فروشگاه تخت طاووس

پشتیبانی

  • تلفن: 02155266112
  • از شنبه تا 5 شنبه 10 صبح الی 11 شب

تخت طاووس

search

کابینت

تولید کابینت متوقف شده و هیچ مدلی برای فروش موجود نمیباشد. لطفاً به هیچ وجه تماس نگیرید

حداقل در فرهنگ ایرانی، آشپزخانه یکی از مهم ترین بخش های دکوراسیون داخلی منزل است. در همین راستا باید گفت که زیبایی، عملکرد و شخصیت یک آشپزخانه تا حدود زیادی وابسته به "کابینت(kitchen cabinet)" است. در این نوشتار به صورت یک مقاله ی جامع، به کابینت، بازیگر اصلی دکوارسیون داخلی آشپزخانه ی شما پرداخته ایم.   

در صورتی که طراح داخلی هستید، کابینت می سازید، به عنوان پیمانکار ساختمانی مشغول به کارید یا صرفا قصد سفارش و خرید کابینت دارید، می توانید روی این مقاله به عنوان یک دستورالعمل یا راهنمای طراحی، تولید، سفارش و خرید کابینت حساب کنید.

 

کابینت، دسته بندی های مختلف

کابینت ها را می توان بر اساس مولفه های مختلفی طبقه بندی کرد. ماده ی سازند یا جنس(Material)، رنگ، مکان تولید، طراحی ظاهری و بسیاری دیگر از فاکتورهایی به این شکل. در این قسمت به عنوان مقدمه سعی می کنیم نشان دهیم هر کابینت با ویژگی های منحصر به فردِ خود در چه دسته بندی قرار می گیرد و از این طریق به صورت غیر مستقیم یک طبقه بندی جامع هم در اختیار شما قرار می دهیم.

کاربرد این کار برای هر دو طرفِ حاضر در بازارِ کابینت است، هم طراحان و سازندگان(همکاران ما) می توانند با دیدی حرفه ای اقدام به تولید کنند، هم مشتریان به خوبی در زمان سفارش و انتخاب سراغ آن مدل کابینتی می روند که دقیقا در ذهن داشته اند.

کابینت، طبقه بندی بر اساس جنس یا ماده ی سازنده  

طبقه بندی کابینت بر اساس جنس سازنده یکی از جامع ترین و دقیق ترین گروه بندی هایی است که حرفه ای ها انجام می دهند. مهم است که کابینت مثلا چوبی باشد یا مواد فایبر گلاس تولید شده در پتروشیمی ها، به بیان دقیق تر، ماده ی سازنده هم در ظاهر تغییر به وجود می آورد هم در عملکرد. البته که این مواد نسبت به هم برتری آن چنانی ندارند، بلکه هر کدام یک سری محدودیت و یک سری مزایا دارند که بسته به سلیقه ی فرد، سبک و سنگین می شوند.

در نتیجه با این دید به طبقه بندی جنسی کابینت ها بنگرید که قرار است ماده ی مورد علاقه ی خود برای ساخت کابینت آشپزخانه ی رویایی اتان را انتخاب کنید.

  1. کابینت از جنس چوب طبیعی(Solid Wood منظور از چوب طبیعی آن الواری است که بلافاصله در چوب بری ها از درختانِ قطع شده به وجود می آید. در نتیجه ظاهر آن رگه های چوب طبیعی درخت را خواهد داشت، وزن مخصوص چوب طبیعی را دارد و به کل با نمونه های فرآوری شده مثل MDF و مدل هایی از این دست تفاوت می کند. اگر ظاهر چوب طبیعی و لمس این ماده دلخواه شما است، شاید انتخاب بهتری از کابینت های چوب طبیعی پیدا نکنید. تنها نکته اینکه اگر واقعا بنا به خرید کابینت های این دسته را داشتید، مهم است که نوع چوب را انتخاب کنید. چوب ها مختلف بسته به ساختار و جنس متمایز، رنگ، طرح، دوام و استحکام مختلف و گوناگونی دارند.
  2. چوب طبیعی با روکش تزیینی لمینت(Decorative laminate veneerهر گاه پای روکش به میان می آید به طور کل کابینت ساختاری دوگانه می یابد. روکش لمینت خود می تواند طرح و نقش منحصر به فرد و دلخواه شما را بازسازی کند و در عین حال دوام و مقاومت بی نظیری به کابینت ببخشد، اما مهم است که زیر آن چه ماده ای قرار دارد، هم چوب، هم فرآورده های چوب و هم مصالح شیمایی می توانند زیر روکش لمینتی کار شده باشند. در نتیجه به جنس یا اسکلت اصلی کابینت هم توجه داشته باشید.
  3. کابینت "های گلاس"(High glossاین ماده ی جدید، معمولا روی MDF یا همان فیبر فشرده ی چوب می چسبد و از نظر جلوه و زیبایی کم نظیر است. به خصوص زمانی که هدف ایجاد جلوه ی های مدرن باشد، کابینت های های گلاس می توانند در صدر جدول انتخاب های شما قرار گیرند.
  4. کابینت های MDF(Medium-density fibreboardبه نظر می رسد که این نمونه در بازار داخلی ما آن قدر مشهور هست که نیازی به توضیح نداشته باشد، اما به هر حال در صورتی که یک چکیده می خواهید باید بگوییم که کابینت های MDF راه حل میانه ی زیبایی و دوام هستند. در واقع کابینت MDF سعی می کند به زیبایی و دوام چوب طبیعی نزدیک شود در عین حالی که قیمت ریالی پایین تری را طلب می کند.
  5. کابینت با روکش حرارتی (Thermo Structured Surfaces)؛ همان طور که در عنوان آورده شده است این دسته بندی تنها اتکا به روکش دارد و می تواند انواع محصولات فرآوری شده را در برگیرد. به واقع اگر به شما پیشنهاد کابینت روکش حرارتی شد، باید از جنس آن هم اطلاع حاصل کنید، اگر نخواهیم که بحث را تخصصی کنیم باید بگوییم که معمولا کابینت های MDF با روکش های حرارتی عرضه می شوند.
  6. کابینت های تخته سه لا(Plywoodاین کابینت ها محصول فرآوری چوب ها هستند. لایه های نازک چوب به هم می چسبند(لزوما سه لایه نیست) و کابینت های تخته سه لا را تشکیل می دهند. به سبب ساختاری که دارند معمولا در در نقاط مرطوب به خدمت گرفته می شوند.
  7. کابینت های آلومینیومی(Aluminumدر صورتی که به کل بخواهید روی به فلزات بیاورید و چوب ها را از گردونه ی رقابت خارج کنید، انتخاب مناسب کابینت آلومینیومی خواهد بود. هم ضد زنگ است و بادوام و هم ظاهر مدرن و زیبایی دارد.

کابینت های پلی اتیلن(Polyethyleneاین یکی را برای منزل مسکونی شما پیشنهاد نداده ایم، بلکه در صورتی که قرار است در فضای صنعتی از کابینت به عنوان گنجه ی نگهداری مواد مورد نظر خود استفاده کنید، به احتمال قریب به یقین باید دنبال ماده ای باشید که در برابر هجوم و حمله ی خیل عوامل مخرب شیمیایی مقاوم باشد و ماندگار. در چنین شرایطی پیشنهاد ما کابینت های پلی اتیلن هستند.   

به نظر می رسد توانسته باشیم تا حد زیادی یک تعریف و دسته بندی جامع از کابینت ها بر اساس ماده ی سازنده ارائه دهیم. اگر ماده ای مد نظر شما است که در لیست ما وجود ندارد و از آن به طور عمومی یا حتی جزئی کابینت تولید می شود، خوشحال می شویم که با ما در میان بگذارید.

کابینت

کابینت آشپزخانه، طبقه بندی بر اساس سبک طراحی

از آن جا که کابینت عضوی از المان های حاضر در طراحی دکوراسیون است، در نتیجه هر گونه مطالعه و طبقه بندی به نوعی کیفی است. یعنی نمی توان به صورت ریاضی اثبات کرد که جز طبقه بندی که ما ارائه می دهیم نمی توان هیچ گونه دسته بندی دیگری برای کابینت ها در نظر گرفت.

اما مشورت و رایزنی ما(به عنوان متولی تولید کابینت) و تیم های طراحی(به عنوان نمایندگان فنی طراحی داخلی منزل) در جامع ترین حالت، به طبقه بندی زیر می رسد:

کابینت های کلاسیک(Traditional)

خیلی جالب نیست که برای سبک طراحی کلاسیک شرح و توصیف کیفی بنویسیم، به همین سطر بسنده می کنیم که مانند هر نوع طراحی، کابینت های کلاسیک هم با وقار و وزن و شخصیت مخصوص به خود طراحی می شوند

کابینت های اروپایی(European)

اروپایی ها به دلیل تاریخچه ای که دارند(قرون وسطی، رنسانس و جنگ جهانی و جریان مدرنیستم بعد از آن تا به امروز)، در گذار زمان کم کم به یک سری از طرح و کلیشه های ثابت دست یافته اند که در انواع طراحی هایشان به کار می برند. یکی از جنبه های این چارچوب اروپایی طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه و تبع آن کابینت هایی است که همین عنوان را یدک می کشند. در این جا به دلیل اهمیت این مدل چند نمونه را نمایش می دهیم و با هم بررسی می کنیم که چه طرحی سبب شده تا نام طراحی اروپایی بر این نمونه کابینت قرار گیرد.

امیدواریم تا همینجا با مشاهده ی همین دو تصویر منظور از سبک کابینت اروپایی را درک کرده باشید، این کابینت ها قرار نیست تنها دکوری زیبایی باشند، بلکه به معنی واقعی کلمه ی برای ارائه ی عملکرد و بهره گیری مناسب به کار گرفته می شوند. توجه داشته باشید که وقتی از سبک طراحی کابینت می گوییم حتما لزومی ندارد که جلوه ی ظاهری و روکش کابینت عین یک مدلِ مخصوص تکرار شود بلکه هدف کارکرد و روحی است که از یک سبک طراحی به جان و جهان مصداقِ طراحی دمیده می شود.

یک نکته درباره ی سبک کابینت های اروپایی: کابینت های اروپایی تنها در کنار سینک و اطراف گاز قرار نمی گیرند، بلکه برای تمامی وسایلی که در آشپزخانه قرار می دهید نقش محافظ و انبار و نگهدارنده را بازی می کنند. به همین مثال بالا توجه کنید، تمامی فضای آشپزخانه تحت تاثیر کابینت ها قرار دارد و یک المان بی نظیر در مرکز آشپزخانه توامان نقش میز و کابینت یا انبار ظروف و وسایل را بر عهده گرفته.

