بیشتری داشت. علت این تغییر سلائق چیست؟

با گذر زمان و با فرهنگ سازی که بر روی تشویق مردم به استفاده از مبلمان صورت گرفت مردم دریافتند که داشتن حداقل یک ست از مبل در خانه نه تنها بر زیبایی دکوراسیون منزل تاثیرگذار است بلکه مهمتر از همه این که مبلمان نقش مهمی در حفظ سلامت زانو و پای افراد دارد. چرا که زاویه بین ساقه پا و ران نباید از 90 درجه کمتر و یا بیشتر شود و رسیدن به این حالت تنها با استفاده از مبل به ویژه مبل ال امکان پذیر است. کم کم دیدگاه مردم از این که مبلمان تنها یک عنصر از دکوراسیون منزل بوده و باید شیک و مجلسی باشد تغییر کرد و به این باور رسیدند که مبلمان باید به گونه ای باشد که در زمان نشستن بر روی آن فرد احساس راحتی داشته و فشاری به مهره های کمر و سایر قسمت های بدن وارد نشود به همین دلیل بود که سلیقه مردم رفته رفته به سمت مبل راحتی تغییر کرده و در نتیجه امروزه شاهد استقبال بی نظیر مردم از انواع مبل ال هستیم. به طور کلی دو عامل باعث شد که مبل ال نسبت به سایر مبل های راحتی بیشتر مورد استقبال قرار گیرد:

چیدمان مبل ال باعث می شود که از تمام فضاهای خانه استفاده شده و پرتی نداشته باشد. این مسئله به ویژه در ساختمان های امروزی که اکثرا آپارتمانی بوده و فضای سالن ها کوچک است بیشتر اهمیت دارد تا شما بتوانید از همین فضای حداقل حداکثر استفاده را ببرید.

دومین عامل که منجر به محبوبیت مبل ال شده است، راحتی بودن آن و در نتیجه تاثیری که بر روی سلامت بدن و ستون فقرات دارد. قرار نیست که مبلمان منزل تنها زمان آمدن مهمان مورد استفاده قرار گیرد بلکه همان گونه که گفته شد برای حفظ سلامت زانوها توصیه پزشکان بر این است که انسان از نشستن بر روی زمین خودداری کند. لذا مبل انتخابی باید به اندازه ای راحت باشد که فرد حتی برای تماشیا تلوزیون، استراحت، مطالعه و... بدون هیچ گونه ناراحتی در کمر و ستون فقرات بتواند بر روی مبل دراز کشیده و از آن استفاده کند. مبل ال دقیقا همین نیاز انسان را پاسخ می گوید. جالب است بدانید که در برخی از انواع مبل ال این امکان وجود دارد که فرد از مبل به عنوان تخت خواب هم استفاده کند به این صورت که قسمت نشیمنگاه دو تکه بوده و تکه دوم به سمت پایین خم است اگر در زمان استراحت این قسمت بالا بیاید، مبل ال به تخت خواب تبدیل می شود.

یک مبل ال خوب چه ویژگی هایی دارد:

(0 votes, average 0 out of 5)

تمامی انواع مبل من جمله مبل ال تنها زمانی استاندارد بوده و استفاده از آن ها هیچ آسیبی برای انسان ندارد و همان گونه که قبلا گفته شد یک مبل تنها نباید نمای خانه را زیبا کند بلکه قرار است شما در منزل خود ساعت ها در کنار مهمان و یا برای تماشای تلوزیون، مطالعه و... بر روی مبل بنشینید لذا اگر مبل ال براساس استاندارد جهانی ساخته نشده باشد پس از مدتی شما قید نشستن بر روی آن را خواهید زد چون بدنتان را اذیت میکند. در نتیجه یک مبل ال استاندارد باید از ویژگی های زیر برخوردار باشد:

ارتفاع پشتی مبل ال

قبل از خرید مبل ال بر روی آن بنشینید و بررسی کنید که ارتفاع قسمتی پشتی مبل تا کجای کمر شما را پوشش می دهد. براساس استاندارد جهانی ارتفاع پشتی مبلمان باید باید از شانه ها و گردن حفاظت کند. در مورد مبل ال نیز ساختار کمی متفاوت می شود زیرا این مبل در گروه مبل های راحتی قرار داشته و تمامی قسمت های آن نرم و راحت است. در مبل ال همین که کمر شما کاملا پوشش داده شود کافی است. ارتفاع پشتی برخی از انواع مبل ال تنها تا قسمت میانی کمر هستند این مبلمان اگر چه استاندارد نیست ولی متاسفانه در بازار به وفور یافت شده و مردم به دلیل زیبایی های طرح، رنگ و مدل مبل ال از آن ها خریداری می کنند. توصیه می کنیم که خرید خود را هم براساس زیبایی و هم براساس استاندارد جهانی به منظور حفظ سلامت کمر و پا انجام دهید.

ارتفاع مبل از زمین

وقتی بر روی مبل ال نشستید به وضعیت قرار گرفتن پاهای خود نسبت به زمین دقت کنید. پای شما نباید آویزان باشد همچنین اگر مجبور شدید که پاها را جمع کنید در این صورت یعنی ارتفاع مبل کم است. بهترین حالت این است که کف پا دقیقا روی زمین قرار گرفته و فشاری به پا وارد نشود.

راحتی کمر و نشیمن گاه

زمانی که بر روی مبل ال می نشینید نباید قسمت پشتی و نشیمنگاه به حدی سفت باشد که وضعیت کمر نتواند در شرایط مساعد قرار گرفته و همچنین نشیمن گاه شما اذیت شود. از طرفی نرم بودن بیش از حد این دو قسمت نیز باعث می شود که هم به بدن آسیب وارد شود چون مهره های کمر از حالت استاندارد خارج شده و هم این که در مدت کوتاهی این مبل ال کیفیت خود را از دست خواهد داد.

جنس پارچه مبل ال

در بازار انواع مبل ال از نظر جنس پارچه وجود دارد. معمولا اشتباهی که اکثر افراد در نگاه اول به مدل های مبل ال مرتکب می شوند، انتخاب براساس ظاهر و زیبایی مبل است. این که شما ظاهر بین باشید در نهایت باعث می شود که انتخاب شما مناسب نباشد. برای مثال در میان انوع مبل ال شما مبل ال از جنس چرم را نیز مشاهده می کنید اما این جنس مبل اصلا برای خانه مناسب نیست زیرا در منزل شما ساعت ها باید بر روی مبل بنشینید و در نتیجه چرم باعث می شود که دمای بدن زیاد شده و پشت بدنتان بسیار عرق کند. در نتیجه مبل ال با روکش چرمی و از این قبیل تنها برای محیط های کاری مناسب هستند که مراجعه کننده قرار است چند لحظه بر روی آن بنشیند. در انتخاب جنس پارچه مبلی دقت داشته باشید که پارچه انتخاب با کیفیت باشد در غیر این صورت پس از مدتی فرسوده و خراب خواهد شد.

وزن مبل ال

بهترین مبل ال از نظر وزنی مبلی است که نه زیاد سنگین و نه زیاد سبک باشد. سنیگین بیش از حد مبل ال مشکل جابجایی آن را داشته و سبکی بیش از حد باعث می شد که در زمان نشستن بر روی آن مبل جابجا شود.

معرفی انواع پارچه برای مبل ال

یکی از مهمترین عواملی که بر روی زیبایی مبل ال تاثیر می گذارد نوع پارچه، طرح و رنگ آن است. زمانی که تصمیم به خرید مبل ال دارید کافی است در بازار کمی گشت و گذار داشته باشید تا طرح های مختلف مبل ال را براساس تنوع پارچه مشاهده کنید. ما در این مقاله به بررسی انواع پارچه مبل ال و مزایای و معایب هر یک خواهیم پرداخت.

