فروشگاه تخت طاووس

پشتیبانی

  • تلفن: 02155266112
  • از شنبه تا 5 شنبه 10 صبح الی 11 شب

تخت طاووس

search

چرم مصنوعی

چرم مصنوعی از جمله محصولات تخت طاووس می باشد.برای دریافت قیمت چرم مصنوعی با ما تماس بگیرید.

یکی از اقلامی که برای دوخت انواع وسایل از جمله کیف چرمی، لباس، کاپشن، کفش و حتی مبل و روکش صندلی استفاده می شود، چرم مصنوعی است. در این نوشته قصد داریم شما را با چرم مصنوعی و جزئیات آن آشنا کنیم. از شما می خواهیم تا انتهای این نوشته همراه ما باشید.

چرم مصنوعی چیست؟

چرم مصنوعی، پارچه ای است که به عنوان جایگزین چرم در ساخت بعضی از وسایل استفاده می شود. چرم مصنوعی از مواد پلیمری و در کارخانه ها تولید می شود. چرم مصنوعی با نام های دیگری نیز شناخته شده است، نام هایی مانند: «چرم PU»، «چرم صنعتی»، «چرم غیر طبیعی». ماده اصلی سازنده چرم مصنوعی، «پلی وینیل کلراید» است.

 

چرم مصنوعی
چرم مصنوعی
چرم مصنوعی
چرم مصنوعی
چرم مصنوعی
چرم مصنوعی
چرم مصنوعی
چرم مصنوعی
چرم مصنوعی
چرم مصنوعی
چرم مصنوعی
چرم مصنوعی
چرم مصنوعی
چرم مصنوعی
چرم مصنوعی
چرم مصنوعی

 

دو نوع از معروف ترین چرم های مصنوعی عبارتند از:

چرم مصنوعی پی وی سی: چرم مصنوعی پی وی سی (PVC) ترکیبی است از یک لایه روکش به نام skin و یک لایه اسفنج از جنس Pvc که بر روی پارچه پوشش داده شده است. پوشش دادن به طريق گستردن، معمول ترین روش براي توليد چرم مصنوعی است.

چرم مصنوعی پلی اوتان: چرم مصنوعی پلی اوتان (PU)  از نظر کیفیت محصول، تنوع و عملکرد به چرم طبیعی بسیار شبیه است. تشخیص تمایز میان چرم مصنوعی پلی اوتان و چرم طبیعی کار سختی است و بسیاری از افراد از عهده این کار بر نمی آیند.

چرم مصنوعی به دلیل نقش و رنگ متنوع آن بسیار مورد استفاده کسب و کارهای مختلف قرار می گیرد. چرم مبلی، چرم لباسی، چرم کفشی، چرم روکش صندلی، چرم کیفی، چرم آستری، چرم مخصوص تولید فلکسی و بنر و تولید پارچه های ضد آب بخشی از کاربردهای چرم مصنوعی هستند.

یکی از مزیت های چرم مصنوعی، قیمت ارزان آن است؛ به طوری که هر وسیله ای که با چرم طبیعی درست می شود، قیمتی بسیار بیشتر از وسیله ای دارد که با چرم مصنوعی ساخته می شود. کارخانجات بسیاری هستند که به دنبال چرم مصنوعی می گردند تا از آنها برای ساخت محصولات خود استفاده کنند. کارخانه های تولید کننده چرم مصنوعی همیشه مشتری دارند و به همین دلیل است که به صنعت چرم مصنوعی، «صنعت مادر» گفته می شود.

تاریخچه چرم مصنوعی در ایران:

در سال 1311 اولین کارخانه ماشینی و مدرن چرم سازی، در همدان شروع به کار کرد. «اردشیر یگانگی» بنیان گذار این شرکت بود. پس از آن، صنعت چرم به تدریج در کشور گسترش پیدا کرد؛ به گونه ای که در طی 10 سال، تعداد کارخانه های چرم سازی از 1 کارخانه به 22 کارخانه رسید.