این همان یک تیر و دو نشانی است که از طراحی دکوراسیون داخلی طلب می کنیم، زیبایی، کارآیی و استفاده ی بهینه از فضا. یک بار دیگر تکرار می کنیم که ساخت یک آشپزخانه ی درجه یک و کاربردی بدون در اختیار داشتن یک ستِ کابینتِ استاندارد میسر نیست، در نتیجه آن چه ارائه می شود را به چشمِ خریدار بنگرید و مولفه های موردی ما را با شرایط مخصوص به خود انطباق دهید تا به انتخاب صحیح برای فضای داخلی خود دست پیدا کنید.

کابینت های سیال(Transitional)

گاهی به دنبال ایجاد کارکرد انعطاف پذیر و سیال در آشپزخانه ی خود هستید. یعنی طراحی کلیشه محور قالب را بر نمی تابید و دوست دارید فضایی در اختیار داشته باشید که هر زمان با کوچک ترین تغییر تبدیل به محیطی جدید شود. در چنین شرایطی باید سراغ یک طراحی مدرن و جدید بروید. چیزی که ما به صورت ابتکاری نامش را سیال، منعطف یا متغیر می نامیم. یک نمونه از این گونه کابینت ها را در پایین برایتان آورده ایم تا بهتر متوجه توصیفات تئوری شوید.

همان طور که مشاهده می کنید طراحی به گونه ای صورت گرفته که به کل می توان کل آشپزخانه را حتی تغییر دادف حد و مرز مشخصی وجود ندارد و کابینت ها مثل یک تکه یخ در دل اقیانوس معلق اند و تسلیم میل و خواست شما برای حرکت به سمت و سویی مشخص.

کابینت های طراحی مدرن(Contemporary)

در آخر به طراحی کابینت های امروزی می رسیم. هر تولیدی و طراحی که بتواند با خلاقیتِ خود مخاطب را انگشت به دهان کند کارش در این حوزه طبقه بندی می شود. البته یک سری اصول و قواعد مشخص وجود دارد و نمی توان از آن ها تخطی کرد، به عنوان مثال نباید هدف اصلی از حضور کابینت در آشپزخانه به فراموشی سپرده شود، کابینت در آشپزخانه قرار می گیرد تا کیفیت حضور در این فضا ارتقا یابد، جلوه های ظاهری عملکرد بهتری از خود ارائه دهند و روی هم رفته فرد از حضور کابینت در فضای آشپزخانه ی خود راضی باشد و لذت ببرد.

توجه داشته باشید که ما دسته آخر را بسیار وسیع گذاشتیم. به این دلیل که خلاقیت آدمی را پایانی نیست، در نتیجه تعریف دیگری که می توان برای کابینت های مدرن ارائه داد این است که هر چه در طبقه بندی سه گانه ی قبل گنجانده نشود مدرن نام می گیرد. معیار سنجش کیفیت عملکرد و زیبایی آن هم بر حسب درجه برآورده سازی خواست مشتری به دست می آید.

کابینت

کابینت، رنگ های ترند

درباره ی جنس و سبک طراحی که تصمیم خود را بگیریم نوبت به رنگ می رسد. واقعا بر اساس چه معیاری می توان رنگ کابینت را انتخاب کرد؟ تا به حال به این موضوع توجه کرده اید؟ بعضی معتقدند که فارغ از هر مطلبی باید آن رنگی که در کل مورد علاقه امان هست را انتخاب کنیم و خیلی در قید و بند هارمونی و هماهنگی فضای آشپزخانه نباشیم. عده ای دیگر اما دقیقا نقطه ی عکس این مطلب را ترویج می دهند و نمی توانند بپذیرند کابینت در رژه یِ المان های آشپزخانه، تک پا بزند و به صورت گل درشت در اذهان نمایان شود. ما در ذهنیت و نحوه ی نگرش شما دخالت نمی کنیم و زیاد تاکیدی نداریم که کدام شیوه ی نگرش صحیح است یا غلط، به عوض این کار چند ترکیب رنگ زیبا برای کابینت ارائه می دهیم، شاید سلیقه ی شما در بین این رنگ های ترند و محبوب باشد. اگر اینگونه بود هم می توانید آن ها را برای آشپزخانه ی خود به صورت مستقل سفارش دهید، هم می شود کلیت طراحی داخلی را بر مبنای رنگ همین کابینت ها انتخاب کرد و کارها را پیش برد.

رنگ اول، نعنایی

رنگ اولی که پیشنهاد می کنیم نعایی روشن است. به کل این انتخاب سازگاری فوق العاده ای با محیط آشپزخانه های روشن دارد. در صورتی که محدودیت فضا دارید یا استفاده از بازتاب نور در آشپزخانه ی شما یک اولویت به حساب می آید پیشنهاد می کنیم حتما روی این رنگ تمرکز کرده و وقت بگذارید. کابینت نعنایی می تواند سبب تغییر دکوراسیون داخلی آشپزخانه ی شما شود.

رنگ دوم، خاکستری روشن

به طور کلی پیشنهاد می شود در صورتی که کابینت خود را کلاسیک انتخاب می کنید، رنگ آن را امروزی و نو و مدرن بر گزینید. این اتفاق را می توان با رنگ خاکستری روشن تحقق داد. یک نکته را توجه داشته باشید و آن این است که وقتی قرار است رنگ کابینت خود را انتخاب کنید صحبت از رنگ پیراهن و بلوز نیست که اگر پسند نکردید بی دردسر بتوانید آن را تغییر دهید، خیر کار دردسرهای فراوانی به شما اعمال می کند اگر با دقت انتخاب نکرده باشید.

وقتی که ما رنگ پیشنهاد می دهیم(در این جا خاکستری) و درباره ی آن توضیح می نویسیم مقصود راهنمایی شما به مسیری صحیح است. یعنی شاید یک رنگ با یک مدل در لحظه توجه شما را به خود جلب کند اما پس از مدلی هیچ جذابیتی نداشته باشد. در چنین شرایطی است که انتخاب اصولی می تواند تضمین کننده ی استفاده ی طولانی مدت شما از یک کابینت باشد.

رنگ سوم، آبی کلاسیک

رنگی است فوق العاده برای افرادی که از کابینت های آشپزخانه ی خود آرامش می خواهند. همچنین صبح به صبح می توان تلالو موج های دریاهای دور دست را در این رنگ کابینت تماشا کرد. روی هم رفته می توان این طور گفت که آبی کلاسیک یک رنگ بی نقص برای کابینت های منزل شما است. اگر بخواهیم یک نکته ی فنی هم اضافه کنیم باید بگوییم که آبی کلاسیک سازگار ترین رنگ با دیوارهای بتنی است.

رنگ چهارم، سبز ساج

این یکی از آن رنگ هایی است که نمی توان در قالب کلمات به راحتی توصیفش کرد. به معنی دقیق تر باید بگوییم که کابینت هایی به این رنگ کمی سنگین و رسمی هستند و در عین حال رگه هایی از صمیمتِ طبیعت را ارائه می دهند.

اگر برای آشپزخانه ی ویلای خود به دنبال سفارش کابینت هستید توصیه می کنیم روی این رنگ خیلی بیش از سایر انتخاب هایی که وجود دارد تاکید کنید.

البته در صورتی که شهر نشین می باشید و آپارتمان های کوچک منزلگاه شما است بازهم جای نگرانی نیست، اگر فضای کلی روشن کار شده باشد و نور به داخل بیاید، می توان در آپارتمان ها هم از این نمونه رنگ استفاده کرد.

رنگ پنجم، پرتقالی

شاید پرتقالی رنگی نباشد که هر روز در آشپزخانه ی هر خانه ای مشاهده کنیم، اما کابینت های این رنگی الحق که ساختار شکن هستند و این قابلیت را دارند که جلوه ی کلِ آشپزخانه را زیر و رو سازند.

در صورتی که شخصا روحیه ی پرشور و انرژیکی دارید این رنگ برای کابینت شما ساخته شده است، نه آن قدر جلف است که در کنارش احساس سبکی کنید، نه آن قدر بی روح و ساکن که روحیه ی شما را به سمت سکون میل دهد.

در جایی نوشته بود به کار گیری نارنجی برای رنگ کابینت ایده ای است که واقعا از ماهیت آب پرتقال و ذرات معلق واقعی پرتقال، شناور در آن گرفته شده است. نمی دانیم این نگاه استعاره ای بین کابینت و پرتقال واقعا کارکرد دارد و در ذهن شما معنی و تصویر ایجاد می کند یا خیر، اما با اطمینان می گوییم اگر شاد، سرزنده، فعال و پر انرژی هستید باید به کابینت های پرتقالی برای تزیین آشپزخانه ی خود فکر کنید.

رنگ ششم، سفید

بله، سفید هم یکی از گزینه های فوق العاده برای کابینت ها به شمار می آید. تنها توجه داشته باشید زمانی سراغ کابینت های سفید بروید که روی دیوارهای آشپزخانه رنگ های متضاد یا همخوانش را داشته باشید. مثلا کابینت سفید با سنگ سیاه، کابینت سفید با دیوار زرد و هارمونی هایی از این دست می تواند در آشپزخانه ی شما زیبایی پدید آورد.

رنگ شناسی را اگر کنار بگذاریم و بخواهیم کابینت های سفید را از دید و منظر فنی زیر تیغ بررسی ببریم، باید بگوییم کابینت سفید نمایان گر کابینت های کلاسیک یا سنتی هم هستند. به واقع اگر قصد دارید طراحی آشپزخانه ی خود را به سمت کارهای کلاسیک نزدیک کنید، بازهم انتخاب کابینت سفید انتخابی معقول و مناسب است.

کابینت

رنگ هفتم، زرد

کابینت های زرد فوق العاده هستند. زیبا، صمیمی و البته امروزی و مدرن. در عین حالی که تمامی ویژگی های ذکر شده را دارند شخصیتی که از کابینت های زرد متبادر می شود نوعی وزن و اصالت منحصر به فردی هم دارد.

اگر زیاد مهمان دارید و به کل اهل دورهمی هستید و در پس ذهن خود علاقه دارید که به عنوان یک میزبان درجه یک شناخته شوید کابینت های زرد پاسخگوی نیاز شما است. به بیان خودمانی استفاده از رنگ زرد برای کابینت همان توصیف "کلبه ی باصفای" خودمان است.

مهم نیست که کابینت های زرد را در چه متراژی به کار بگیرید، کاخ داشته باشید یا آپارتمانی کوچک، هنر کابینت زرد دعوت و فراخواندن صمیمیت و صفا به منزل شما است.