پارچه چرمی

پارچه های چرمی به دلیل این که بسیار براق بوده و جذابیت خاص خود را دارند امروزه در مبل ال هم استفاده شده و علاقمندان خاص خود را دارد. اما اگر شما نیز در این فکر هستید که پارچه مبل ال خود را از نوع چرمی انتخاب کنید لازم است با مزایای و معایب آن آشنا شوید:

مزایای پارچه چرمی برای مبل ال

مهمترین مزیت استفاده از پارچه چرمی برای مبل ال راحتی در تمیز کردن آن است. اگر حتی مایعات هم بر روی چرم ریخته شود به راحتی با یک دستمال تمیز می شود بدون این که به بافت داخلی مبل ال نفوذ کند. فرض کنیم که شما بر روی مبل ال دراز کشیده و در حال نوشیدن چایی هستید که فنجان از دست شما افتاده و چایی بر روی مبل می ریزد. در این صورت با یک دستمال به راحتی می توانید آثار چایی را پاک کنید.

دومین مزیت استفاده از پارچه چرمی برای مبل این است که به شما این امکان را می دهید مبل را بشویید البته نه این که با فشار آب و کف این کار را انجام دهید ولی به حال می توان با اسفنج خیس و دستمال بدون این که مبل دچار لکه شود، پارچه چرم را تمیز کرد.

معایب پارچه چرمی برای مبل ال

بزرگترین عیب استفاده از پارچه چرمی در مبل ال این است که وقتی چند دقیقه بر روی آن بنشینید پشت بدن عرق کرده و در مدت کوتاهی خیس می شود. در نتیجه اگر قرار است مبل ال را برای خانه خود انتخاب کنید تا از آن برای استراحت، مطالعه و.. بهره مند شوید استفاده از پارچه چرمی اشتباه بزرگی است.

مایعات و گرد و خاک بر روی پارچه چرمی به راحتی از بین می روند اما اگر چربی بر روی آن بریزد حتی در برخی موارد این چربی از بین نمی رود. با توجه به این که مبل ال بیشتر توسط افراد خانواده استفاده می شوند به همین دلیل انتخاب پارچه چرمی گزینه مناسبی نیست.

یکی دیگر از معایب استفاده از پارچه چرمی در مبل ال این است که به شدت آسیب پذیر بوده و با کوچترین ضربه ای سوراخ می شود.

لازم است بدانید که مبل ال با پارچه چرمی دیرتر گرم می شود لذا در زمستان نشستن بر روی آن حس خوبی را به انسان نمی دهد.

پارچه مخمل

پارچه مبلی مخمل از جمله شیک ترین پارچه هایی هستند که برای مبل ال می توان استفاده نمود و جالب این که این جنس پارچه همیشه به روز بوده و زیبایی خاص خود را دارند. بهتر است قبل از انتخاب پارچه مخمل برای مبل ال ابتدا مزایا و معایب ان را کنار هم قرار دهید و سپس تصمیم خود را نهایی کنید.

مزایای پارچه مخمل برای مبل ال

پارچه مخمل بسیار گرم وجذاب است به همین دلیل نه تنها ظاهری شیک را در کوراسیون منزل ایجاد می کند بلکه نشستن بر روی مبل ال با پارچه مخمل بسیار لذت بخش است چرا که بافتی نرم دارد.

معمولا پارچه های مخمل دوام بالایی دارند در نتیجه طول عمر مبل ال را بیشتر خواهند کرد.

عیب پارچه مخمل برای مبل ال

شاید مهمترن عیب پارچه های مخمل را بتوان تمیز کردن آن ها دانست چرا که اگر لکه ای بر روی مبل ال با پارچه مخمل ایجاد شود تمیز کردن آن سخت و گاها غیر ممکن است.

پارچه ساتن

استفاده از پارچه ساتن در مبل به ویژه مبل ال را توصیه نمی کنیم و برای گفته خود چند دلیل معتبر را بیان خواهیم کرد:

بدترین عیب پارچه ساتن این است که لغزنده و لیز است زمانی که بر روی مبل ال با پارچه ساتن می نشینید مدام حس می کنید که در حال سر خوردن هستید. در نتیجه برای مبل هایی همانند مبل ال که برای استراحت مناسب هستند استفاده از پارچه ساتن اشتباه بزرگی است.

پارچه های ساتن به سرعت پاره شده و نخ کش می شوند. پس از مدتی استفاده از مبل ال با پارچه ساتن آثار ساییدگی روی پارچه نمایان می شود.

از طرفی اگر کوچکترین لکه ای بر روی پارچه ساتن ایجاد شود در واقع این لکه ماندگار خواهد شد چرا که پاک کردن آن بسیار سخت و گاهی غیر ممکن است.

گلیم و جاجیم

حتما تا به حال دیده اید که از گلیم و یا جاجیم به عنوان روکش مبل استفاده می شود. در سال های اخیر گلیم و جاجیم به دلیل طراحی خاص، زیبایی در بافت و همچنین رنگ بندی های که دارند تواسنته اند توجه مردم زیادی را به خود جلب کنند.

مزایای استفاده از جاجیم و گلیم برای مبل ال

1_ از نظر زیبایی استفاده از گلیم و جاجیم در مبل ال باعث می شود که دکوراسیون منزل بسیار شیک و خاص به نظر برسد.

2_ همچنین جاجیم و گلیم مقاوم هستند و دیر پاره می شوند لذا استفاده از آن در مبل ال مناسب است.

3_ با توجه به این که طرح های گلیم و جاجیم شلوغ است لذا اگر لکه ای بر روی آن ایجاد شود زیاد به چشم نمی آید.

4_ معایب استفاده از گلیم و جاجیم در مبل ال

5_ بفت گلیم و جاجیم کمی زبر و ضمخت است لذا پس از کمی نشستن بر روی آن بدنتان اذیت می شود.

6_ همچنین اگر گلم و یا جاجیم سوراخ و یا پاره شوند هزینه تعمیرات آن ها بالاست.

7_ اگر مبل ال از جنس گلیم و یا جاجیم بوده و لکه ای بزرگ بر روی آن ایجاد شود که پیدا باشد لازم است بدانید که پاک کردن آن بسیار سخت است.

معرفی انواع چوب مورد استفاده در مبل ال

1_ در ساخت مبل ال از استیل و یا چوب استفاده می شود. اما مبل ال با اسکلت چوبی بسیار مناسب است زیرا:

2_ چوب به دلیل این که ماده ای طبیعی است در نتیجه از نظر ورانشناسی تاثیر بسیار خوبی بر روی جو آرام خانه و ایجاد حس سرزندگی می گذارد.

3_ طراحی هایی که بر روی چوب ایجاد می شود بسیار شیک و فانتزی است به ویژه در مبل ال. درست است که چوب به کار رفته در مبل ال بسیار کم است اما به هر در پایه ها و دسته های مبل می توان از زیبایی چوب لذت برد.

4_ تنوع رنگ در چوب بیشتر است. نه تنها می توان در ساخت در مبل ال از چوب استفاده نمود بلکه قابلیت رنگ کردن چوب نیز وجود دارد.

با توجه به آن چه که گفته شد علاقمندی اکثر افراد در خرید مبل ال این است که به سراغ مبل ال با اسکلت چوبی بروند. اما لازم است که با انواع چوب های مورد استفاده در ساخت مبل ال آشنایی داشته باشید تا در زمان خرید مبل مناسبی متناسب با بودجه ای که دارید نصیبتان شود.

چوب گردو

رنگ چوب گردوه به رنگ خاکستری تا قهوه ای تیره بوده و در گروه چوب های ریز بافت قرار دارد. جالب است بدانید که چوب گردو محبوب ترین چوب مورد استافده در مبل ال است. با توجه به این که چوب گردو مقاوم بوده و در برابر فشار سر سخت است به همین دلیل به راحتی می توان نقوش مورد نظر را روی آن پیاده نمود. با توجه به آن چه که گفته شد متداول ترین نوع چوب که در ساخت مبل ال با اسکلت چوبی استفاده می شود، چوب گردو است.

چوب راش

یکی دیگر از چوب های نیمه سنگین که در برابر فشار مقاوم است چوب راش نام دارد. این چوب از طیف رنگی کرم تا قرمز متفاوت است جالب است بدانید که این چوب به علت این که مقاوم به قارچ و حشرات است به همین دلیل به عنوان چوب ایده آل در ساخت مبلمان و مبل ال شناخته شده است.