کاربردهای مختلف انواع چرم های مصنوعی

با استفاده از چرم مصنوعی می توان لوازم داخلی اتومبیل، لباس، کفش، پارچه، کیف پول، دستبند چرمی، روکش مبل، تلق ، کاور ماشین ، کاور کامیون و انواع وسایل نقلیه، پارچه های برزنتی، مشمع ضد آب ، فیلم های پلاستیکی ، تسمه ماشین آلات صنعتی، سایبان کالسکه ای ، مشمای دو رو، کاپشن و لباسهای مجلسی، جلد دفتر و تقویم، کاغذ دیواری، سایبان فروشگاهها، چادر کامیونتها، روکش ترانزیت، انواع پارچه های ضد آب و برزنت، روکش صندلی و... درست کرد. در زیر با کاربردهای مختلف انواع چرم های مصنوعی آشنا خواهید شد.

چرم مبلی: چرم مبلی، رنگ و طرح های متنوعی دارد. چرم مبلی را برای ساخت مبل، روکش صندلی، و تزئینات داخلی اتومبیل به کار می برند.

چرم لباسی: چرم لباسی در طرح ها و نقش های مختلفی تولید می شود. انواع کاپشن ها، پالتوهای زنانه و روکش صندلی های اتومبیل با استفاده از چرم لباسی آماده می شوند.

چرم کفشی: چرم کفشی که در ضخامتها و طرح های مختلف تولید می شود، در تولید انواع کفش های زنانه، مردانه و بچگانه به کار می رود. چکمه های چرمی با استفاده از این نوع چرم آماده می شود. چرم کفشی در صنعت بسیار مورد استفاده است. شاید تعجب کنید که بعضی از توپ های ورزشی نیز با استفاده از چرم کفشی تولید می شوند.

چرم روکش صندلی: صندلی انواع اتومبیلها با استفاده از چرم روکش صندلی، روکش می شوند. این مدل از چرم ها نیز طرح ها و رنگهای متفاوتی دارند.

چرم کیفی: چرم کیفی برای تولید انواع کیف های مردانه، زنانه و بچگانه به کار می رود. کیف های دوشی، کوله پشتی ها و کیف پولهای چرمی با استفاده از چرم کیفی ساخته می شوند.

چرم آستری: تقاضای بازار برای تولید چرم آستری بسیار زیاد است. چرم آستری را برای تولید انواع مبلمان، تولید کیف و کفش، تولید انواع صندلی های استیل و... استفاده می کنند.

چرم مخصوص فلکسی و بنر: پارچه های مخصوص فلکسی و پارچه های مخصوص بنر با استفاده از چرم مخصوص فلکسی و بنر ساخته می شود. البته برای تولید پارچه های مخصوص فلکسی و بنر، باید چرم مصنوعی را داخل ماشینهای مخصوص انداخت و با عرض مخصوص از آن ماشین آلات خروجی گرفت.

تولید پارچه های ضد آب: چرم مصنوعی می تواند به پارچه های ضد آب تبدیل شود. بعد از اینکه پارچه ضد آب تولید شد، می توان انواع روکش ترانزیت، انواع پارچه های ضد آب و برزنت را با آن تولید کرد. محصولاتی مانند سایبان، چتر، چادر سایبان کالسکه ای، روکش کاور اجناس، انواع پوشش ضد آب و ... با استفاده از همین پارچه های ضد آب تولید می شوند.

روش تولید چرم طبیعی:

برای تولید چرم طبیعی، باید حیوانات را شکار کرده و از پوست آنها چرم تولید کرد. حیواناتی مانند گاو، گوسفند، شترمرغ، مار، کوسه، تمساح و بوفالو به دلیل پوست خاص و زیبایشان، هدف اصلی تولیدکنندگان چرم طبیعی هستند. از دباغی این حیوانات، چرم تولید می شود. دباغی، فرآیندی است که طی آن پوست حیوانات در مواد شیمیایی و گیاهی خیسانده می شود تا دوام بیاورد. چرم مصنوعی با چرم طبیعی تفاوت هایی دارد که با دانستن آن تفاوت ها می توان خیلی راحت چرم طبیعی را از چرم مصنوعی تشخیص داد.

انواع چرم طبیعی:

چرم سبک: چرمی که از پوست حیواناتی مانند گوسفند، بز، بزغاله و بره به دست می آید، چرم سبک است. چرم سبک بسیار ظریف و نازک است و به همین دلیل در دوخت لباس ها و کاپشن ها استفاده می شود. به دلیل ظرافت و نازکی این مدل چرم ها از آن به عنوان آستر لباس و دیگر وسایل استفاده می شود.