رنگ هشتم، زغالی

اگر موافق باشید برای لختی از یک نمونه رنگ هایی که گرایش به دنیای کلاسیک دارند فاصله بگیریم و سری به دنیای مدرن بزنیم. در این فضا مهم نیست که قصد و مقصود ابتدایی چه بوده، رنگ زغالی می تواند آشپزخانه ای که سال های پیش ساخته شده را درون ماشین زمان قرار دهد و با یک کلید به زمان حال منتقل سازد.

این رنگ کابینت به آشپزخانه ی شما عمق می دهد. آن را برجسته می سازد و به کل نمایشی مخاطب پسند ارائه می سازد.

شاید این ویژگی را رنگ دیگری نداشته باشد، اما کابینت های زغالی می توانند فلزی و چوبی کار شوند. به بیان صحیح و دقیق تر اگر رنگ شما زغالی باشد خیلی مهم نیست که متریال انتخابی کابینت چه بوده یا خواهد بود. این هم مزیتی است که می توان برای این رنگ تیره بر شمرد.

رنگ نهم، تخم مرغی

بازهم رنگی از متشقات سفید و بازهم حال و هوای دنیای کلاسیک. یک بار دیگر گفتیم، باری دیگر تاکید می کنیم، می توان سراغ رنگ هایی از این دست آمد و در فضایی مدرن چارچوبی کلاسیک ایجاد کرد.

تنها نکته و محدودیتی که در این امر وجود دارد همخوانی و هماهنگی این رنگ کابینت با سایر المان و مولفه های حاضر در آشپزخانه است.

اما در صورتی که تضادی که از آن صحبت کردیم(مثلا تضاد سیاه و سفید) نبود، یا حتی هماهنگی منطقی و قابل اتکا و اعتنایی مشاهده نشد، باکی نیست، اگر قصد کرده اید که از رنگ تخم مرغی برای کابینت خود استفاده کنید، با شجاعت این عمل را انجام دهید، پس از اجرا می توان با استفاده از تغییر کفپوش، یا قرار دادن گل و تزییناتی جزئی از این دست، فضا را آن طور که مد نظر دارید، زیبا و دلپذیر سازید.

رنگ دهم، سبز و زرد

جدیدا در عالم طراحی داخلی، رنگ و مدل هایی که انعطاف داشته باشند و بتوان از همین حالا تغییرات روزهای آینده را بر مبنای سازگاری آن ها با طرح های مختلف پیش بینی کرد، طرف دارهای زیادی پیدا کرده اند. به عنوان مثال کابینتی را در نظر بگیرید که رنگ آن این قابلیت را در اختیار شما قرار می دهد که هم فضای آشپزخانه را با رنگ های روشن ست کنید، هم رنگ های تیره.

چنین امری مطلوب شما نیست؟ اگر پاسخ مثبت می دهید، یکی از رنگ های پرچم دارِ سازگاری، بی شک سبز و زرد است. رنگی فوق العاده زیبا.

اگر اجازه ی گریز به نقد فنی داشته باشیم باید بگوییم که کابینت هایی که رنگ سیال و دو گانه دارند از یک جهت دیگر هم منحصر به فرد هستند و آن طبیعی بودن آن ها است. همان طور که در طبیعت همه چیز سیاه و سفید نیست و خاکستری رنگ قالب است، گاهی رنگ آمیزی منزل هم باید در فضایی معلق و سیال صورت گیرد، رنگی که نتوان رویش نام گذاشت اما با دیدن آن در لحظه ی اول احساس و درکی ویژه در وجود خود احساس کرد.

کابینت های زرد و سبز چنین ویژگی هایی دارند.

رنگ یازدهم، ترکیب خاکستری و قهوه ای(تیوبی؟)

در نمونه ی پیش کمی درباره ی تاثیری که رنگ های ترکیبی می توانند ایجاد کنند و گفتیم، اینبار همان رویکرد با دیدی مدرن تر ارائه شده.

تنها نکته ای که برای این قسمت اضافه می کنیم ضرورت توجه شما به این قسمت است که این رنگ را دیگر نمی توان سفارش داد و سپس درباره ی هماهنگ سازی آن با محیط فکر کرد، اول بسنجید که آیا می توان این رنگ را با محیط کلی آشپزخانه ی خود هماهنگ سازید، بعد سراغ سفارشش بروید.

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید زمانی که کفپوش با طرح چوب یا دیوارهایی با رنگ نزدیک داشته باشید می توانید کابینت هایی به این رنگ انتخاب کنید.

بسیار خب، این بود خلاصه ای از رنگ های کاربردی که می توانید برای کابینت های منزل خود استفاده کنید. توجه داشته باشید انتخاب ما روی این فرضیه استوار بود که قصد به خدمت گیری رنگ هایی دارید که به معنی واقعی کلمه خاص هستند و می توانند آشپزخانه ی شما را تبدیل به یک کیس منحصر به فرد سازند.

در سمت دیگر با توضیحی که در پایین هر نمونه رنگ کابینت قرار دادیم قصد بر این داشتیم که متر و معیار انتخاب رنگ برای در اختیار گرفتن کابینت مناسب را تدوین کنیم. امیدواریم این کار تا حد قابل قبولی محقق شده باشد.

کابینت

کابینت، یک طبقه بندی بر اساس کاربری

در این قسمت کمی از ظواهر فاصله می گیریم، اگر موافقید ببینیم چگونه می توان از دل کابینت کاربری هایی هوشمندانه بیرون کشید. منظور از کاربری در یک مورد ارتقای کیفی از حضور نور است و در موردی دیگر کیفیت ایفای نقش کابینت به عنوان کمد، گنجه و انبار وسایل و لوازم منزل.

کابینت سفید و ساده

اگر به دنبال پدیدآوردن زیبایی از طریق مدل های ساده هستید، پیشنهاد می کنیم رنگ سفید را انتخاب کنید و با یک مدل ساده کابینت، آشپزخانه ایی نورگیر، روشن و زیبا پدید آورید

در نتیجه کارکرد رنگ سفید، طراحی ساده و هارمونی و ترکیب این دو می شود، پدید آوردن فضایی نورگیر و زیبا.

استفاده ی بهینه از فضا

شاید 20 سال پیش اگر یک کابینت تنها پیشنهاد یک رنگ و طراحی زیبا را می داد در صدر کابینت های بازار قرار می گرفت، اما امروزه چنین نیست، یعنی کارآیی و کیفیتی که شما از یک کابینت در اختیار می گیرید فوق العاده تاثیر دارد در انتخابی که مخاطب و مشتری خواهد داشت.

به شما هم توصیه می کنیم اگر در شرف خرید، طراحی یا سفارش کابینتی خاص هستید حتما به این امر توجه داشته باشید که کارکرد و عملکرد کابینتی که قصد خریدش را دارید چیست.

در نمونه ی بالا جاسازهای هوشمندانه و استفاده ی بهینه از فضا پیشنهاد شده، مدلی که شما می خواهید چه ویژگی باید داشته باشد؟

ساختار جزیره ای

همیشه قرار نیست کابینت شما در کنار سینک و همان حوالی روی یک دیوار مشخص قرار داشته باشد. گاهی فضای آشپزخانه اقتصا می کند که چیدمان کابینت به صورت جزیره ای صورت بگیرد.

آیا ظرفیت و مولفه هایی که آشپزخانه ی شما نیاز دارد با کابینتی که انتخاب می کنید هماهنگی دارد؟ این هم از آن سوالاتی است که حتما باید برایش پاسخ مناسب بیابید.

احتمالا با انتخاب این عکس خود تا حد زیادی حدس زده اید که چه هدفی داشته ایم، اما در انتهای این بخش یک تشدید روی این قسمت می گذاریم که کابینت شما باید با سایر المان های آشپزخانه همخوانی داشته باشد. این همخوانی لزوما شامل فاکتورهایی که وجود دارند نمی شود، مثلا شاید شما از میز غذاخوری چوبی خوشتان بیاید و قصد داشته باشید در آینده این میز را به آشپزخانه ی خود دعوت کنید، آیا کابینتی که انتخاب می کنید چنین توانی دارد که خود را با شرایط جدید و پیش رو وفق دهد یا خیر؟

کابینت های شخصی سازی شده

دوباره می رسیم به آن مطلب معروف که کاربرد بسیار مهم است. کشوی این کابینت خاص را ببینید، در صورتی که انتظار دارید کابینت های آشپزخانه شما کارکردهای خاص و ویژه ای داشته باشند باید در زمان طراحی و سفارش هوشیارانه عمل کنید.

حالا که کار به اینجا رسید اجازه دهید یک توصیه بکنیم، قبل از اقدام به خرید کابینت روی کاغذ آن چه ما مرحله به مرحله اعلام می کنیم را پیش خود ارزیابی کنید، در هر مورد پس از رسیدن به نتیجه ی مطلوب و دلخواه یک گام به آن مدل کابینتی که می خواهید نزدیک شده اید.

به عنوان مثال از ابتدا جنس یا ماده ی سازنده ی اصلی را انتخاب کنید و سراغ سبک طراحی بروید و رنگ و به همین شکل تا انتها. البته بخش های تخصصی دیگری را در ادامه بیان خواهیم کرد.

کابینت با دکور شیشه ای

گاهی دوست دارید کابینت شما هر رنگ و هر طرحی دارد، نقش دکوری برای ظروف و لوازم منزل را هم بازی کند. در چنین شرایطی است که شاید بهتر باشد کابینت های درب شیشه ای را سفارش دهید.

دو نکته، اول این که این گزینه مخصوص افراد منظم و حساس به دکور منزل است، زیرا کوچک ترین بی نظمی و اخلال نمایان خواهد شد و دو این که ساختار نمایش از محیطی به محیط دیگر متفاوت خواهد بود(مثل تمامی مدل ها کابینت توجه کنید که مولفه های مورد نیاز آشپزخانه ی شما چیست، چه لوازمی قرار است درون کابینت قرار بگیرند و به طور خلاصه، اندازه ی مطلوب درب کابینت، شیشه و رنگ و نقش را توامان به دست آورید.

در صورتی که قصد سفارش این کابینت ها را دارید اما ابتدا نیاز به کمی تحقیق در مدل های اینترنتی را احساس می کنید با کلیدواژه ی Glass-front cabinet door می توانید پژوهش خود در گوگل را کلید بزنید.

کابینت های قدی(سقف تا کف)

این مدل یکی از آن هایی است که برا توصیف و توضیحش نیاز داریم سری به دنیای طراحی داخلی بزنیم. توجه داشته باشید یکی از روش هایی که می توان دکوراسیون داخلی یک آشپزخانه را تقسیم بندی کرد دوگانه ی "سمتِ گاز و پخت و پز" و "طرف مقابل آن" است. یک طرف چالش روغن، گاز و سینک است، طرف دیگر اما وظیفه ی تجهیزات رسانی را به عهده می گیرد.