چوب افرا

چوب افرا به رنگ کرم مایل به سفید است که درخشندگی خوبی دارد و همچنین عمل ایجاد طرح بر روی این چوب بسیار آسان است همین دو عامل باعث می شود که استفاده از چوب افرا در مبل ال متداول باشد.

چوب چنار

چنار نیز در گروه چوب های سفید قرار دارد و همچنین نیمه سنگین بوده و مقاوم به فشار است همین ویژگی ها باعث می شود که این چوب در تولید مبل ال در لیست گزینه های انتخابی قرار گیرد.

چوب بلوط

شاید بتوان یکی از بهترین مبل هایی که می توان از آن برای ساخت مبل ال استفاده نمود چوب بلوط است این چوب که به رنگ قهوه ای روشن بوده مقاوم به ساییدگی بوده و بافت درشتی دارد.

چوب درخت آبنوس

1_ درخت آبنوس چند ویژگی مهم و جذاب دارد که استفاده از آن را در صنعت مبلمان به ویژه مبل ال رایج کرده است:

2_ این درخت به رنگ سیاه است به همین دلیل این رنگ جذابیت زیادی در میان مردم به دست بیاورد.

3_ همچنین درخت آبنوس عطر خیلی خوبی دارد. همین امر یکی دیگر از فاکتورهای مهم در انتخاب چوب آبنوس است.

4_ چوب آبنوس در انواع آبنوس سیاه, آبنوس مرمری یا مرمری آندامان و آبنوس کاکی در ساخت انواع مبل و مبل ال استفاده می شود.

چوب ملچ

یکی دیگر از چوب های سنگین و مقاوم در برابر خمش چوب ملچ است که عمدتا این رنگ قرمز بوده و ممکن است برخی رگه های سبز بر روی آن دیده می شود. جالب است بدانید که این چوب چون به صورت طبیعی رنگی بوده و نیازی به رنگ کردن توانسته است توجه مردم را به خود جلب کند به همین دلیل برخی از افراد که مبل ال سفارش می دهند ترجیح می دهند که به سراغ چوب ملچ برند و رنگ پارچه را با رنگ چوب ست کنند. لازم است بدانید که چوب ملچ درشت بافت بوده و دوام و ماندگاری بالایی دارد.

چوب توسکا

چوب توسکا هم قابلیت رنگ پذیری بالایی داشته و هم این که پرداخت بر روی آن به آسانی و با هر فرمی صورت می گیرد لذا می توان به عنوان گزینه مناسب در ساخت انواع مبل ال از این چوب استفاده نمود. البته لازم است بدانید که دوام این چوبی کمی پایین است لذا بهتر است در ساخت مبل ال از ترکیب چوب ها استفاده شود. چوب توسکا در دو گونه توسکای قشلاقی و ییلاقی وجود دارد و هر دو نوع در ساخت مبل به کار برده می شود.

چوب روسی

کلیه چوب های سفیدی که از روسیه وارد کشور می شود تحت عنوان چوب روسی شناخته می شود و این چوب به عنوان بهرتین چوب های مورد استافده در صنعت مبلمان و ساخت مبل ال معرفی شده است. امکان کم ترک خوردن چوب هنگام خشک شدن، پرداخت آسان و ایده آل، سنباده خوری خوب، میخ خوری و پیچ خوری عالی از جمله مهمترین ویژگی هایی هستند که باعث شده است چوب روسی بتواند در صنعت مبل سازی و ساخت مبل ال جایگاه بسیار خوبی را به دست بیاورد.

چوب تبریزی

شاید در زمان خرید مبل و همچنین مبل ال تا به حال چوب هایی را ملاحظه کرده اید که سفید مایل به کرم بوده و لکه های قهوه ای و یا سیاه روی آن دیده می شود. لازم است بدانید که این چوب دوام زیادی دارد به همین دلیل در ساخت مبل بیشتر به منظور ساخت قسمت های تزئینی از چوب تبریزی استفاده می شود.

چوب نارون

چوب نارون در عین حال که سخت و محکم است ولی انعطاف پذیری بالایی داشته و به راحتی خم می شود به همین دلیل از چوب نارون به ویژه در ساخت مبلمان به ویژه در قسمت هایی که جنبه تزئینی دارد استفاده می شود.

اصول نگهداری از چوب مبل ال

اگر تا این قسمت مقاله را دنبال کرده باشید متوجه شده اید که اسکلت چوبی رایج ترین نوع اسکلت برای ساختن مبلمان و به ویژه مبل ال است و دلیل این محبوبیت به خاطر فرم پذیری چوب، امکان کنده کاری و... است. اما اگر می خواهید مبلمان شما عمر طولانی داشته و ماندگار شود باید به خوبی از آن مراقبت کنید. تک تک قسمت های یک مبل باید به درستی نگهداری و نظافت شوند تنها در این صورت است که مبل ال شما تا مدت ها برای شما قابل استفاده خواهد بود. یکی از قسمت های مبل ال چوب آن است. برای نگهداری از چوب مبل ال باید به نکات زیر توجه داشت:

همواره قسمت های چوبی مبل ال را تمیز کنید و اجازه ندهید غبار و گرد و خاک بر روی آن بنشیند. اهمیت این عمل را باید از دو بعد بررسی کرد. اول این که گرد و غبار و هر نوع کثیفی باعث می شود که به مرور زمان لایه رویی چوب جرم گرفته و زیبایی و جلای خود را از دست بدهد و از طرفی دیگر حشرات ماده معمولا به سراغ قسمت های کثیف چوب که گرد و غبار می روند. از طرفی قسمت های چوبی از مبل ال که گاها طرح هایی بر روی آن وجود دارد فضای مناسبی برای تخم گذاری هستند زیرا درزها این نقوش برجسته و یا فرو رفته بهترین جایی است که اگر حشرات ماده تخم بگذاند امکان دسترسی انسان به آنجا وجود نداشته و در نتیجه تخم ها در امان هستند. به همین دلیل حتما هر هفته تمامی قسمت های چوبی مبل ال را به ویژه قسمت های طرح دار به خوبی تمیز کنید تا بافت مبل از خسارات حشرات در امان باشد.

برای تمیز کردن قسمت های چوبی مبل ال از دستمال های نرم استفاده نید. اگر دستمال مورد استفاده زبر باشد به مرور زمان خش های ریزی را در بافت چوبی مبل ال ایجاد خواهد کرد.

اگر در خانه شم تعداد حشرات زیاد شده است باید بدانید که وسایل چوبی و من جمله مبل ال با بافت چوب در خطر هستند لذا حتما باید خانه را سم پاشی کنید. این تنها کاری است که باعث می شود بافت چوبی مبل ال از دست حشرات در امان مانده و سالم بمانند. لازم به ذکر است که چند ساعت پس از اتمام کار حتما باید تمامی قسمت های دکوراسیون، روکش های مبل ال و همچنین قسمت های چوبی را با یک دستمال تمیز کنید تا آثار سموم باقی مانده حذف شوند.

هر چند وقت یکبار قسمت های چوبی مبل ال را واکس بزنید تا با این کار هم جلای چوب بیشتر شده و زیبایی خود را حفظ کند و هم این که طول عمر چوب بیشتر شود. برای این منظور شما باید از دو دستمال استفاده کنید. ابتدا با یک دستمال تمیز و کمی مرطوب روی سطح چوبی مبل ال بکشید تا گرد و غبار و لکه های روی آن از بین بروند توجه داشته باشید که در زمان واکس زدن چوب نباید هیچ گونه کثیفی روی آن دیده شود. سپس یک لایه نازک واکس مخصوص چوب را روی دسته، پایه ها و میززهای چوبی مبل ال قرار داده و با یک دستمال خشک واکس را بر روی تمامی قسمت ها پخش کنید. حدود 30 دقیقه صبر کرده و بعد با همان دستمال محکم روی واکس بکشید تا مقادیر اضافی حذف شوند. توجه داشته باشید که اگر قسمت های چوبی مبل ال براق هستند بهتر است به جای واکس از موادی که جلای براق دارند همانند روغن بادام استفاده شود. اما توصیه نهایی ما این است که به هیچ عنوان سرخود کاری انجام ندهید. حتما شما در زمان خرید مبل ال از فروشنده جویا شده اید که جنس چوب چیست لذا برای انتخاب مواد چه برای جلا دادن و چه برای محافظت از چوب حتما از یک متخصص کمک بگیرید.