چرم نیمه سنگین: چرمی که از دباغی پوست حیواناتی مانند کروکودیل و شترمرغ به دست می آید، چرم نیمه سنگین است. چرم نیمه سنگین گران قیمت است و برای دوخت لباس و مبل استفاده نمی شود. چرم نیمه سنگین را برای ساخت وسایل زینتی و لوکس به کار می برند.

چرم سنگین: چرمی که از پوست حیواناتی مانند گاو ، گاومیش ،گوساله و شتر به دست می آید، چرم سنگین است. چرم سنگین زیباترین و مقاوم ترین چرم در میان دیگر انواع چرم است. استقامت و دوام چرم سنگین به حدی بالا است که از آن برای مصارفی مانند ساخت زیره و رویه کفش ، ساخت کیف دستی و کیف جیبی یا تسمه های ماشین آلات صنعتی استفاده می کنند.

چرم طبیعی در میان افراد ثروتمند جامعه جایگاهی ویژه دارد. بسیاری از افراد شیک پوش ترجیح می دهند لباس یا کیفی از چرم طبیعی داشته باشند. در کنار پرطرفدار بودن چرم طبیعی نمی توان از مزیت های چرم مصنوعی غافل شد.

مزایای چرم مصنوعی نسبت به چرم طبیعی

مزیت آشکار چرم مصنوعی نسبت به چرم طبیعی این است که برای تولید چرم مصنوعی نیاز به کشتن حیوانات نیست و این مساله برای حفظ محیط زیست و بقای جانداران بسیار حائز اهمیت است. مزیت دیگر چرم مصنوعی نسبت به چرم طبیعی این است که چرم مصنوعی قیمت کمتری دارد و این ارزانی باعث محبوبیت آن شده است. از دیگر مزایای چرم مصنوعی این است که چرم مصنوعی رنگ و طرح های مختلفی دارد. علاوه بر این ها، می توان ورقه های چرم مصنوعی را با ضخامتهای مختلف تولید کرده و از آنها برای درست کردن وسایل مختلف استفاده کرد. مثلا ضخامت ورقه چرم مصنوعی که برای ساخت روکش مبل به کار می رود با ضخامت ورقه چرمی که برای دوخت لباس یا کفش به کار می رود متفاوت است و چرم مصنوعی به خوبی این تفاوت را پوشش می دهد.

چرم مصنوعی
چرم مصنوعی
چرم مصنوعی
چرم مصنوعی
چرم مصنوعی
چرم مصنوعی
چرم مصنوعی
چرم مصنوعی
چرم مصنوعی
چرم مصنوعی
چرم مصنوعی
چرم مصنوعی
چرم مصنوعی
چرم مصنوعی

10 راه برای تشخیص تفاوت میان چرم طبیعی و چرم مصنوعی

بسیاری از افراد به دنبال راهی می گردند تا بتوانند چرم طبیعی را از چرم مصنوعی تشخیص دهند، این 10 راه می تواند به شما کمک کند تفاوت میان چرم طبیعی و چرم مصنوعی را تشخیص دهید:

اولین تفاوت چرم طبیعی و چرم مصنوعی در «برچسپ چرم» است. محصولات چرمی دارای نشان یا مهر نشان دهنده طبیعی بودن چرم به کار گرفته شده در تهیه محصول هستند. البته باید دقت کنید که بعضی موقع ها برند چرم طبیعی تقلبی است! بنابراین هم باید چرم طبیعی اصل باشد و هم برند چرم معتبر و اصل باشد.

دومین تفاوت میان چرم طبیعی و چرم مصنوعی در «بوی چرم» است. چرم طبیعی بوی خاصی دارد و از طریق همین بو قابل تشخیص است؛ البته در این مورد هم باید احتیاط کرد؛ زیرا بعضی افراد چرم مصنوعی را با سک سری عطرها بودار می کنند و به عنوان چرم طبیعی به فروش می رسانند.

سومین تفاوت میان چرم طبیعی و چرم مصنوعی در «قیمت چرم» است. قیمت چرم طبیعی بسیار بیشتر از قیمت چرم مصنوعی است. گرانقیمت بودن یک چرم، می تواند گواهی بر طبیعی بودن آن باشد.