اگر بخواهیم وارد زبان تشبیه و مصداق شویم باید بگوییم سمت گاز، خط مقدم جبهه است و طرف دیگر، پشتیبانی و تدارکات. در چنین شرایطی اگر معمولا در جنگ های پیچیده و بزرگ درگیر می شوید(نیاز به پخت و پزهای مقیاس بزرگ دارید یا شخصا علاقه دارید در این حوزه کهز عمل کنید)، نیاز شما این است که در قسمت پشتیبانی زیبا، کارا و البته منظم و دقیق کار کنید. پیشنهاد کابینت های سقف تا کف به همین خاطر داده و شده و از مدل های اروپایی به سراسر دنیا کشیده شده است.

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید دیوار سمت مقابل سینک و گاز کابینت های سقف تا کف را نمایش می دهد.

کابینت پیش ساخته ی جزیره ای

در این قسمت، موردی که برای مطالعه در خدمت شما قرار داده ایم تعریف کلاسیک و سنتی کابینت را نمایندگی می کند. به بیان دقیق تر کابینت عنصری است از طراحی داخلی دکورسیون آشپزخانه که قبل از هر چیز باید حضور در این فضا را تسهیل کند.

بر خلاف تصور قدیمی ما ایرانی ها آشپزخانه تنها محل پخت و پز نیست، بلکه می توان از این فضا برای گذران روز، صرف صبحانه و فعالیت هایی از این دست بهره برد. در نتیجه بسیار مهم است که طراحی کابینت به چه شکل و شیوه ای صورت می گیرد و چه استفاده هایی می توان از یک کابینت در یافت کرد.

تصویر پایین تعریف و مثالی درجه یک از این موضوع است، از هود گرفته تا گنجه و میز توسط این دست کابینت پشتیبانی شده اند و فضایی به وجود آمده کاربردی، زیبا و شاید بی نظیر.

کابینت

کابینت، تلفیق سنت و مدرنیته

توجه داشته باشید که همواره قرار نیست در کلیشه های از پیش مشخص شده کار کنید. گاهی می توان ایده های کلی را گرفت و تلفیق کرد و پدیده ای جدید و نو آفرید. این نمونه را تماشا کنید. دو رنگی کار شده، پر است از کشو و گنجه و قفسه، به کل هر آن چه نیاز است را فراهم آورده اما در قید و بند کلیشه های مرسوم طراحی گیر نکرده است.

همه چیز در نهایت دقت و هوشمندی کار شده است، به عنوان مثال حتی کابینت پایین توانسته در نقش دکور قفسه ی کتاب هم باشد و در قسمت بالای یخچال هم حتی، درب های قفسه های کوچک کابینت مشهود است.

کابینت های ترکیبی

پیرو مثال قبل که همواره لزومی ندارد در کلیشه های جاری و مرسوم گیر کنیم، در این قسمت یک نمونه ی فوق العاده ی دیگر معرفی کرده ایم. توجه کنید که چگونه می توان تنها با چند تکه چوب این چنین کابینت ها را کامل ساخت و قفسه هایی باز پدید آورد.

در صورتی که تولید کننده ی کابینت هستید شاید بد نباشد چنین فعالیت های خلاقیتی را در دستور کار خود قرار دهید. اگر هم که مشتری کابینت هستید، هم خودتان می توانید دست به کار شوید و هماهنگ با کلیت طرح المان های ترکیبی سفارش داده و استفاده کنید، هم این امکان وجود دارد که به تولیدی کابینت دقیقا بگویید برای دکوراسیون داخلی آشپزخانه ی خود چه المان های مکملی را نیاز دارید.

در هر صورت روی این مثال هم فکر کنید، می توان آشپزخانه ی زیبا تری ساخت، با این تکینیک ترکیبی طراحی و ساخت کابینت.

کابینت، جایی که مبلمان و کابینت ترکیب می شوند

دوباره سری می زنیم به سبک های اروپایی اما با کمی تفاوت. این که اروپایی ها از 1900 روی به طراحی های کاربردی آشپزخانه آوردند یک امر تئوری است اما چگونگی این کاربرد در تصویر بالا نمایان شده. گاهی سبک اروپایی به معنی واقعی کلمه به اصل و ریشه ی خود باز می گردد.

در این جا به خوبی قابل مشاهده است که چگونه آشپزخانه توامانی که کابینت شده، با یک دست مبل به سطح بالاتری از فضا ورود پیدا کرده است. در صورتی که مجالی باشد می توان یک روز کامل درباره ی ترکیب مبلمان و کابینت در آشپزخانه ها صحبت کرد اما در این جا همینقدر داشته باشید که اگر به دنبال طراحی یک فضای کامل و بی نقص هستید، یکی از جامع ترین راه حل ها سفارش توامان کابینت و مبلمان آشپزخانه است.

کابینت، مامنی برای بازی با رنگ

شاید از ابتدا بدانید که به تضاد سفید و سیاه علاقه دارید(این یک مثال است و باید نسبت به شرایط خود همسان سازی کنید)، یا اصلا یک سری لوازم داشته باشیدکه حضورشان در جمع دکوراسیون آشپزخانه ضروری باشد، در این شرایط باید یا به دنبال کابینتی بگردید که ناخودآگاه و اتفاقی هدف و مقصود شما را برآورده سازد، یا به تولیدی کابینتی سر بزنید که کارش تحقق بخشیدن رویاهای این شکلی باشد.

مثالی که برای این شرایط در نظر گرفته ایم را در تصویر بالا مشاهده می کنید. مشتری قصد نمایش فنجان و ظروف سفید و سیاه خود را داشته است. در این شرایط رنگ کلی کابینت سفید انتخاب شده و دستگیره ها نمایان کننده ی سیاه هستند، از این مهم تر تعبیه ی محل نمایش ظروف است که اختصاصی اندازه ی همان دکور مورد نظر کار شده اند.

به هر حال این هم یکی از کاربردهایی است که یک نفر می تواند برای کابینت خود در نظر گرفته باشد. هدف از به کارگیری کابینت در آشپزخانه همین است، برآورده ساختن نیازهای ساکنین یک منزل، این امر می تواند با اولیت زیبایی و دکور صورت بگیرد یا کارکردی خاص را برآورده سازد.

ایده هایی ناب برای کابینت های آینده ی منزل شما

تا به اینجا یک سری مولفه ی مشخص در اختیار شما قرار داده ایم که می توانید بر اساس آن مشخص کنید دقیقا چه امکاناتی را می توان از کابینت ها دریافت کرد. اگر بخواهیم دقیق تر شرح دهیم تا به اینجا خیلی تئوریک گفته ایم که کابینت چنان است و این توانایی را دارد، آن یکی را ندارد(و غیره).

اما در این قسمت می خواهیم به صورت مصداقی، "ایده" در اختیار شما قرار دهیم. یعنی اینکه دقیقا نمایش دهیم که می توان با چنین ایده ای پا به بازار گذاشت(یه به یک کارگاه تولید کابینت مراجعه کرد) و پکیج کامل کابینت آشپزخانه را سفارش داد.

مخصوصا اگر در شرف خرید یا سفارش کابینت هستید(یا اگر سازنده ی کابینت هستید و می خواهید چند نمونه ی جدید بزنید و وارد نمایشگاه خود کنید)، حتما آن چه ارائه داده ایم را پیگیری کنید.

ایده اول، بهره گیری از ظاهر کلاسیک، کاربرد امروزی و رنگ پردازی هنرمندانه

خیلی توضیح نمی دهیم، تصویر بالا را پسند می کنید؟ علاقه دارید آشپزخانه ی شما به این شکل در بیاید؟ باید با این ایده کار را دنبال کنید. اول این که سبک کلی سفارش کابینت شما کلاسیک خواهد بود. دوم این که المان یا جزیره ی مرکزی علاوه بر کارکرد اصلی باید گنجه و قفسه هم داشته باشد و در آخر این که رنگ آمیزی باید به گونه ای انجام شود که تضاد طراحی مدرن را نمایش دهد.

ایده ی دوم، اول ظاهر زیبا بعد کارکرد

چاره ای نیست، همه علاقه ندارند خیلی کلاسیک باشند، در نتیجه گاهی نیاز است آن کاربری را(کارکرد کابینت طرح کلاسیک را)، در قالبی مدرن جای داد. به کار بالا نگاه کنید که چگونه با رنگ قهوه ای تیره(سوخته) ظاهری مدرن و امروزی پدید آورده اما همچنان وفادار است به آن چه یک کابینت کلاسیک و کاربردی ارائه می دهد.

این مدل را در انگلیسی Urban Update می نامند. در صورتی که به چنین طرح هایی علاقه دارید پیشنهاد می کنیم مرحله به مرحله سفارش خود را به این شکل پیش ببرید، اول رنگ کابینت را انتخاب کنید، سپس به چوب به کار رفته بپردازید، بعد از این شیوه ی طراحی را گوشزد کنید و در آخر به این امر توجه داشته باشید که بخش مهمی از هویت این ایده ی کابینت، مدیون شیشه ای بودن قسمت دکوری بالای آن است.

کابینت

ایده ی سوم، هماهنگی با نمای خارجی!

 همیشه با قاطعیت نمی توان گفت کابینت یک المان داخلی  و همه چیز محدود به نمای داخلی آشپزخانه است. به خصوص در خانه های ویلایی. گاهی حضور پنجره و منظره ی بیرون از آن می تواند روی طراحی کابینت شما تاثیر بگذارد.

مطلب زیاد و اضافه ای در شرح این ایده نیست، همه ی آن چه قصد شرحش را داریم خود می دانید و در گذشته بیان شده، اما به پنجره، رنگ کابینت و صندلی هایی که استفاده می شود توجه کنید. در واقع گوشه چشمی به زنجیر نامرئی که کابینت، طراحی داخلی و خارجی آشپزخانه را پیوند زده توجه کنید.

ایده ی چهارم، ایتالیا در طراحی کابینت هم خاص است

هر جا که سخن از زیبایی باشد یک طرف ماجرا ایتالیایی ها هستند. به معنی واقعی کلمه باید گفت که طراح های ایتالیایی کابینت طراحی نمی کنند، بلکه کابینت می آفرینند. همین تصویر مقابل را نگاه کنید، کار با ایده های ایتالیایی ساخته و پرداخته شده.

سنگ، شیشه، چوب، رنگ، طرح و هر آن چه که از یک کابینت می خواهیم در این نمونه تصویر وجود دارد. منظور این است که می توان گاهی کابینت ها را از آن جعبه های مکعبی گسترش داد و طرح و رنگ و نقش به آن ها بخشید.