اگر لکه هایی همانند اثر انگشت بر روی دسته ها و یا میزهای چوبی مبل ال باقی ماند یک اسفنج برداشته و خیس کنید سپس آن را فشار دهید تا آب آن کاملا خارج شود. این اسفنج را بر روی اثر انگشت ها کشیده و سپس محل را با دستمال تمیز خشک کنید. اگر لکه ها بر روی قسمت های چوبی بماند به مرور زمان ماندگار می شود. البته برخی از افراد از شیشه پاک کن هم برای این منظور استفاده می کنند اما دقت کنید که ممکن است برای برخی از چوب ها، لایه محافظتی روی چوب از بین برود. لذا کمک از این روش حتما با متخصص صنعت چوب مشورت کنید.

توجه داشته باشید که دشمن طبیعی همه انواع چوب تغییر شدید دما و به ویژه گرماست. اگر در نزدیک مبل ال که اسکلت آن چوب است شوفاژ و یا بخاری قرار داشته باشد گرمای تولید شده باعث می شود که به مرور زمان چوب ترک خورده و کیفیت ان از دست برود.

در محیطی که وسیله چوبی قرار دارد نباید هوا خشک باشد لذا اگر مبل ال شما دارای اسکلت چوبی است سعی کنید رطوبت خانه را کمی زیاد کنید تا از خشک شدن چوب جلوگیری شود.

اصول نگهداری از مبل ال mdf

امروزه در ساخت مبل ال بسیار مرسوم است که از mdf برای ساخت اسکلت و میزهای مبل استفاده می شود. چرا که مبل ال مبلی مدرن و فانتزی است و استفاده از چوب بیشتر برای مبل های کلاسیک و استیل به کار می رود. هر چند هنوز هم برخی از افراد تمایل دارند که از مبل ال چوبی استفاده کنند اما با توجه به این که شاهد تولید مبل ال mdf هم در بازار هستیم لازم دانستیم که چند نکته را در نگهداری از mdf بیان کنیم

اگر بر روی میزهای mdf و یا اسکلت mdf مبل ال لکه هایی همانند اثر انگشت، لکه چربی و مواردی از این قبیل مشاهده شد، از یک اسنفج نمدار و دستمال خشک برای پاک کردن آن ها استفاده کنید. اگر عمق و شدت لکه ها زیاد بود به هیچ عنوان به سراغ موادی همانند وایتکس نروید زیرا قدرت پاک کنندگی آن ها زیاد بوده و می تواند لایه رویی mdf را از بین ببرد. در این شرایط استفاده از کمی شوینده ظروف و یا شیشه پاک کن ها به دلیل داشتن الکل با درصد کم می تواند انتخاب مناسبی باشد.

اگر بر روی میز mdf مبل ال آب و یا هر گونه مایعات ریخته شد سریعا آن را خشک کنید زیرا به اصطلاح تبله خواهد کرد.

سعی کنید چاقو و وسایل تیز را روی میز mdf مبل ال نگذارید زیرا این جنس بسیار به خش حساس است.

با توجه به این که از میز های mdf مبل ال برای مطالعه، غذا خوردن و... استفاده می شود توصیه می کنیم که به هیچ وجه ظروف داغ را روی میز mdf نگذارید چرا که صفحات mdf حساس بوده و از درون ترک خواهد خورد. این کار باعث می شود که عمر mdf کم شود.

به هیچ عنوان وسیله سنگین را روی میز mdf نگذارید چون توان تحمل mdf کمتر از چوب است. این عمل شاید در دفعات اول اثری از خود نشان ندهد ولی به دلیل آسیب از درون به mdf باعث می شود که ناگهانی میز شما بشکند.

انتخاب بهترین پارچه برای مبل ال

زمانی که قرار است مبل ال را خریداری کنید حتما باید توجه داشته باشید که جنس پارچه مبل ال باید بهترین باشد زیرا در غیر این صورت پس از مدتی کیفیت و سفتی پارچه از دست رفته و شل و افتاده می شود در نتیجه ظاهر مبل ال زیبایی خود را از دست می دهد. امروزه در بازار انواع پارچه های ترک برای ساخت مبل ال وجود دارد که حتی شما می توانید پارچه را متناسب با سلیقه خود انتخاب کرده و درخواست بدهید که مبلمان را با این پارچه انتخابی روکش بدهند. اما متاسفانه امروزه افراد سود جو پارچه های چینی و بی کیفیت را در قالب پارچه های اصیل ایرانی و یا پارچه های ترک به مشتریان می فروشند. ما به شما چند راهکار پیشنهاد می دهیم که از این طریق می توانید در زمان خرید پارچه برای مبل ال به اصل بودن پارچه پی ببرید:

ابتدا پارچه را بکشید اگر حس کردید که پارچه کش می آید به این معناست که اصل نیست.

همچنین اگر پارچه انتخاب برای مبل ال از نوع مخمل است بر روی آن دست بکشید در صورتی که پرز از پارچه کنده شد و یا این که راه پارچه عوض شده و به حالت قبل بازنگشت شک نکنید که پارچه مورد نظر اصلا مناسب نبوده و پس از مدتی که بر روی مبل ال با ان پارچه بنشینید جنس آن از بین رفته و ساییده می شود.

راه دیگر برای خرید پارچه مخمل جهت مبل ال این است که پراچه را جلوی نور بگیرید در صورتی که حس کردید پارچه کدر است از خرید منصرف شوید. زیرا پارچه مخمل در صورتی که اصل باشد باید در برابر نور براق شود.

فوم مورد استفاده در ساخت مبل ال

یکی دیگر از اجزای سازنده مبل ال، تشک هایی است که در محل نشیمنگاه و قسمت پشتی قرار می گیرد. همان گونه که گفته ایم زمان خرید مبل ال ابتدا باید روی آن نشسته و امتحان کنید که آیا این مبل راحت است یا سفت. بررای ساختن تشک مبل ال از انواع فوم ها استفاده می شود که هر یک باعث ایجاد سختی و یا نرمی در مبل خواهد شد. در این سمت به معرفی مواد به کار رفته در تشک مبل ال خواهیم پرداخت:

اسفنج یا ابر نرم

یکی از متداول ترین موادی که در تشک و دسته های مبل ال استفاده می شود انواع اسفنج ها با ضخمات های متفاوت است. به عنوان نمونه ضخامت اسفنجی که در دسته مبل ال استفاده می شود باید کمتر از ضخامت اسفنج مورد استفاده در قسمت نشیمنگاه و پشتی مبل باشد. هر چه قدر که چگالی اسفنج مورد استفاده بیشتر باشد باعث می شود که طول عمر و ماندگاری آن بیشتر شده و در نتیجه ظاهر و فرم مبل ال بهتر حفظ شود. برای مثال زمانی که گفته می شود در یک مبل ال از اسفنج 200 کیلویی و در دیگری از اسنفج 300 کیلویی استفاده شده است یعنی مبل ال با اسفنج 300 کیلویی طول عمر بیشتری دارد.

فوم

فوم ها از جمله موادی هستند که از نظ طول عمر ماندگارتر از اسفنج ها بوده و از تریکب چند مواد شیمیایی حاصل می شوند. کیفیت فوم ها براساس نوع موادی که در ساختارشان استفاده شده و همچنین ضخامتی که دارند، متفاوت است. به طور کلی سه نع فوم در صنعت مبلمان و تولید مبل ال استفاده می شود:

فوم گرم

فوم گرم به فومی گفته ی شود که برای تولید آن باید حتما دمای کوره بالا باشد در نتیجه چون در مدت کوتاهی فوم ساخت می شود لذا ذاتا سفت بوده و بیشتر برای قسمت نشیمنگاه مبل ال استفاده می شود. البته لازم به ذکر است که این فوم گرم با گذر زمان و در اثر نشستن بر روی آن، نرم تر می شود اما در کل نسبت به اسنفج برای ساخت مبل ال ارجح است.