چهارمین تفاوت میان چرم طبیعی و چرم مصنوعی در «مراکز فروش چرم» است. فروشگاه های معتبر چرم، چرم های طبیعی و محصولات ساخته شده با چرم طبیعی را ارائه می کنند. این مراکز معتبر، معمولا همراه با محصولات چرمی، شناسنامه محصولات را نیز در اختیار مشتری قرار می دهند.

پنجمین تفاوت میان چرم طبیعی و چرم مصنوعی در «جنس پشت چرم» است. پشت پارچه های چرم مصنوعی به صورت شبکه ای است. در هنگام خرید کاپشن، لباس، کفش و دستکش می توانید از این نکته برای تشخیص چرم طبیعی یا مصنوعی استفاده کنید. درزهای دوخت این وسیله ها را نگاه کنید. پشت درزهای دوخت در چرم های مصنوعی پرزدار است و به صورت شبکه ای با نخ دوخته شده است.

ششمین تفاوت چرم مصنوعی و چرم طبیعی در «ضخامت ناهمگن» آن است. قسمت های مختلف پوست دام ضخامت های متفاوتی دارد، هنگامی که به قسمتهای مختلف چرم طبیعی دست بزنید، چرم یک دست نیست؛ بلکه بعضی قسمتهای آن نازک است و بعضی از قسمتهای دیگر آن ضخیم است. چرم مصنوعی کاملا یکدست است؛ زیرا با دستگاه درست می شود.

هفتمین تفاوت میان چرم طبیعی و چرم مصنوعی در «حس لمس چرم» است. یکی از مهم ترین نشانه ها برای تشخیص چرم موغوب و طبیعی، حس لمس چرم است. در هنگام لمس چرم طبیعی، حس گرمی به انسان منتقل می شود. چرم مصنوعی سرد و سخت است و گرمایی ندارد.د چرم طبیعی نرم و باکیفیت است.

هشتمین تفاوت میان چرم طبیعی و چرم مصنوعی در «بافت و طرح روی چرم» است. اگر به طرح روی چرم دقت کنید، متوجه تفاوت میان چرم طبیعی و چرم مصنوعی می شوید. اگر روی چرم طرحی تکراری و دنبال کردنی دیدید، چرم مصنوعی است و طرح چرم به وسیله دستگاه پرس روی آن حک شده است.

نهمین تفاوت میان چرم طبیعی و چرم مصنوعی در تفاوت «انعکاس نور» آنها است. چرمی که می خواهید بخرید را زیر نور بگیرید. اگر دیدید که نور به صورت یکسان منعکس نمی شود، چرم طبیعی است. دلیل این موضوع در ناهمگونی ضخامت چرم طبیعی است. اگر دیدید بخشی از چرم مات و بخش دیگری از آن براق است، بدانید که شما با یک چرم طبیعی طرف هستید.

دهمین تفاوت چرم طبیعی و چرم مصنوعی در «قابلیت اشتعال» آن است. چرم طبیعی را نمی توانید به سادگی آتش بزنید. چرم طبیعی بسیار سخت آتش می گیرد و تغییر شکل می دهد. حالا اگر با صرف زمان طولانی و تلاش فراوان، چرم طبیعی را آتش بزنید، بوی وحشتناکی را احساس خواهید کرد. در حالی که چرم مصنوعی به دلیل وجود الیاف پلاستیکی در آن خیلی سریع تغییر شکل می دهد، می سوزد و جمع می شود.

 

لایه های چرم مصنوعی:

چرم مصنوعی چه از نوع چرم پی وی سی باشد و چه از نوع چرم پلی اوتان، لایه هایی دارد که در زیر با آنها آشنا خواهید شد:

لایه اول: لایه اول چرم مصنوعی به پوست یا اسکین (Skin) معروف است. پوست چرم تعیین کننده رنگ چرم است. طرح و نقش چرم روی پوست چرم می افتد. برای انداختن نقشی خاص روی چرم، از کاغذی به نام «کاغذ رلیز» استفاده می شود. این کاغذ با استفاده از دستگاه امباس روی پوست چرم نقش می اندازد. پوست چرم از استحکام بالایی نیز برخوردار است و در برابر فشارهای کششی و پارگی مقاومت می کند. مقاومت چرم به قوی بودن و ضخامت پوست چرم بستگی دارد.