شاید مشابه کاری که مبل انجام می شود را بتوان با کابینت و محیط داخلی آشپزخانه کرد. به طرح تاج مانندی که بالای گاز زده شده دقت کنید، یا دریچه هایی که در بالا و سمت راست تصویر نقش نورگیر و شاید تهویه ی هوا را بازی می کنند.

سخن آخر اینکه اگر قرار است در طراحی و ساخت کابینت خود از طرح های ایتالیایی استفاده کنید باید خود را آماده ی یک پروسه ی طولانی و مشکل سازید، از طرح های اولیه، تا اجرای نهایی مسیری طولانی و دور و دراز وجود دارد.

رنگ، طرح، اندازه، نحوه ی چیدمان، و دنیای از تصمیمات نیاز به اتخاذ دارند تا یک دست کابینت ایتالیایی در آشپزخانه ی شما ظاهر شود.

ایده ی پنجم، پیروی از اصول طراحی سیال(Transitional)

اگر خاطرتان باشد در ابتدای بحث اشاره ای به شیوه ی طراحی کابینت داشتیم. شاید از آن زمان ذهنتان مشغول این امر بوده که چگونه می توان کابینت هایی در اختیار داشت که در شرایط مختلف بتوانند حضور داشته باشند و به کار بسته شوند.

تصویر بالا منظور این بخش است و اگر به طور کلی این چنین فضای خلوت و منعطفی را می پسندید شما پیرو نظریه ی Transitional در طراحی کابینت هستید. برای سفارش، طراحی و در اختیار داشتن چنین کابینت هایی کافی است به طراح یا فروشنده ی طرف حساب خود بگوید که یک کار سبک و خلوت می خواهید. نمونه ای که با چند صندلی یا مبل هم قابلیت هماهنگی داشته باشد و از نظر رنگی و ست شدن با المان های دکوراسیون محدودیتی بر نتابد.

همانطور که مشاهده می کنید این کابینت ها اندازه ی جمع و جوری دارند و بیش تر از بودنشان، نبود آن ها احساس خواهد شد. یعنی وقتی تصویر را نگاه می کنید خیلی به چشم نمی آید که کابینت های چه جلوه ای دارند، اما اگر نباشند و پر کردن جایشان با یک مدل مختلف کابینت کار دشواری به حساب خواهد آمد.

ایده ی ششم، استیال مدرنِ اسکاندیناوی(Modern Scandinavian style)

کشورهای حوزه ی اسکاندیناوی علاوه بر رفاه و ساختن جوامع متمدن، دست قدرتمندی هم بر آتش طراحی دارند. روح این طراحی را خطوط ظریف، رگه های چوب، رنگ های لطیف و البته سطوح صاف و صیقلی شکل می دهد.

اگر به این چنین طراحی هایی علاقه دارید به احتمال زیاد راه مناسب و بی دردسر پیگیری و عملی ساختن همین ایده است. کافی است با همین توصیفات و یکی دو مدل تصویر این شکلی به بازار مراجعه کنید و آن چه را می خواهید با فروشنده و مسئول کارگاه تولیدی در میان بگذارید.

ایده ی هفتم، سفر به دنیای مزرعه داری

عملی ساختن این ایده را هم بیشتر برای افرادی توصیه می کنیم که قصد سفارش کابینت برای منزل ویلایی خود را دارند یا واقعا برای یک خانه باغ در دل طبیعت سفارش کار می دهند.

حالت دیگر که کمی دور از ذهن به نظر می رسد مخاطبی است که در هیاهوی شهر زندگی می کند اما آرامش زندگی روستایی و مزرعه داری را طلب می کند، در این شرایط هم با رعایت یک سری مسائل می توان کابینت هایی به این شکل آنتیک را به خدمت گرفت.

رنگ، جنس، سازگاری با کفپوش، قابلیت هماهنگی با نورگیر و المان های حاضر در طراحی داخلی از قبیل میز و وسایل آشپزخانه را در نظر بگیرید.

ایده ی هشتم، کابینت های مدرن

در سطرهای بالا حداقل در دو مورد به طور مستقیم به طراحی های مدرن کابینت اشاره کرده ایم. در اینجا اما گریزی می زنیم به تاریخچه ی زمانی که چنین ساختار شکنی هایی در طراحی کابینت مشاهده شد. متخصصان طراحی داخلی ریشه ی این تغییرات را سال های 1950 به بعد می دانند. زمانی که ایده ی ایجاد فضای مشخص و متقن تا حدود زیادی زیر پا گذاشته شد و قرار بر این بود که نتوان با یک خط کشیِ مشخص، مرزی میان آشپزخانه و حال و پذیرایی و فضاهایی به این شکل ایجاد کرد.

بسیار خب در نتیجه بنا بر این شد تا کابینت هایی ساخته و پرداخته شوند که در راستای همین امر فضایی باز، قابل تغییر، منعطف اما در عین حال ریشه دار و زنجیر شده به فضای داخلی آشپزخانه را پدید آورند.

سفارش چنین طرح هایی یک محدودیت بزرگ دارد و آن لزوم حضور افراد متخصص و کارکشته در پروسه ی طراحی و ساخت کابینت است. در واقع شاید تمامی مدل های بالا را از روی عکس و ژورنال بتوان به شکلی بازآفرینی کرد، اما این یک واقعا نیاز به تجربه و تخصص بالایی دارد.

در نتیجه اگر برای طراحی کابینت خود به دنبال کارهای مدرن هستید، حتما سراغ کاردانِ امر بروید، زیرا فوت های کوزه گری در کابینت های مدرن بی شمارند.

کابینت

ایده نهم، شخصی سازی با رنگ

حداقل ما که درگیر طراحی دکوراسیون داخلی در انواع مختلف آن هستیم، فراوان مواجه شدیم با افرادی که خواسته اشان یک نمونه ی خاص بوده که شبیه آن در هیچ خانه ای در هیچ کجای دنیا یافت نشود. این امر تنها درباره ی مبل و مبلمان مصداق ندارد و در حوزه ی کابینت فراوان رخ می دهد.

پیشنهادی که می کنیم به غیر از طرح های مخصوص(که شاید به دلایل اقتصادی و البته زمانی که می برند نتواند رضایت مشتری را به دنبال داشته باشد)، استفاده از رنگ بندی های منحصر به فرد است. به عنوان مثال در همین تصویر بالا نگاه کنید چگونه انتخاب رنگ آبی توانسته با درخشندگی نمای رویین یخچال هارمونی ایجاد کند.

تمامی کاری که برای کابینت های خود می توانید صورت دهید در قالب کلیشه های اجرا شده در این تصویر نمی گنجد و این تصویر تنها یک مثال از قدرت بازی با رنگ در طراحی کابینت آشپزخانه است.

برای پیروی از این ایده ی طراحی و ساخت کابینت کافی است کلیت فضای آشپزخانه و خانه ی خود را در اختیار فروشنده ی کابینت قرار دهید تا رنگ مناسب را به شما پیشنهاد کند.

ایده ی دهم، سفیدِ کلاسیک

امروزه کابینت های سفید در آشپزخانه های سفید بسیار فراگیر هستند. به واقع بی دردسرترین راه دست یابی به محیطی کلاسیک استفاده از کابنیت های سفید رنگ است. تنها نکته ای که باید خیلی به آن توجه داشت لزوم طرح و نقش و نگاری است که این کابینت ها را می سازد.

نباید در طراحی کابینت سفید کلاسیک خیلی بیش از حد نقش و طرح استفاده کرد، بلکه خطوط صاف و عمودی، کم و گزیده می توانند کلید یک طراحی هوشمندانه و مناسب باشند.

ایده ی یازدهم، مدرن در ابعاد و شکل کلی

تا به اینجا طرح های مدرن کابینت را تنها از منظر رنگ و کیفیت طراحی بررسی کرده ایم. اما یک راه دیگر برای در اختیار داشتن کابینت های مدرن وجود دارد و آن ساختارشکنی در کلیشه های ابعادی است. به عنوان مثال چرا همیشه و در همه حال الزاما باید از ابعاد مستطیلیِ عمودی و قائم استفاده کرد؟

گاهی می توان دقیقا بالعکس عمل کرد و مستطیل را در جهت افقی طرح زد. کابینت مقابل ار نگاه کنید، در قسمت مرکزی تقریبا مربع کار شده و در کنار هود و در دل پنجره یک المان مستطیلی دارد که طول و عرضش بالعکس و بر خلاف معمول کار شده اند.

زیبایی چنین ایده هایی در اجرا تا حد زیادی مرهون حضور شیشه، چوب(حداقل نمای چوب) و البته سازگاری با سایر متریال موجود است.

ایده ی دوازدهم، کاربرد و راحتی استفاده در اوج

اگر شخصا زیاد اهل آشپزی و گذراندن روز در آشپزخانه باشید چگونگی خدمت رسانی کابینت ها به شما در اولویت قرار می گیرد. در نتیجه کار طراحی کابینت در مرز بین فضای باز و کشو و گنجه و قفسه حرکت می کند. یعنی باید کابینت این قابلیت را داشته باشد که بر اساس درجه نیاز وسایل آشپزخانه را در مکان های مختلفی جای دهد. یک سری وسایل به صورت روزمره و لحظه به لحظه استفاده می شوند، بعضی دیگر شاید بسته به نیاز در طول هفته و حتما یک سری وسیله در اختیار دارید که ماهانه و سال به سال بیرون می آیند.

چنین طبقه بندی از طرف کابینت ها می تواند رعایت شود به شرطی که ایده ی اولیه ی خود را در خرید یا سفارش کابینت در اولویت قرار دهید و بر اساس آن دقیق عمل کنید. وقتی چنین سخت گیرانه انتخاب می کنید کار کمی پیچیده می شود، یعنی کابینت شما اولا باید شمایل کابینت های معمولی را از منظر زیبایی و گرافیک فراهم آورد و در وهله ی دوم امکانات مناسب را در اختیار شما قرار دهد. در همین راستا باید ترکیبی طراحی شود، یعنی کابینت در قسمتی فضایی شیشه ای داشته باشد، در قسمتی دیگر کشو و قفسه و گنجه.

حتی اگر به همین موردی که در این قسمت ارائه شده توجه داشته باشید، حتی دستگیره ی کشوی کابینت به گونه ای طراحی شده که به راحت ترین شکل ممکن باز و بسته شود. نیازی به شرح بیشتر نیست که البته زیبا است و جلوه گری می کند.