فوم سرد

اما برای ساخت فوم سرد نباید حتما دمای کوره بالا باشد بلکه دمای کوره در زمان ساخت فوم سرد به مراتب کمتر از فوم گرم است در نتیجه فرصت بیشتری برای شکل گیری فوم سرد وجود دارد همین مسئله باعث می شود که فوم سرد نرم تر از فوم گرم بوده و انعطاف پذیری بالایی داشته باشد. استفاده از فوم سرد در مبل ال مرسوم تر است چرا که نشستن و استراحت بر روی ان راحت تر بوده و افراد اذیت نمی شوند. البته با توجه به این که دوام فوم سرد کمتر از فوم گرم است لذا باید پس از مدتی، فوم سرد موجود در مبل ال را عوض کرد تا ظاهر مبل زشت و افتاده نشود.

فوم ویژه

جالب است بدانید که فوم ویژه حد بین فوم سرد و فوم گرم است به این معنا که خصوصیت هر دو فوم را داراست در نتیجه امروزه در ساخت مبل ال بیشتر از فوم ویژه استفاده می شود.

قالب فوم

حتما تا به حال دقت کرده اید که برخی از تشک های مبل ال کاملا صاف و برخی دیگر محدب هستند این مسئله به قالب فوم مورد استفاده بر می گردد. در برخی قالب ها، هر دو طرف فوم تخته قرار دارد در نتیجه تشک از هر دو طرف صاف است. اما در مدل های دیگر یک طرف فوم صاف و طرف دیگر محدب است که نشان می دهد تنها یک سمت فوم تخته قرار داشته است. مرسوم ترین فوم مورد استفاده برای ساخت مبل ال، فوم های دو طرف تخت است.

تشخیص فوم گرم از فوم سرد

همان گونه که بیان کردیم بهترین فوم برای مبل ال، فوم سرد است. برای این که تشخیص دهید آیا مبل ال خریداری شده دارای تشک با فوم سرد است ابتدا دست خود را روی فوم فشار دهید با این هدف که اثر دست روی ان باقی بماند. حال پس از برداشتن دست دقت کنید که اگر اثر دست به روی فوم به جا نمانده بود در این صورت فوم استفاده شده در مبل ال از نوع فوم سرد است.

الیاف مورد استفاده در تشک مبل ال

در ساخت مبل ال گاها از الیاف برای ساخت تشک ها استفاده می شود. حتما در زمان خرید مبل ال با این حالت روبرو شده اید که در زمان نشستن روی مبل، وقتی بلند می شوید جای شما بر روی تشک ها باقی مانده است. این نشان می دهد که در داخل تشک به جای فوم از الیاف استفاده شده است. مزیت الیاف این است که باعث می شود مبل ال به شدت نرم بوده و زمانی که بر روی ان می نشینید احساس راحتی فوق العاده ای را تجربه خواهید کرد به ویژه اگر مبل ال شما حالت تخت خوابی هم داشته باشد. اما طول عمر الیاف کمتر از فوم بوده و پس از مدت کوتاهی ظاهر مبل شما به هم خواهد ریخت.

نقش فنر در تشک مبل ال

در تمامی مبل ها یکی از مواردی که باید در تشک مبل استفاده شود فنر است. اما بستگی دارد که شما چه مبلی را برای منزل خود انتخاب می کنید. به طور کلی در صنعت مبلمان دو نوع فنر در تشک به کار می رود:

فنر لول

این نوع فنرها به شکل لوله بوده و در بین فوم تشک و تسمه های قرار می گیرند. فنر لول باعث می شود که تشک ملا فرم خود را حفظ کرده و افتاده نشود. لذا از این فنر نباید در مبل راحتی و مبل ال استفاده شود چرا که فنر لول به هیچ عنوان فرم راحتی را به تشک نمی دهد بلکه برعکس تشک را کاملا محکم نگه می دارد.

فنر زیگزاگی

اما فنرهای زیگزاگی کاملا صاف بوده و مسطح هستند در نتیجه حالت سفتی به تشک نمی دهد به همین دلیل است که از فنر زیگزاگی در مبل ال و مبل راحتی استفاده می شود.

لازم است بدانید که با توجه به این که تمامی فنرها به هر حال کمی سختی به تشک می دهند لذا از همین فنر زیگزاگی هم به ندرت در تشک مبل ال استفاده می شود ولی به هر حال برخی از مدل های مبل ال نیازمند به وجود فنر در تشکی پشتی بوده و باید از فنر زیگزاگی استفاده شود.

تسمه کشی مبل ال

یکی از مراحل ساخت هر نوع مبل و همچنین مبل ال، تسمه کشی مبل است. آیا تا به حال از خود پرسیده اید که قسمت های کفی مبل ال بر روی کجا قرار می گیرد که وقتی شما بر روی آن می نشینید کف مبل در نمی رود؟ برای پاسخ لازم است به سراغ تسمه کشی مبل برویم.

زمانی که بدنه اصلی مبل ال ساخته می شود باید کف مبل تسمه کشی شود تا زمانی که تشک ها روی آن قرار می گیرد، ثابت مانده و در نروند. برای این کار از نوارهایی استفاده می شوند که مخصوص مبلمان بوده و در کف مبل ال از یک طرف به طرف دیگر وصل شده و نهایتا یک گونی بر روی قرار می گیرند. این لایه ایجاد شده که تحت عنوان تسمه کشی معروف است باعث می شود که شما با خیال راحت بر روی مبل ال نشسته و نگرانی از افتادن از کف مبل نداشته باشید. قبل از خرید مبل ال حتما از فروشنده جویا شوید که چه نوارهایی در تسمه کشی استفاده شده چرا که به عنوان یک معیار برای کیفیت مبل است.

ساختار دسته مبل ال

جالب است بدانید که در هر قسمت از مبل باید از مواد خاصی استفاده شود تا در عین راحت بودن، هر بخش زیبایی خاص خود را داشته باشد و این موضوع در مورد مبل ال بسیار اهمیت دارد. معمولا در دسته و تکیه گاه از ورق های نازکی به نام لایکو استفاده می شود. لایکو لایه ای از جنس پنبه و پلی استر است که از نظر جرم حجمی شبیه به اسفنج بوده و نه تنها برای خوش فرم شدن دسته ها و تکیه گاه مبل ال بلکه برای افزایش مقاومت هم استفاده می شود به گونه ای که هر چه دانسیته لایکو بیشتر شود، توان تحمل لایکو بیشتر می شود به همین دلیل از لایکو با دانسیته بالا به عنوان لایه ای بر روی فوم تشک محل نشستن مبل ال هم استفاده می شود.

انتخاب کوسن برای مبل ال

یکی از اجزای هر مبلمان و همین طور مبل ال، کوسن مبل است. کوسن ها در واقع همان بالشتک هایی هستند که در گوشه هایی از مبل ال قرار می گرد تا مهمان در زمان نشستن راحت باشد و یا این که در زمان استراحت بتوان کوسن را زیر سر گذاشت. به هر حال انتخاب کوسن باید متناسب با نوع مبل انجام شود. در انتخاب کوسن بررای مبل ال بهتر است به نکات زیر توجه داشت:

اندازه مبل ال

هر چه اندازه مبل ال شما بزرگتر شود باید از کوسن های بزرگتر هم استفاده کرد. از طرفی افزایش تعداد مبل به معنی نیاز به افزایش تعداد کوسن است. فرض کنیم که شما به سراغ یک ست مبل ال رفته اید که ابعاد بزرگی دارد آیا می دانید که انتخاب کوسن ها کوچک تا چه اندازه زیبایی مبل را کم می کند؟ هر چیزی باید در جایگاه خاص خود قرار گیرد تا زیبایی اش را به نمایش بگذارد. لذا ابعداد و تعداد کوسن مورد استفاده در مبل ال بستگی به اندازه و تعداد مبل دارد.

نوع مبلمان

کوسن های متنوعی در بازار وجود دارند که هم از نظر شکل ظاهر و هم از نظر طرح هایی که روی آن ها وجود دارد متفاوت هستند. مسلما انتخاب کوسن با پارچه های سلطنتی بررای مبل ال یک انتخاب کاملا غلط است. زمان خرید کوسن برای مبل ال باید به فروشنده بگویید که قرار است این کوسن روی مبل ال قرار گیرد تا مدل های مناسب را به شما معرفی کنند.