لایه دوم: لایه دوم، لایه فوم است که در روی آن می توان منافذ و سوراخ های کوچکی را مشاهده کرد. لایه فوم هیچ استقامتی در برابر پارگی ندارد. لایه فوم باعث به وجود آمدن ضخامت چرم می شود.

لایه سوم: لایه سوم چرم مصنوعی، چسپ است. لایه سوم برای جهت چسباندن پارچه به پشت چرم روی لایه فرم پخش می شود. لایه چسپ بعد از پرس شدن پارچه روی آن در معرض حرارت قرار می گیرد و با استفاده از حرارت کوره پخته می شود. این کار باعث محکم شدن پارچه در پشت چرم مصنوعی می شود.

عوامل به وجود آورنده تفاوت میان چرم پی وی سی و چرم پلی اوتان:

چرم پی وی سی با چرم پلی اوتان تفاوت هایی دارد. از جمله مواردی که باعث ایجاد تنوع میان چرم پی وی سی و چرم پلی اوتان می شود:

نوع پارچه استفاده شده در پشت چرم: نوع پارچه ای که در پشت چرم مصنوعی لمينت (چسبيده) می شود، یکی از معیارهای به وجود آورنده تغییر و تنوع در چرم مصنوعی است. انواع پارچه ها با رنگ ها و طرح های مختلف را می توان استفاده کرد. از جمله آنها نانوون ، پارچه شمی ، باندی ، پلی استر و تریکو است.

ضخامت ورقه های چرمی: ورقه های چرمی معمولا از ضخامت 0.5 میلیمتری تا 5 میلیمتری تولید می شوند. تنوع در ضخامت ورقه های چرمی بسیار زیاد است و هر ضخامت برای یک کاربرد خاص استفاده می شود.

رنگ چرم: چرم های مصنوعی با انواع رنگهای سرد و گرم تولید می شوند. چرم مصنوعی را می توان به هر رنگی در بازار پیدا کرد.

طرح روی چرم: کاغذی که روی چرم پرس می شود، باعث به وجود آمدن طرح روی چرم می شود. وقتی کاغذ را در خط تولید عوض کنید، طرح روی چرم نیز تغییر می کند.

کیفیت چرم: معیارهایی مانند خشکی یا نرمی چرم، زبری یا صافی چرم از دیگر عوامل تعیین کننده کیفیت چرم است. در بازار طیف وسیعی از چرم های مصنوعی با انواع کیفیت ها را می توانید مشاهده کنید.

 

مواد اولیه برای تولید چرم مصنوعی

برای تولید چرم مصنوعی به مواد اولیه زیر نیاز است:

انواع پارچه

پودر فوم

کاغذ رلیزر

کیکر

پودر کربنات کلسیم

رنگ

روغن DOP

پایدار کننده

پودر PVC امولشن

روش تولید چرم مصنوعی

برای تولید چرم مصنوعی باید این مواد اولیه را تهیه کرد. برای ساختن چرم مصنوعی از دستگاه های صنعتی مانند دستگاه تامبلینگ ، دستگاه لمینیت، دستگاه امباس ، دستگاه چاپ ، دستگاه بافینگ و دستگاه پولیشینگ استفاده می شود. هر یک از این دستگاه ها برای یک کار ویژه در صنعت چرم مصنوعی به کار می رود.

نام های تجاری انواع چرم های مصنوعی

در صنعت، انواع چرم های مصنوعی را با نام های مخصوصی می شناسند، نام های تجاری انواع چرم های مصنوعی عبارت هستند از:

کلارینو: چرم به کار رفته در ساخت دستکش، وسایل ماشین، وسایل خانه، وسایل ورزشی و...

کایدیکس: PVC اکریلیک اسید است که توسط برند Kleerdex ساخته می شود.

فابریکوید: این مدل از چرم مصنوعی با استفاده از الیاف پنبه ای و پوشش نیتروسلولز ساخته می شود.

لریکا: ماده اولیه لریکا توسط یک دباغ ایتالیایی به نام Lorica Sud اختراع شد.

MB-Tex: پایه بسیاری از قاب‌های مرسدس بنز با استفاده از MB-Tex تولید می شود.