ایده ی سیزدهم، کلاسیکِ فرانسوی

از کابینت های طرح ایتالیا گفتیم و تاکید کردیم، بد نیست سری به مدل کابینت های فرانسوی بزنیم. هویت اصلی طراحی کابینت های فرانسوی را شکل منحنی کلمه ی S شکل می دهد. از پایه ی المان مرکزی کابینت آشپزخانه گرفته تا درب قفسه ی مرکزی(نقش روی دو درب را نگاه کنید) و حتی شیوه ای که شیشه های روی قفسه های بالایی کار شده اند را نگاه کنید، همه منحنی وار، با فنون درودگری و هنر نجاری در آمیخته اند.

یک جور وقار، همراه با طراحی ساده. طراحی کابینت های فرانسوی تقریبا لبه ی تیز ندارد و در تمامی شئون منحنی کار می شود.

ایده ی چهاردهم، یک نمونه ی خاص ویکتوریایی

اگر آن قدر پیگیر بوده اید و متن را تا اینجا ادامه داده اید، شاید به این معنی باشد که هنوز از میان خیلِ ایده های ارائه شده، کابینت مورد علاقه ی خود را پیدا نکرده اید. در نتیجه سراغ یک مورد خاص می رویم. طراحی ویکتورایی چیزی است که در ایران هم طرفداران خود را دارد. نمونه ای که انتخاب کرده ایم ریشه در سال 1882 دارد و تا امروز در سراسر دنیا(به ویژه اروپا) کار می شود.

تاکید کابینت های اروپایی روی نحوه ی سازمان دهی لوازم منزل است. به درب های شیشه ای طبقه ی بالای کابینت نگاه کنید و سپس گنجه ای که پایین در سمت چپ تصویر نمایان شده را برانداز کنید. حتی در قسمت بالای المان مرکزی(جزیره) فضایی برای قرارگیری ظروف و قابلمه ها طراحی شده، روی هم رفته همان سازمان دهی تمامی اجزا و لوازم در سطحی بالا هدف با در اختیار داشتن کابینت های اروپایی به سبک ویکتوریایی محقق می شود با یک شرط، شرط تحقق بی چون و چرای این امر توجه و تمرکز روی رنگی است که استفاده می شود. وقتی قرار است کابینت شما از عهده ی وظیفه ی سازمان دهی لوازم آشپزخانه برآید یعنی در بعد طراحی و عملکرد در اوج است، در نتیجه تنها موردی که باید مورد نظر باشد رنگ مناسب است، اگر علاقه دارید دوباره به رنگ هایی که تحت عنوان ترندهای کابینت معرفی کردیم(در بالا) دوباره سری بزنید.

ایده ی پانزدهم، طرح های ساده ی صنعتی

در صورتی که به دنبال کارهای آماده هستید و حوصله، وقت یا بودجه ی به خدمت گیری مدل های پیچیده ی کابینت های معرفی شده را ندارید، باید روی به سمت MDF های معمولی بیاورید. اما این گزاره به آن معنی نیست که باید دورِ کیفیت و زیبایی طراحی را قلم بگیرید، خیر گاهی می توان بخشی از همه ی ویژگی های مثبت را در طراحی کابینت گنجاند.

نمای بالا را نگاه کنید، یک کار MDF ساده ی صنعتی است. اما به واقع که همین کابینت توانسته تا حد قابل قبولی جلوه ای محسور کننده پدید آورد.

ایده ی شانزدهم، کابینت های هنری  

کابینت اصلی ترین عنصر سازنده ی طراحی داخلی آشپزخانه ی منزل شما است. اگر در قسمت های دیگر از هنرهای تجسمی و زیبا استفاده می کنید، می توانید همان کار را این بار با کابینت های منزل خود تکرار کنید. تصویری که استفاده کرده ایم، زیبایی هنر طراحی و نجاری و درودگاری را توامان نمایش داده است.

در این موارد تنها راه مراجعه به تولیدی های با سابقه است. آن ها با در اختیار داشتن تیم های متخصص طراحی می توانند رویای در اختیار داشتن کابینت های جادویی را تحقق بخشند، مثل کاری که در این قسمت صورت گرفته است.

کابینت

ایده ی هفدهم، تعبیه جایی خاص

یک نمونه ی دیگر مثل این ایده ی کابینت، در بالا داشتیم که برای نمایش تضاد سفید و سیاه کار شده بود، در این مورد اما می خواهی فراتر رویم و "کاربردی" بحث را پیش ببریم، گاهی شما به یک وسیله، یا پدیده ای خاص علاقه دارید و به صورت روزمره از آن استفاده می کنید(در مثالِ مصداقیِ این قسمت نوشیدنی یا Wine مطرح است)، در نتیجه انتظار منطقی و متقنی است اگر بخواهید کابینت شما برای برآورده سازی نیازهای این چنینی برنامه و هدف مشخصی داشته باشد.

قفسه ای که به صورت ستونی بالا رفته با سطح مقطعی مربع شکل جای را برای پذیرایی از بطری ها فراهم آورده را نگاه کنید، منظور این است که گاهی می توان با یک تکنیک ریز طراحی کابینتی را ساخت که برآورده کننده ی نیازها و علایق شخصی کارفرما است.

برای این نمونه از پروژه ها اما بهتر است سراغ باز هم کار را از گامِ سفارش آغاز کنید زیرا سخت است یافتن یک نمونه ی از پیش طراحی شده که از قضا نیاز و خواسته و ما را برآورده سازد.

در این قسمت، ذیلِ 17 عنوان، ایده هایی کلی برای طراحی کابینت های منزل شما ارائه دادیم. همان طور که مشاهده شد هر کدام می توانند دست مایه ی علمی و عملی طراحی کابینت آینده ی منزل شما قرار بگیرند. تنها مشکلی که این بخش از منظر فنی دارد این است که تخصصی ارائه شده و شاید نتوان به راحتی و به صورت منفرد آن ها را در کارها به کار بست یا مفهوم ایده های مطرح شده را برای مخاطب(چه مشتری باشد، چه سازنده و چه فروشنده) به زبان ساده شرح داد.

منظور این است که شاید یکی از این ایده ها را واقعا بخواهید اما آن قدر کلی و همه جانبه باشد که عطایش را به لقایش ببخشد. بازهم دقیق تر می گوییم، احتمال این موضوع وجود دارد که ما خیلی دست بالا ایده ی طراحی کابینت بیان کرده باشیم و بودجه، وقت و حوصله ی شما تا این اندازه میل به پیشروی نداشته باشد.

مشکلی نیست، بازهم یک راه دیگر را پیش روی شما قرار می دهیم. در ادامه ایده هایی برای طراحی و ساخت کابینت بیان می کنیم که همه جانبه نیستند و آشپزخانه ی شما را زیر و رو نمی کنند، اما باز هم می توان حتی در کابینت های معمولی از آن ها استفاده کرد و بهره برد.

در یک کلام، آن چه ذیلِ تیتر آینده مشاهده خواهید کرد، هنرِ چیدمان، یا بهره گیری از کابینتی است که از قبل انتخاب کرده اید و هم اکنون در اختیار دارید.

کابینت، چگونه کابینت های آشپزخانه ی خود را سازمان دهی کنیم؟

توضیححات لازم برای این عنوان را در قسمت قبل داده ایم و بی مقدمه سراغ راه هایی می رویم که می توانند برای استفاده ی بهینه از کابینت ها مورد استفاده قرار بگیرند.

کابینت های خود را باز نگه دارید

شاید اصلا لازم نباشد که برای تمامی فضای آشپزخانه ی خود کابینت سفارش دهید، یا در صورتی که همین حالا کابینت در اختیار دارید، ممکن است این امکان وجود داشته باشد که در قسمت فوقانی از ظرفیت قفسه ها استفاده کنید.

به طور کل یکی از بهترین تکنیک های استفاده ی بهینه از فضا، باز نگاه داشتن کابینت ها است.

زیر سینک را ساماندهی کنید

برای استفاده ی بهینه از فضا و محقق ساختن سازماندهی مناسب، گاهی لازم است که از قفسه ی کابینت ها بهره بگیرید، کاری که در تصویر زیر صورت گرفته و شما هم می توانید به سادگی با به خدمت گرفتن چند قفسه ی داخلی و سبد مخصوص چنین اقدامی را در جهت چینش و سازماندهی هدفمند کابینت های خود انجام دهید.

به کشوها عمق دهید

یکی از ایمن ترین المان های حاضر در فضای کابینت ها، کشوهایی هستند که معمولا در قسمت های تحتانی به کار گرفته می شوند. اگر می خواهید از کابینت های خود بیشترین بهره وری فضایی و ایمنی را دریافت کنید، استفاده از عمقِ فضا و کشو(دراور)ی کابینت ها انتخاب مناسبی خواهد بود.

در عرض کم هم می توان کارهای هوشمندانه ای کرد!

هیچ جای بی استفاده ای در فضای کابینت های شما نباید وجود داشته باشد. بعضی از تولید کنندگان خود به این امور فکر می کنند(که یک امتیاز برای آن ها است و بی شک مشتریان و مخاطبان بیشتری و وفادارتری جذب می کنند) اما گاهی هم شما ناچارید شخصا فکری به حال کابینت های خود کنید، در این شرایط استفاده از ریل های کشویی که بازهم در دل فضای انتهایی کابینت رسوخ می کنند می تواند یک پیشنهاد مناسب باشد.

بگذارید کابینت شما لیز بخورد!

حتما که نباید قفسه تنها در مغازه و فروشگاه ها اجناس را نگاه دارد، گاهی کابینت آشپزخانه ی شما هم می تواند چنین باری را به دوش کشد. اتفاقا آشپزخانه ای که چنین امکانی را از کابینت هایش دریافت می کند چند گام از سایر موارد مشابه جلو است. تنها کمی ذوق می خواهد و حوصله ی اجرا.

اگر خوتان هم نمی دانید چگونه می توان این کار و ایده را عملی کرد، کافی است که در حد چند کلمه با تولیدی کابینت مشورت داشته باشید.

در کشوها نظامِ تفکیکی به وجود آورید

درباره ی اهمیت کشوهای کابینت مرتب و به تفصیل نشتیم. اما احتمالا چنین ساز و کاری را در موارد مشابه مشاهده نکرده اید:

اگر تصویر را به دقت نگاه کرده باشید متوجه خواهید شد که چگونه طراح با چیره دستی در دلِ کشوی یک کابینت دوباره کشو در آورده است.

اشاره به یک نکته در این قسمت خالی از لطف نیست. یکی از اهداف مهمی که از ارائه ی چنین طرح هایی در سر داریم و آن را دنبال می کنیم، ایجاد این ایده در ذهن مخاطب است که کابینت تنها رنگ و طرحی که از دور مشاهده می کنید نیست، بلکه قرار است کاربرد داشته باشد و حضورش در آشپزخانه ی شما احساس رضایت و خشنودی ایجاد کند.