عمق مبل

علی رغم این که از نظر استاندارد جهانی باید عمق مبل به حدی باشد که در زمان نشستن بر روی آن پاها بر روی زمین قرار گرفته و کمر به راحتی به قسمت پشتی بچسبد ولی در مورد مبل ال گاهی طراحان به این مسئله توجه نکرده و در نتیجه عمق مبل متفاوت می شود. کوسن خود را متناسب با عمق مبل انتخاب کنید به گونه ای که هر چه مبل عمیق تر شود باید کوسن ضخیم تری را انتخاب نمود تا در زمان نشستن این کوسن کمک کند تا پاها از مبل آویزان نماند.

شکل کوسن

تمامی اشکال کوسن که داخل بازار وجود دارند برای مبل ال مناسب نیستند. به عنوان مثال استفاده از کوسن های استوانه ای و دایره ای برای مبل ال زیاد مرسوم نیست البته برخی از افراد به خاطر علاقه ای که به این کوسن ها دارند ترجیح می دهند در زمان خرید از میان این اشکال کوسن خود را انتخاب کنند. اما به طور کلی استفاده از کوسن های مربعی شکل و یا مستطیلی برای مبل ال مناسب تر است.

انتخاب کوسن های دو طرفه

کوسن هایی که در بازار وجود دارد برخی یکه طرفه و برخی دو طرفه هستند یعنی طرح و رنگ یه سمت کوسن با سمت دیگر متفاوت است. پیشنهاد ما این است که در خرید کوسن مبل ال حتما از کوسن های دو طرفه استفاده کنید چرا که هر زمان که خواستید می توانید آن سوی کوسن را روی مبل قرار دهید تا هم دکوراسیون تغییر کند و هم تنوعی در چیدمان مبل ایجاد شود.

طرح کوسن

کوسن ها هم در قالب سرح دار و هم در قالب ساده تولید می شوند اما این که شما کدام مورد را برای مبل ال خود انتخاب کنید بستگی به طرح مبل ال دارد. لازم است حالت های مختلف را در این مورد توضیح دهیم:

مبل ال ساده

اگر پارچه ی مبل ال کاملا ساده است ما توصیه می کنیم که سه نوع کوسن را در سه اندازه برای این ست مبلمان انتخاب کنید به این صورت که رنگ کوسن بزرگ کاملا متفاوت با رنگ مبل ال، رنگ کوسن متوسط ترکسبی از رنگ مبل و کوسن بزرگ و همچنین کوسن کوچک باید تقریبا همرنگ با مبل ال باشد. این ترکیب رنگ حتی اگر کوسن ها هم اندازه هم باشند باعث می شود که هم کوسن نمای زیبایی داشته باشد و هم این که زیبایی مبل ال بیشتر جلوه کند.

مبل ال طرح دار

اما اگر پارچه مبل ال شما طرح دار است توصیه می کنیم که حتما از کوسن با پارچه ساده استفاده شود و این پیشنهاد به دلیل همان جلوه کوسن و مبل ال است. همچنین پیشنهاد ما این است که رنگ کوسن ها کاملا متضاد با رنگ هایی باشد که در طرح های پارچه مبل ال به کار رفته است. توجه داشته باشید که انتخاب کوسن طرح دار بریا مبل ال با پارچه طرحدار جنبه زیبایی کوسن را کم می کند.

انتخاب پاف مبل ال

در ابتدا لازم است تعریفی از پاف داشته باشیم. در واقع پاف مبل نوعی مبل است که پایه های آن مشخص نیست؛ محلی برای تکیه دادن نداشته و به شکل های مختلف من جمله گرد و یا چهارگوش در بازار وجود دارد. معمولا در زمان خرید مبل ال فروشنده به شما پیشنهاد می کند که پاف مبل هم خریداری نمایید اما مسلما یک وسیله زمانی خریداری می شود که کاربردی باشد. در این قسمت ما شما را با کاربردهای پاف مبل ال آشنا می کنیم:

پاف را می توان برای نشستن استفاده نمود. زمانی که مهمان به منزل شما می آید و مبلی برای نشستن خودتان نیست می توانید از پاف مبل ال کمک بگیرید.

همچنین پاف به عنوان یک صندوق برای پنهان کردن برخی وسایل هم استفاده می شود چون قسمت رویی آن برداشته شده و می توانید وسایل ریز همانند دفتر، فیلم و.. را داخل ان قرار داد.

پاف به عنوان میز هم کاربرد دارد برای این کار می توانید یک شیشه برای پاف سفارش دهید و در زمانی که می خواهید از آن به عنوان میز استفاده کنید کافی است که شیشه را روی پاف قرار دهید. حتی از پاف می توان به عنوان میز غذاخور هم استفاده نمود. اگر پاف بزرگ باشد می توانید بدون این که روی زمین سفره پهن کنید، سفره غذا را روی پاف قرار دهید.

جالب است بدانید که پاف برای استراحت هم کاربرد دارد. هر چه قدر که پاف بزرگتر باشد می توانید از آن برای استراحت و دراز کشیدن استفاده نمود. به همین دلیل در زمان خرید پاف مبل ال توجه داشته باشید که اگر قرار است از پاف چنین استفاده ای را داشته باشید حتما به سراغ اندازه های بزرگ بروید.

دلایل محبوبیت مبل ال

اگر به وند تغییر سلائق مردم در طول سال های اخیر برای خرید مبلمان دقت کرده باشید حتما متوجه خواهید شد که امروزه مبل ال محبوبیت زیادی را به دست آورده است. اگر چه سلائق با یکدیگر متفاوت است ولی به هر حال مبل ال توانسته است جایگاه خوبی را در میان مردم کسب کند. دلایل این محبوبیت را در چند مورد می توان خلاصه نمود:

راحتی در استفاده از مبل ال

زمانی که شما برای خانه خود مبل خریداری می کنید توجه داشته باشید که مهمان تنها قرار است چند ساعت بر روی آن بنشیند و عمدتا خودتان هستید که قرار است از مبل برای استراحت، تماشای تلوزیون، مطالعه و... استفاده کنید اگر مبل شما راحت نباشد در واقع شما یک وسیله اضافی را برای خانه خریداری کرده اید. یکی از دلایل استقبال مردم از مبل ال همین مسئله راحتی بودن آن است. همه ما دوست داریم در زمان استراحت و یا تماشای تلوزیون احساس راحتی داشته و در بهترین شرایط به سر ببریم. مبل ال این شرایط را برای ما مهیا می کند.

هماهنگی با دکوراسیون داخلی منزل

مهمترین فاکتور در طراحی و چیدمان منزل این است که بین عناصر تشکیل دهنده دکوراسیون هارمونی و هماهنگی وجود داشته باشد. با توجه به این که مبلمان بخش موثری از دکوراسیون را تشکیل می دهد لازم است بدانید که مبل ال به راحتی خود را بر هر دکوری تطبیق می دهد. کافی است در انتخاب طرح، رنگ پارچه، اسکلت مبل و مدل آن دقت داشته باشید. برای مثال مبل ال که دقیقا شبیه L زاویه دار و در راستای خطوط صاف است برای سبک مدرن و انواع مبل ال که منحنی و گرد هستند برای دکور سنتی و رسمی بسیار مناسب خواهد بود. همان گونه که متوجه شدید تنوع زیاد در طراحی مبل ال یکی از دلایل محبوبیت آن به حساب می آید.

استفاده از فضای حداقل

یکی از مهمترین مزیت های استفاده از مبل ال این است که شما می توانید از طراح و سازنده مبل درخواست کنید که به منزل شما آمده و براساس اندازه گیری فضا خانه شما اقدام به ساخت مبل کنند. در این صورت شما از تمامی فضاهای خانه استفاده کرده و پرتی نخواهید داشت. این کار باعث می شود که حتی در سالن های کوچک هم شما محل زیادی برای نشستن مهمان داشته باشید و با کمبود جا مواجه نشوید.