NuLeather: چرم NuLeather  کارایی بالایی دارد.

Sta-Kleen: چرم Sta-Kleen مانند NuLeather کارایی بالایی دارد.

Rexine: Rexine  در قاب‌های داخل ماشین و صحافی‌های کتاب استفاده می شود.

استفاده از چرم مصنوعی برای ساخت انواع سرویس خواب

برای ساخت انواع سرویس خوابها نیزمی توان از چرم مصنوعی و مشتقات آن استفاده کرد. فایده استفاده از این مدل سرویس خوابها در ظاهر زیبا و سهولت در تمیز نگه داشتن آن است.

استفاده از چرم مصنوعی برای تولید مبلمان

یکی از معروف ترین چرم های مورد استفاده در بازار مبل ایران، «چرم ویکتوریا» است. چرم مصنوعی ویکتوریا را برای روکش کردن صندلی ها و انواع مبلمان استفاده می کنند. چرم ویکتوریا در دو نوع ایرانی و خارجی وجود دارد. نوع خارجی چرم ویکتوریا ساخته کشور چین است. چرم ویکتوریای تولید ایران خشک تر از چرم ویکتوریای چینی است. از ویکتوریای ایرانی برای دور مبل و کف صندلی استفاده می شود؛ اما برای روکش کردن قسمت نشیمن گاه مبل از چرم ویکتوریای چینی استفاده می کنند.

مزیت ها و معایب استفاده از چرم مصنوعی در مبل سازی

بسیاری از افراد دوست دارند در خانه خود، مبلی چرمی داشته باشند. استفاده از چرم برای ساختن مبل فواید زیادی دارد که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد.

فواید استفاده از مبل چرمی

اگر نوشیدنی هایی مانند نوشابه، چای، دوغ، قهوه و آب روی مبل چرمی بریزد، داخل آن نفوذ نمی کند و با یک دستمال می توان سطح مبل را خشک و تمیز کرد.

مبل چرمی لک نمی شود و شستشوی آن آسان است.

با استفاده از واکس چرم، می تواند به مبل چرمی خود ظاهری درخشان ببخشید.

ذرات گرد و غبار به راحتی از سطح مبل چرمی پاک می شود.

چرم به دلیل براق بودن سطح آن، ظاهری زیبا دارد و برای محیط های مدرن و کلاسیک مناسب است.

معایب استفاده از مبل چرمی

اگر مبل چرمی شما سفید باشد، پاک کردن بعضی لکه ها از روی آن کار سختی خواهد بود. مانند لکه خودنویس یا ماژیک.

چرم آسیب پذیر است و در صورت برخورد اجسام تیز مانند تیغ و کارد و چنگال پاره می شود و سطح آن آسیب می بیند.

اگر از آن دسته افرادی هستید که زیاد عرق می کنید، با نشستن روی مبل چرمی احتمالا به جای خود می چسپید!

در هوای سرد، چرم سرد می شود و در هوای گرم، گرم می شود. مبل های پارچه ای این وضعیت را ندارند؛ اما مبل های چرمی حس گرما یا سرمای محیط را به بدن شما منتقل می کنند.

برای اینکه کمتر از معایب چرم های مصنوعی برخوردار شوید، بهتر است مبلی بخرید که در اطراف آن از چرم استفاده شده باشد و قسمت نشیمن گاه و تکیه گاه آن از پوششی غیر از چرم تهیه شده باشد.

روش های نگهداری از مبل چرمی را بشناسید!

اگر از آن دسته افرادی هستید که در خانه مبل چرمی دارند، باید نکات مهم در نگهداری از مبل چرمی را بدانید و با نگهداری صحیح از مبل چرمی خود، عمر مفید آنها را بیشتر کنید. مبل چرمی به خانه شما امنیت و آرامش می دهد و ظاهر خانه شما را زیباتر می کند. معمولا مبلهای چرمی تا چندین سال زیبایی و ظاهر خود را حفظ می کنند؛ اما باید در نگهداری از آنها تلاش کرد.