در نتیجه اینبار که به خرید یا سفارش کابینت دلخواه خود مبادرت می ورزید حتما این موضوع را هم بررسی کنید که این کابینت مورد نظر من، چه ویژگی عملکردی خواهد داشت و چگونه آشپزخانه ی من را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

یکی از کابینت ها را به محیطی جدید تبدیل کنید

بسته به استفاده هایی که می کنید شاید نیاز باشد در ساختار کابینت هایی که دارید تغییراتی ایجاد کنید. این تغییرات می توانند بسیار ساده باشند. حتی در زمان سفارش هم می توانید به تولیدی کابینت اعلام کنید که مثلا چون شیرینی پزی می کنید یا به دلایلی از تخته و سینی زیاد استفاده می کنید نیاز است که یک قسمت خاص برای قرار گیری این وسایل در اختیار شما قرار دهد.

کابینت

کاربری های مفید را به کابینت های خود تخصیص دهید

اگر بخواهیم یک مثال کاربردی و مفید بیاوریم باید به بازیافت ها اشاره کنیم. مثلا قوطی هایی که شما استفاده می کنید. شیشه های آب معدنی و این موارد را برای تفکیک کجا قرار می دهید؟ پیشنهاد ما این است که استفاده از یک کمد کابینت یا کشوی مخصوص این کار می تواند هوشمندانه باشد.

مثل هر بار تاکید می کنیم درگیر و در بند مثال و مصداقی که می آوریم نباشید، بلکه به این نکته توجه کنید که چگونه می توان از کابینت خود کاربری مفیدی دریافت کرد.

فضای داخلی کابینت ها را طبقه بندی کنید

نظم و برنامه ریزی برای استفاده از فضای داخلی کابینت ها یکی از حرفه ای ترین اقداماتی است که بدون هیچ دردسر و هزینه ی خاصی می توان انجام داد. این یکی را ادامه نمی دهیم و شرح مفصلی بر آن نمی نویسیم، زیرا هر یک از شما به خوبی تجربه ی عملی ساختنش را داشته اید.

یک طبقه اضافه کنید

معمولا بیشتر فضای داخلی کابینت ها به صورت یک فضای کامل و پیوسته ارائه می شوند. همین امر سبب می شود که فضای فوقانی کابینت معمولا بی استفاده باقی بماند.

در صورتی که کابینت شما چنین حالتی دارد به راحتی می توانید با یک تغییر کوچک مثل آن چه در بالا نمایش داده شده فضا را به نفع خود تغییر دهید.

از کشوهای باریک استفاده کنید

این یکی هم آن چنان هزینه ای ندارد، اما اگر منِ نگارنده شخصا بخواهم برای کشوهای کابینت آشپزخانه ی خود طرح و برنامه ای هوشمندانه و در عین حال ارزان بریزم، بی شک می روم سراغ استفاده از مجموع کشوهایی نازک و باریک. با این کار کابینت من کشوهای بیشتری خواهد داشت و دسته بندی وسایلی که در آشپزخانه لازم است و مورد استفاده قرار می گیرد ساده تر انجام خواهد شد.

خلاقیت به خرج دهید

اگر ما این متن را راجع به کابینت نگارش می کنیم و شما در حال مطالعه ی ان هستید تنها با این هدف است که بتوانیم فضای زیباتری خلق کنیم و از حضور در منزل خود لذت بیشتری ببریم.

در این قسمت یک مثال فوق العاده آورده ایم. به درب این کابینت نگاه کنید، چگونه شبیه به یک گاراژ کوچک باز می شود و تا چه اندازه زیباست. در صورتی که قصد دارید فضای داخلی آشپزخانه ی خود را به نحوی طراحی کنید که از استفاده کابینت ها و حضور در آن لحظه به لحظه لذت ببرید، روی گزینه های هوشمندانه و در عین حال کم هزینه به این شکل می توانید حساب کنید.

کلیشه ها را بشکنید

وحی منزل نیست که کابینت شما تنها و تنها باید لوازم داخلی آشپزخانه را در خود جای دهد، گاهی می توانید یک کاربری مورد استفاده خود، خارج از فضای معمول آشپزخانه را روی دوش کابینت های خود قرار دهید. مثال این قسمت، میز اتو(اطو) است.

کابینت شما از چه طریق کلیشه های معمول را می شکند و خرق عادت می کند؟

کلکسیونر هستید؟ از کابینت ها استفاده کنید

دوباره به همان مثال معروف می رسیم، در غرب(و البته شرق) بسیاری هستند که علاقه به جمع آوری بطری نوشیدنی(Wine) دارند. کابینت به عنوان بازیگر اصلی محیط آشپزخانه این امکان را در اختیار آن ها قرار می دهد تا مقصود خود را عملی سازند.

تصویر زیر را نگاه کنید که چگونه کابینت می تواند در خدمت کلکسیون سازی به کار بیاید. حالا در اینجا چیزی مخصوص کلکسیون شده، شاید شما بخواهید بطری نوشابه، فندک، بشقاب یا تولیداتی از این دست را درون قفسه های منحصر به فرد کابینت خود کلکسیون سازید.

گوشه ها را دریابید

درباره ی فضای داخلی کابینت ها این موضوع را مطرح کردیم که چگونه می توان با استفاده از یک سری تغییرات از فضای داخلی کابینت ها بهره گرفت، در این قسمت اما برای گوشه های خارجی کابینت ها طرح و برنامه معرفی می کنیم.

البته، بد نیست اشاره ای هم به این موضوع داشته باشیم، فرض کنید که قصد سفارش کابینت برای منزل خود را دارید، از یک مدل کابینت خوشتان می آید و خرید و می کنید و در روز نصب متوجه می شوید که فلان فضا پرت شده یا به گونه ای آن استفاده ای که در ذهن داشته اید را از فضا نکرده اید.

برای رفع مشکلاتی از این دست خوب است که سفارش کابینت خود را از اول بر مبنای فضایی که دارید صورت دهید. با این روش کمتر پیش می آید که فضایی بی استفاده بماند و مشکلاتی از این دست گریبان شما را بگیرد.

اما اگر در این شرایط بودید، یا خود فکر چاره کنید، یا به یک تولیدی کابینت مراجعه کرده و شرایط را شرح دهید، با هزینه ای کم اقدام پایین و چاره اندیشی هایی از این دست میسر خواهد بود.

کابینت، آشپزخانه، نظافت، یک مثلث جادویی

اگر از ما سوال می کنید به شما می گوییم که آشپزخانه ی شما جلوه دارد، وقتی تمیز و زیبا و پاکیزه باشد. اگر قرار است کابینت های شما نقش و مسئولیت خود را به طور کامل و مناسب در فضای داخلی آشپزخانه ایفا کنند، باید محلی برای مخفی ساختن وسایل نظافت داشته باشند.

این که طی و دستمال و مواد شوینده در آشپزخانه دیده شوند، یعنی کابینتی که شما در اختیار دارید کامل نیست و نمی تواند وظیفه اش را به طور تمام و کمال ایفا کند. در نتیجه باید این ویژگی را کابینت خود اضافه سازید.

تا اینجا، علاوه بر این که اشراف نسبی بر چگونگی طراحی و ساخت کابینت پیدا کرده ایم به خوبی می توانیم کابینت هایی که در اختیار داریم، یا انتخاب کرده ایم و در دست ساخت هستند را با یک سری تکنیک ساده و کاربردی، تغییر داده و تبدیل به مدل های بهتری سازیم.

اما اگر بخواهیم این مسیر را به مقصدی هدفمند تر رهنمون سازیم، باید آن چه در ادامه نگاشته شده است را دنبال کنیم. یعنی فرض بر این که تمامی گام های زیر برداشته شده، درباره ی تعمیر و نگهداری و تغییرات طول زمان چه تدابیری می توان اندیشید؟

آیا می توان به یک تولیدی کابینت مراجعه کرد و شرایط را شرح داد و با یک سری تغییر کوچک در محل، دوباره نسخه های مناسبی از کابینت در اختیار داشت؟ پاسخ آری است، اما برای چند و چون آن باید متن پیش رو را مطالعه فرمایید.

کابینت

کابینت، راه هایی ساده برای تبدیل نسخه های قدیمی به طرح های امروزی

اگر قصد دارید همانند نرم افزار یا سیستم عامل موبایلی که در دست دارید، به ساده ترین شیوه کابینت های آشپزخانه ی خود را اصطلاحا Update کنید، چند تکنیک ساده ارائه داده ایم.

مطالعه ی این بخش از مقاله ی ما درباره کابینت بیشتر به کار دو قشر می آید. اول تولیدی هایی که قصد ارائه ی خدمات دکوراسیون داخلی دارند، یعنی نمی خواهند خدمات و تولیدات کابینت خود را در گامل اولیه ی محدود سازند و تمایل به گنجاندن خدمات پس از فروش یا اصطحلا نوسازی کابینت دارند و در دسته ی دوم افرادی هستند که خود فنی بوده و قصد دارند کابینت های خود را صفایی ببخشند.

به هر رو این قسمت را گنجانده ایم تا نشان دهیم حتما می توان با صرف هزینه ی ای کم و معقول، از دل کابینت های کهنه ی خود الماس بتراشید.

درب کابینت و کاغذ دیواری

بله صحیح شنیده اید، امروزه حتی می توان از یک برش کاغذ دیواری روی کابینت استفاده کرد. این امکان را مدیون پیشرفت صنعت چاپ هستیم، شاید بهتر بود نام این بخش را چاپ و کابینت می گذاشتیم.

به هر رو، در صورتی که از نمای یکنواخت کابینت های خود خسته شده اید شاید انتخاب عاقلانه، بی دردسر و زیبا به کار بردن کاغذ دیواری برای زیبا سازی کابینت ها باشد.

البته در طرحی که انتخاب خواهید کرد ما دخالتی نداریم تنها این نکته که همه جانبه انتخاب کنید و آن کاغذی که به کلیت فضای آشپزخانه می خورد را برای چسباندن روی کابینت انتخاب کنید.

باقی گذاشتن یک طرح از گذشته قبل از رنگامیزی کابینت

به خصوص درباره ی کابینت های چوبی توصیه می کنیم حتما یک یادگاری از گذشته ی کابینت قبل از رنگامیزی باقی بگذارید. این کار هم زیبایی دارد و هم وزن و وقار اشپزخانه ی شما را ارتقا می دهد. شیوه ی کار هم راحت است. یک برچسب به شکل طرحی که قصد نمایشش را دارید انتخاب کنید و روی کار بچسبانید، پس از رنگامیزی بر چسب را بردارید تا نقش گذشته باقی بماند.