تقسیم کردن فضای منزل

در خانه هایی که سالن بزرگ است شما دوست دارید که سالن خود را به دو قسمت تقسیم کنید. قسمتی از آن را با مبل ال طراحی کرده و تلوزیون در ان سمت باشد تا در زمان تماشای تلوزیون، مطالعه و... فضای راحتی برای اعضای خانواده فراهم شود. و اما در قسمت دیگر از مبلمان رسمی و مجلسی استفاده کنید که این فضا برای پذیرایی از مهمان در نظر گرفته شد. برای این کار می توانید تقسیم فضای سالن را به عهده مبل ال قرار دهید. با توجه به این که مبل ال زاویه دار است همانند دیوار عمل کرده و حکم خطوط تقسیم را برعهده خواهد داشت.

کمک به تغییر دکوراسیون

همان گونه که قبلا بیان کردیم مبل ال خود را با هر دکوراسیونی وفق می دهد. در نتیجه اگر قرار است دکوراسیون منزل خود را عوض کنید، با چند جابجایی در چیدمان مبل ال، تغییر در میزها و کوسن ها می تانید نمای سالن را عوض کیند.

تنوع طرح و رنگ در مبل ال

به جرات می توان گفت از میان تمام انواع مبلمان، تنها مبلی که تنوع بسیار زیادی از نظر طرح و رنگ داشته و همچنین از قابلیت تنوع پذیری بیشتری نیز برخوردار است، مبل ال است. شما می توانید هر مدل پارچه در هر نگ، هر مدل اسکلت و... را برای مبل ال خود انتخاب کنید به همین دلیل است که افراد زیادی تمایل به خرید از مبل دارند.

تغییر پذیری ساختار مبل ال

اگر قرار باشد پارچه مبل، رنگ قسمت های چوبی و... تغییر کند، این تغییر در مبل ال خیلی راحت تر انجام خواهد شد. در نتیجه هر سال می توانید مدل های مختلف پارچه و رنگ را روی مبل ال پیاده کنید.

نظافت راحت تر مبل ال

عمده مبل ال را پارچه و بافت داخل آن تشکیل می دهد که به راحتی با جاروبرقی می توان این قسمت ها را تمیز کرد. میزها و اسکلت مبل هم به راحتی با یک اسنفج تمیز می شوند. در نظافت مبل ال سختی هایی که در مبل استیل و مبل کلاسیک وجود دارد دیده نمی شود. چون در مبل های استیل و کلاسیک شما هر هفته باید به دقت قسمت های منبت کاری را نیز تمیز کنید تا مبادا حشرات در این قسمت های دور از دسترس تخمریزی کنند. اما مبل ال به دلیل نداشتن نقوش منبت کاری و همچنین کمتر دیده شدن اسکلت مبل، از نظر نظافت راحت تر هستند.

قیمت مناسب مبل ال

در کنار تمامی فاکتورهای مثبتی که برای مبل ال بیان کردیم، قیمت مناسب این مبل در کنار این خدمات ذکر شده عامل دیگری است که باعث می شود هر روز میزان استقبال مردم از مبل ال بیشتر شود. و جالب این که اگر خرابی هایی در مبل ال به وجود بیاید هزینه تعیمرات آن کمتر از انواع دیگر مبل خواهد بود.

راهنمای خرید مبل ال

قبل از خرید هر نوع مبلمان باید متراژ فضای مورد نظر را اندازه گیری کرد. چرا که ممکن است ست مبلمان انتخاب بیشتر از فضای خانه و یا محل کار بوده و تعدادی از مبل ها قابل استفاده نباشند. در زمان خرید مبل ال نیز باید به این مسئله توجه داشت. همان گونه که در ابتدای مقاله بیان کرده ایم، مبل ال معمولا در امتداد دو دیواری قرار می گیرند که بر یکدیگر عمود هستند. البته می شتوان چیدمان های دیگر را نیز برای ان در نظر گرفت. به هر حال توصیه ما این است که ابتدا اندازه فضا را به دست آورده و بعد در زمان خرید مبل ال، ابعاد مبل را نیز اندازه بگیرید تا مطمئن شوید که آیا این مبلمان برای خانه مناسب هست یا خیر. پیشنهادی که در خرید مبل L برای شما داریم این است که اگر قرار است چیدمان ال را برای این مبلمان انتخاب کنید طراح و سازنده مبل ال را به خانه برده و از او بخواهید که دقیقا اندازه گیری را بر اساس متراژ خانه انجام دهد که از تمامی قسمت ها استفاده شده و پرتی وجود نداشته باشد.

ابتدا به سراغ کیفیت اسکلت مبل بروید. در مبل ال هم از چوب، هم از mdf و هم از استیل به عنوان بدنه مبل استفاده می شود. در هر کدام شما باید ابتدا از اصل بودن آن مطمئن شوید. اگر شما از افرادی هستید که می توانید کیفیت این مواد را به خوبی تشخیص دهید در این صورت مشکلی وجود ندارد اما غالب افراد این توانایی را نداشته و زمانی که برای خرید مبل ال مراجعه می کنند ممکن است که فروشندگان از اعتماد آن ها سوءاستفاده کنند. در این صورت مشتری هزینه اسکلت با کیفیت و اصل مبل ال را پرداخت کرده ولی متاسفانه آن چه به او تحویل داده می شود یک جنس به درد نخور است. توصیه ما بر این است که برای خرید مبل ال حتما به سراغ فروشگاه هایی بروید که برای محصولات خود گارانتی در نظر می گیرند. در این صورت شما مطمئن خواهید بود که اگر مبل ال خریداری شده عیبی پیدا کرده می توانید بدون هزینه نسبت به تعمیر و یا تعویض آن اقدام کنید.

توجه داشته باشید که هر چه بدنه مبل ال مقاوم تر باشد منجر می شود که ماندگاری مبل هم بیشتر شود. در انتخاب جنس اسکلت مبل وسواسی عمل کنید. اگر قرار است به سراغ انتخاب چوب بروید ابتدا تحقیق کنید که دوام کدام یک از چوب ها بهتر است و بر این اساس خرید خود را قطعی کنید.

توجه به هارمونی بین عناصر مختلف دکوراسیون منزل یکی دیگر از فاکتورهایی است که در زمان خرید مبل ال باید به آن دقت داشت. در بازار تنوع زیادی از مبل ال از نظر طرح، رنگ و مدل وجود دارد و برخی از افراد تنها به دنبال زیبایی مبل ال رفته و خرید خود را انجام می دهند. اما لازم است بدانید که اگر مبلمان منزل با سایر اجزای دکوراسیون ست نباشد نهایت باعث می شود که فضایی به وجود آید که یا کسل کننده بوده و یا این که به افراد حس عصبی را القا می کند. فرض کنیم که شما مبل ال با رنگ قرمز را انتخاب کرده اید. حال در این سالن رنگ های دیگر همانند زرد، آبی و قهوه ای هم وجود دارد. همان گونه که ملاحظه می کنید هارونی بین رنگ ها دیده نشده و از طرفی چون تضاد رنگی بسیار زیاد است باعث می شود ماندن در چنین فضایی برای افراد خانواده آزاردهنده شود.لذا در انتخاب رنگ مبل ال به مسئله ست بودن آن با رنگ های دیگر دکوراسیون دقت داشته باشید.

مسئله دیگر مدل انتخابی برای مبل ال است. برخی از مدل ها بسیار بزرگ هستند در حالی که این بزرگی تنها مختص اسکلت مبل بده و در نهایت فضایی که مهمان می تواند بر روی آن بنشیند کم است. سعی کنید که به سراغ مدل هایی از مبل ال بروید که جاگیر نباشد و در عین حال بتواند فضای زیادی را برای نشستن در اختیار شما قرار دهد.

در خرید مبل ال می توانید به سراغ مدل های روید که پارچه ان ها طرح دار است. اگر انتخاب شما این است حتما به مسئله میزان شلوغی دکوراسیون منزل خود توجه داشته باشید. مسلما پارچه های طرح دار باعث می شوند که در نگاه افراد، فضای خانه کمی شلوغ به نظر برسد حال اگر دکوراسیون خانه دارای وسایل زیاد و شلوغ است توصیه می شود که حتما در صورت تمایل به انتخاب پارچه طرح دار برای مبل ال به سراغ مدل های خلوت بروید.