روش های نگهداری از مبلمان چرمی

وقتی می خواهید مبل چرمی بخرید، به کیفیت چرم آن توجه کنید. وقتی قصد دارید مبل چرمی بخرید، باید نوع مرغوب چرم را خریداری کنید. چرم ها نیز مانند دیگر وسایل درجه بندی می شوند. اگر درجه چرم پایین باشد، خیلی زود پاره می شود و تغییر رنگ می دهد. بهتر است مبلی بخرید که چرم روی آن تیره رنگ بوده و فاقد لکه ها و سوراخ های کوچک باشد. وجود این لکه ها و سوراخ ها دلیلی برای نامرغوب بودن چرم روی مبل است. هرچه رنگ چرم یکدست تر باشد مرغوبیت آن بیشتر است. نکته مهم بعدی هنگام خرید مبل چرمی، نرمی یا سختی چرم مبل است. اگر چرم روی مبل سخت باشد، مانع از استراحت و راحتی افراد می شود.

مبل چرمی خود را در کنار وسایل گرمایشی مانند شومینه، رادیاتور یا بخاری قرار ندهید. حرارت این وسایل باعث خشک و شکننده شدن چرم روی مبل می شود. با این کار مبل خود را از خطر آتش سوزی نیز حفظ خواهید کرد.

اگر چرم مبل شما پاره شد، سریعا آن را رفو کنید. اگر میزان پارگی چرم به حدی است که با خیاطی نمی توان آن را پوشاند، به فکر تعویض سراسری چرم روی مبل باشید.

سطح مبل شما باید همواره تمیز بماند. برای این کار باید دائما سطح مبل خود را گردگیری کنید و گاهی سطح مبل خود را به واکس مخصوص چرم آغشته کرده و روی چرم بکشید.

اگر قطره جوهر یا مشابه آن روی مبل چرمی ریخته شود، خیلی سریع باید وارد عمل شوید. محلولی از آب، شامپوی بچه و سرکه تهیه کنید. محلول را روی آن نقطه بریزید. دستمال را روی محلول بیندازید و بردارید. به این روش، روش ضربه ای گفته می شود. یادتان باشد باید آن نقطه را با ملایمت بسایید. گذر زمان باعث می شود باقی مانده اثرات لکه محو شود.

برای اینکه ظاهر چرم روی مبل درخشان و تازه نشان داده شود، مقداری از واکس چرم را روی آن بمالید. ماده طبیعی برای این کار، روغن زیتون است. مبل چرمی را می توان با استفاده از پنبه آغشته شده به روغن زیتون براق کنید.

نکات مهم در استفاده از مبل چرمی

جایی که می خواهید مبل چرمی خود را در آن قرار دهید را از قبل مشخص کنید. قبل از خرید مبل چرمی به این فکر کنید که می خواهید مبل چرمی خود را در کدام قسمت از خانه خود قرار دهید. اگر می خواهید مبل چرمی خود را در قسمت اتاق نشیمن یا اتاق پذیرایی قرار دهید، مبلی با کاناپه های بزرگ بخرید؛ زیرا معمولا افراد در اتاق پذیرایی استراحت می کنند و دوست دارند راحت باشند. چرم مبل مناسب برای اتاق پذیرایی باید بادوام و باکیفیت باشد.

به فضای خانه خود توجه کنید و سپس مبل مناسب خانه خود را بخرید. اگر خانه ای بزرگ دارید، می توانید با خیال راحت مبلی با کاناپه های بزرگ بخرید؛ اما اگر فضای خانه ما کوچک است، تک مبل هایی کوچک بخرید تا فضای خانه شما بزرگتر نشان داده شود.

به هماهنگی رنگ مبل و دکوراسیون خانه خود توجه کنید. مبل چرمی شما باید با رنگ دیگر وسایل خانه شما هماهنگ باشد. اگر دوست دارید خانه ای لاکچری داشته باشید، مبلمانی به رنگ مشکی و قهوه ای تیره انتخاب کنید، اگر می خواهید مبلمان چرمی شما به فضای خانه گرمی ببخشد، مبلی با چرم های بلوطی بخرید. مزیت استفاده از چرم های بلوطی این است که با انواع دکورها و رنگ های مختلف هماهنگ می شوند. حتی می توانید مبلی با رنگ مکمل فضای خانه خود بخرید.

استفاده از چرم مصنوعی برای دوختن لباس های چرمی

لباس های چرمی، زیبایی و وقار خاصی دارند. لباس هایی که با استفاده از چرم مصنوعی تهیه می شوند، به راحتی از بین نمی روند. دانستن نکات مهم نگهداری از لباس های چرمی به شما کمک می کند تا عمر لباس و کاپشن چرمی خود را افزایش دهید.

نکات مهم در نگهداری وسایل و لباس های چرمی

دشمنان چرم را بشناسید. چرم با گرد و خاک، آب، جوهر و نور مستقیم خورشید دشمن است. اگر چرم در معرض آب و نور خورشید قرار بگیرد، لایه روغنی موجود در سطح چرم را از بین می برد.  اجازه ندهید گرد و غبار روی لباس یا کاپشن چرمی شما بشیند. کت چرمی خود را در کمدتان آویزان کنید تا در معرض نور آفتاب و گرد و خاک نباشد.

اگر چرم پاره شد، سریعا آن را رفو کنید. اگر چرم را رفو نکنید، خراشیدگی آن گسترش پیدا می کند و به لایه های زیرین چرم آسیب می زند.

فکر شستن چرم را از سرتان بیرون کنید. چرم مصنوعی و لباس ها و محصولاتی که با آن ساخته می شوند را دائما شستشو ندهید. انداختن لباس چرمی در تشت آب و ماشین لباسشویی به معنای از بین رفتن لباس چرمی است. برای تمیز کردن لباس های چرمی، راهکاری عالی وحود دارد که نه به چرم لباس آسیب می زند و نه به آستر داخلی لباس. راهکار جالب برای شستشوی لباس چرمی این است که مقداری آب را با کمی شامپوی بچه و چند قطره سرکه ترکیب کنید. یک دستمال پارچه ای را به این محلول آغشته کرده و روی لباس چرمی خود بکشید. بعد از آن باید لباس چرمی خود را خشک کنید. خواهید دید که با این کار لباس چرمی شما تمیز و زیبا خواهد شد.

چرم را از جای مناسبی آویزان کنید. هنگامی که لباس های چرمی از چوب لباسی تیز آویزان می کنید، چرم تغییر شکل می دهد و پس از مدتی نازک و پاره می شود.

اگر چرم چروک شد، با روش های خاصی در جهت باز شدن چروک ها اقدام کنید. می توانید لباس چرمی خود را به حمام ببرید و در جایی آویزان کنید. بخار آب موجود در حمام، چروک های چرم باز می شود. اگر چروک باز نشد، اتو را روشن کنید و از داخل لباس با درجه متوسط اتو، شروع به اتو زدن آن کنید. روش دیگر برای باز شدن چروک روی لباس های چرمی، این است که لباس چرمی را به روغن زیتون آغشته کرد و با تکه ای پلاستیک روی آن را بپوشانید، سپس پارچه ضخیمی روی آن بگذارید و آن را اتو بزنید.

چرم مصنوعی

تا اینجا شما با چرم مصنوعی و جزئیات آن آشنا شدید. احتمالا به این فکر افتاده اید که چرم مصنوعی و محصولات مرتبط با آن را خریداری کنید. بهتر است ابتدا راهنمای خرید چرم مصنوعی را مطالعه کنید تا خرید بهتری داشته باشید.

در این نوشته با چرم مصنوعی و جزئیات آن آشنا شدید. هم چنین نکاتی برای تشخیص چرم طبیعی و چرم مصنوعی، نگهداری از محصولات چرمی و نکات مهم دیگر خواندید. از شما ممنونیم که تا پایان این نوشته همراه ما بودید.

بازدید حضوری

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

سوالات خود را قبل از خرید بپرسید.

ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما
متنی که در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید را وارد نمایید

فروشگاه اینترنتی تخت طاووس

فروشگاه تخت طاووس، یکی از قدیمی ترین فروشگاه های اینترنتی با بیش از دو دهه تجربه در فروش انواع محصولات چوبی به صورت آنلاین و حضوری در سه شعبه بزرگ واقع در تهران به دلیل استقبال وسیع شما مشتریان عزیز توانسته به یکی از بزرگترین فروشگاه های کشور تبدیل شود و محصول مورد نظر شما را به صورت سفارشی پذیرفته.همچنین فروشگاه تخت طاووس قابلیت ارسال محصول به سراسر کشور را برای رفاه شما مشتریان عزیز فراهم کرده است.

Top of Page