جنس پارچه مبل ال را به دقت بررسی کنید. برخی از پارچه ها اصلا برای مبل مناسب نیستند. به عنوان نمونه انتخاب مبل ال چرمی برای منزل یک اشتباه بزرگ است زیرا چرم باعث می شود که دمای بدن زیاد شده و در مدت کوتاهی عرق کنید. از طرفی بررخی از پارچه ها جنس خوبی نداشته و پس از مدتی استفاده از مبل ال، زیبایی و براقی پارچه از بین می رود. به عنوان نمونه می توان به پارچه های جیر اشاره نمود. با توجه به این که در بازار پارچه های جیر تقلبی نیز وجود دارد لذا در کل برای خرید مبل ال حتما به خوبی بررسی کنید که پارچه مبل از جنس اصل و عالی است.

فوم و اسفنج مورد استفاده در ساخت تشک های قسمت نشیمنگاه و پشتی مبل ال بسیار در کیفیت مبل موثر هستند. شاید تا به حال به این مورد برخورد کرده اید که زمانی که روی یک مبل ال می نشینید به حدی جایگاه نشستن سفت است که بعد از چند دقیقه از نشستن بر روی آن مبل پشیمان می شوید. قبل از خرید مبل ال ابتدا بر روی آن بنشینید تا از نرم و یا سفت بودن آن آگاه شوید. بهترین حالت این است که تعادلی بین نرمی و سفتی مبل وجود داشته باشد. چرا که نرم بودن بیش از حد مبل ال باعث می شود که پس از مدتی استفاده از مبل، ساختار آن از بین رفته و مبل شما ظاهری افتاده و به هم ریخته پیدا کند.

اگر قرار است برای مبل ال خود کوسن انتخاب کنید، بهتر است که طرح روی پارچه کوسن و مدل کوسن با مدل و طرح مبل ال و حتی با سایر عناصر دکوراسیون منزل تطابق داشته باشد. معمولا کوسن مبل ال را با پرده ساختمان ست انتخاب می کنند.

در انتخاب طرح مبل ال عجله نکنید چرا که با توجه به استقبال مردم از این مبلمان همواره طرح های جدید به بازار عرضه می شود لذا ابتدا در مورد مدل های مختلف مبل ال تحقیق کرده و پس از تعیین گزینه مورد نظر خود اقدام به خرید مبل ال نمایید.

قبل از خرید مبل ال تعیین کنید که بودجه مالی شما چقدر است و سپس بر این اساس برای خرید اقدام کنید. چرا که تنوع قیمت در مبل ال براساس جنس پارچه، اسکلت مبل، میزها و... زیاد است و ممکن شما موردی را انتخاب کنید که قیمت بالایی داشته و شما نتوانید از عهده هزینه ها بر آیید.

در نهایت توصیه می کنیم که خرید مبل ال را از فروشگاه هایی انجام دهید که حتما برای خدمات خود گارانتی در نظر می گیرند چرا که در این صورت اگر در مدت زمان اعتبار گارانتی مشکلی برای مبل ال شما و یا هر یک از تجهیزات جانبی آن پیش بیایید، فروشگاه عرضه کننده موظف خواهد بود که تعمیرات را رایگان انجام دهد.

تهیه کاور برای مبل ال

ممکن است شما در منزل خود بچه کوچک داشته باشید که به هر نحوی می تواند مبلمان را کثیف کند. شما به دنبال راهکاری هستید که ست مبل ال خود را تمیز نگه دارید. ما به شما در این قسمت آموزش می دهیم که چگونه برای تشک های مبل ال کاور پارچه ای بدوزید:

ابتدا پارچه مناسب برای دوختن کاور را خریداری کنید. توصیه می کنیم که پارچه نه خیلی تیره و نه خیلی روشن باشد تا فضای خانه را گرفته نکند.

اولین تشک را برداشته و روی پاچه قرار دهید. دور تا دور تشک را بر روی پاچه خط بکشید. توجه داشته باشید که این خط کشیدن باید با فاصله دو سانتیمتری از تشک انجام شود.

تشک را برداشته و الگوی کشیده شده را به صورت متقارن بر روی سمت دیگر پارچه طراحی کنید.

حال اطراف الگوی را بچنید. توجه داشته باشید که از همان ابتدا باید الگو را صاف و بدون خطا کشیده باشید تا نهایتا این پارچه برای تشک مناسب باشد.

مجددا تشک را برداشته و روی یک طرف از الگو قرار داده و طرف دیگر پارچه را روی تشک برگردانید تا دقیقا بدانید که مرز تا کردن پارچه روی هم کجاست. پس از این که مطمئن شدید تشک را بردارید.

اکنون وقت آن رسیده است که نوار چسب را استفاده کنید. کاغذ یک طرف نوار چسب را برداشته و از همان طرف روی دو لبه کناری پارچه زیرین قرار دهید. سریعا اتوی گرم را روی نوار چسب قرار دهید تا نوار به پارچه بچسبد.

سپسنوبت آن رسیده است که لایه دیگر پارچه را به نوار چسب وصل کنید. برای این منظور وقتی از چسبیدن نوار به طرف دگیر پارچه مطمئن شده و نوار پس از اتو کشیدن خنک شده، در این زمان باید لایه دیگر کاغذ را براشتته و پارچه رویی تشک را روی نوار چسب قرار دهید. سپس مجددا اتو را گرم کرده و روی پارچه در محل نوار چسب قرار دهید.

در این زمان هر دو طرف پاچه به هم چسبیده اند. اما قسمت بالایی کاور همچنان باز است. ابتدا کاور آماده شده را برگردانید و سپس تشک را روی آن قرار دهید.

برای بستن قسمت بالایی کاور پس از این که تشک داخل کاور قرار گرفت باید از چسب پارچه ای برای بستن قسمت بالایی درز پارچه استفاده نمود. قبل از این کار، کاور را محکم بکشید تا تشک کاملا در کاور گیر کرده و پس از بسته شدن درز کاور، چروکی روی آن ایجاد نشود.

قبل از بستن درز ابتدا گوشه های پارچه را با چشب پارچه ای بچسبانید تا پیدا نباشند. سپس روی یک طرف پارچه چسب ریخته و طرف دیگر را روی آن قرار دهید و با فشار سعی کنید که دو پارچه به همدیگر بچسبند.

حتما این سوال برای شما پیش آمده است که چرا درز نهایی را با همان نوار چسب به هم وصل نکرده ایم؟ علت این است که وقتی از چسب پارچه ای استفاده می شود برای بستن کاور مشکلی نخواهید داشت.

لازم به ذکر است که این روش تنها برای دوختن کاور برای مبل ال استفاده نمی شود. بلکه اگر شما بخواهید دکوراسیون مبل ال را تغییر دهید هم می توان از همین روش کمک گرفت. اگر از طرح و رنگ پارچه مبل خود خسته شده اید کافی است پراچه های جدید را خریداری کرده و براساس همین روش روکش تشک و کوسن های مبل ال را عوض نمود.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

سوالات خود را قبل از خرید بپرسید.

ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما
متنی که در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید را وارد نمایید

تماس با ما

اینستاگرام تخت طاووس

اینستاگرام تخت طاووس

آدرس:  اتوبان خلیج فارس بعد از عوارضی تهران خروجی کاشانک به سمت قیصر آباد خيابان شهيد اسماعيلي كوچه بن بست سوم غربی صنایع چوبی تخت طاووس

شماره تلفن: 02155266112 _ 09399920433

فروشگاه اینترنتی تخت طاووس

یکی از قدیمی ترین فروشگاه های اینترنتی با بیش از دو دهه تجربه در فروش انواع محصولات چوبی به صورت آنلاین و حضوری در سه شعبه بزرگ واقع در تهران به دلیل استقبال وسیع شما مشتریان عزیز توانسته به یکی از بزرگترین فروشگاه های کشور تبدیل شود و محصول مورد نظر شما را به صورت سفارشی پذیرفته.همچنین فروشگاه تخت طاووس قابلیت ارسال محصول به سراسر کشور را برای رفاه شما مشتریان عزیز فراهم کرده است.

Top of Page