در کل رنگامیزی را توصیه می کنیم زیرا هم زیبا سازی کابینت شما را به همراه دارد و هم باعث دوام و ماندگاری چوب و کابینت خواهد شد. این نکته هم طرحی بود برای زیبا سازی بیش از پیش کابینت شما(به پرنده ی مانده از قبل رنگامیزی توجه کنید).

کابینت های قدیمی را با افزودن المان تزیین کنید

با کمی ذوق و سلیقه می توان سطح معمولی کابینت های قدیمی را با افزودن یک سری طراحی زیبا ساخت و آن ها را باب میل و امروزی طراحی کرد.

این کار از جنبه های زیادی قابل بحث است اما به جای اینکه توضیح و شرح دهیم ترجیح این است که نمونه ی زیر را پیش رویتان قرار دهیم(توجه داشته باشید که قبل از این یک کابینت ساده و صاف بوده بدون هیچگونه تزیین در گوشه ها).

کابینت خود را طرح بزنید

شاید رنگ کابینت شما هنوز زیبا باشد و تازه مثل روز اول، حوصله ی افزودن المان های گل و بته و غیره هم نداشته باشید، اما بازهم به دنبال راهی باشید که بتوان از طریق آن جلوه ای جدید و زیبا در کابینت ایجاد کرد.

در چنین شرایطی است که باید پرنده ی خیال خود را پرواز دهید و موتور خلاقیتتان را روشن کنید. چیزی که پیشنهاد می کنیم یک سری خط کشی ساده و عمودی یا افقی بسته به چیزی است که علاقه دارید.

شیشه رنگی چطور است؟

در منازل سنتی ایرانی شیشه پای ثابت درب ها بود. اما پیشنهاد ما استفاده از این المان در روی درب کابینت است. همانطور که رنگ آمیزی و افزودن طراحی می تواند در بین گزینه های طراحی و زیبا سازی قرار داشته باشد، کافی است روی افزودن این مولفه ی زیبا هم حساب باز کنید.

درب مشبک استفاده کنید

برای این یکی باید کمی هل دل یا اصطلاحا عشقی باشید. یعنی چاره ای ندارید جز به یک تولیدی کابینت مراجعه کنید، اما نتیجه فوق العاده خواهد بود، هم زیبا، هم با دوام و هم ماندگار. به طور کل این نوع طراحی کابینت در اوج سادگی، زیبایی می سازد.

برش های زیبا و کابینت های ساده

شبیه این یکی را قبلا مورد بحث و بررسی قرار دادیم اما به دلیل زیبایی مصداقی که یافته ایم حیف است اشاره ای مجدد نداشته باشیم. گاهی کابینت شما ساده است، زیبا است، رنگ خوبی دارد، در دل طراحی دکوراسیون داخلی نشسته است و خلاصه همه ی آن چه از یک کابینت انتظار می رود را دارد، در چنین شرایطی بازهم می توان عیار کیفی و زیبایی کابینت را ارتقا داد، کافی است متناسب با طراحی داخلی محیطی که کابینت در آن نصب شده، یک سری برش زیبا روی درب های کابینت بچسبانید

کابینت شما می تواند تخته سیاه باشد

اگر از آن دسته افرادی هستید که زیاد کارهای روزانه اتان را فراموش می کنید، می شود درب یکی از کابینت ها را تبدیل به تخته سیاه کرد و کارهای روزمره را در آن یاد داشت کرد. شاید این طرح کابینت کمی بیش از حد برای طراحی داخلی یک آشپزخانه ی ایرانی خلاقانه باشد اما به هر حال گوشه چشمی به این نمونه کارها هم داشته باشید، شاید به کارتان آمد. از این طریق هم زیبا سازی ایجاد کرده اید، هم به کابینت خود یک کاربری جدید افزوده اید.

کابینت خود را شخصی طراحی کنید

این کابینت یک دست آبی و ساده بوده. اما فرد برای زیبا سازی آن و همچنین شخصی سازی ابتدای نام کسی که باید را رویش حک کرده، دورش حاشیه قرار داده و دستگیره ی آن را هم تغییر داده است.

شما هم می توانید چنین کارهایی بکنید درب کابینت منزل خود را نشانه ای سازید از یک اتفاق و رویداد مثبت شخصی. جواب می دهد!

تصویر، پوستر، کابینت

در صورتی که کابینت شما روکش ندارد، خود دست به کار شوید، این کار را می توان با یک سری پوستر و کارت پستال انجام داد. پیشنهادی که برای ارتقای جلوه ی کابینت های شما در این قسمت خاص ارائه داده ایم تمام و کمال بسته به خلاقیت شما است و متاسفانه از دست چیره دست ترین هنرمندان ساخت و طراحی کابینت هم کاری بر نمی آید.

کابینت، قاب در قاب

چرا که نه؟ روی کابینت خود قاب تصویر قرار دهید. انتخاب تصویر به عهده ی شما، در آوردن یک قاب سر خود روی درب کابینت به عهده ی سازنده ی کابینت. شاید هم خود بتوانید یک قاب را روی درب قرار دهید اما توجه داشته باشید که باید ظریف، هنرمندانه و هماهنگ با طرح و نقش کلی درب کابینت کار کنید.

حال با تمام شدن این قسمت تا حد زیادی حق مطلب کابینت را ادا کرده ایم. به واقع اسکلت بحث را بنا کرده و حال می خواهیم به آن پر و بال دهیم. از اینجا به بعد کمی به بحث های جانبی ورود خواهیم کرد. اما اگر قصد دارید به نتیجه و شناخت نهایی از کابینت در انواع و اقسام مدل ها و طراحی ها دست پیدا کنید، چاره ای نیست جز ادامه دادن بحث.

همان طور که گفتیم اسکلت یا تنها ی اصلی را بنا کرده و شرح داده ایم، اما برای چیدن ثمره و میوه ی این تنه، نیاز است که کمی در شاخ و برگ و گوشه و کنار و بحث سفر داشته باشید.

کابینت

کابینت، ارتباط کابینت های آشپزخانه با مبلمان منزل

شاید تا به حال کسی از این زاویه بحث را پیش روی چشم شما قرار نداده باشد، اما کابیت که درون آشپزخانه ی شما قرار می گیرد، دقیقا ارتباط دارد با مبلمانی که در فضاهای دیگر استفاده می کنید. به همین خاطر است که بعضی از تولیدکنندگان بین المللی مبلمان و کابینت های خود را در مدل های مشترک ارائه می دهند. جالب نیست؟

باری، در صورتی که به این بحث علاقه دارید باید بگوییم که مساله ی کابینت تنها آشپزخانه نیست، بلکه تاثیر حضورش در روح و روان ساکنین می تواند دست در دست مبلمان منزل قرار دهد و یک فضا را از فرش به عرش برساند. چگونگی مطلب را در زیر ارائه داده ایم.

نکته: بحثی که ما ارائه داده ایم به طور اختصاصی وقف کابینت، جنس، مدل، طراحی، رنگ و هر آن چه مربوط به این پدیده می شود گردیده، در نتیجه اگر اشاره ای به حضور نقش طرح مبل روی یک کابینت می شود خود شما آن را به مبلمان تعمیم دهید. حال در ادامه یکی دو مثال می آوریم و امیدواریم حق مطلب از این طریق ادا شود.

کابینت های همه کاره

تصویری که ارائه داده ایم یک آشپزخانه را نمایش می دهد. کابینت های این آشپزخانه از سطح معمولی طراحی و کارآیی فراتر رفته اند و کاربری های جدیدی را به داخل فضای آشپزخانه آورده اند. اول از همه باید گفت که طراح این کابینت ها با مبل هایی که در این سازه کار شده یک شرکت است، در نتیجه طرحی که روی پایه ی المان مرکزی کابینت وجود دارد و درب های این نمونه را ساخته با هم مشترک هستند.

اما چرا این کابینت را همه کاره نامیده ایم. برای شخصی که زیاد داخل آشپزخانه وقت می گذراند یا دوست دارد سوای آشپزی مثلا وعده های غذایی خود را در این فضا میل کند، امکانات جانبی کابینت اهمیت می یابد. این کابینت در قسمت مرکزی خود وقتی که درب های کمدش باز شود، یک تلوزیون دارد، شما می توانید در حین آشپزی، شست و شو، یا نوشیدن قهوه و چای سر صبح، در آشپزخانه اخبار را هم دنبال کنید.

قصد اطاله ی کلام نداریم اما می توان کابینتی در اختیار داشت که مانند یک دست مبلمان زمانی زیبا برای گذران وقت در اختیار مخاطب قرار دهد.

کابینت، پایه های سینک، یک خرق عادت

گاهی اقدامات کوچک می توانند تاثیرگذار باشند. به عنوان مثال تصویر بالا نشان می دهد که چگونه می توان کابینت را در قسمت سینک با پایه های مبل تزیین کرد و جلوه ای زیبا پدید آورد.

فایده های زیادی برای این نوع اقدامات می توان برشمرد اما کوچکترین آن در این مورد علاوه بر زیبایی که رویش تاکید شد قرار دادن پرده در محلی است که رطوبت می تواند درب کابینت را تخریب کند.

کابینت یخچال را در بر می گیرد

کابینت هایی وجود دارد که می تواند یخچال شما را در آشپزخانه نامرئی سازد. این هم یکی از آن نمونه هایی است که تنه می زند به مبله کردن تمامی فضای داخلی.

جزیره ی کابینت ها می تواند یک کمد باشد

این که از چه المانی برای تزیین منزل استفاده می کنید یک سلیقه و امر کاملا شخصی است اما در اینجا نمایش داده ایم که کابینت آشپزخانه تا چه اندازه می تواند شبیه شود به ظاهر و عملکرد مبلمان و المان های چوبی که در سراسر منزل خود به کار می گیرید.

هماهنگی کابینت و مبلمان در جزئیات

اگر طراحی به دست یک تولید کننده و خالق کاربلد صورت گرفته باشد، در جای جای کابینت و مبل می توان نشانه های پیوند مخفیانه را تشخصی داد. به عنوان مثال در این تصویر به خوبی مشاهده می شود آن طرحی که روی کشو قرار گرفته ارجاعی است به نقش مبلمان منزل.

همان طور که اشاره کردیم در این نوشته تمرکز ما روی کابینت است و قرار و بنا بر این نداریم که به طور کل به دکوراسیون داخلی و بحث های مبلمانی نزدیک شویم، اما این قسمت را زیر ذره بین آورده ایم تا نشان دهیم انتخاب یک کابینت درجه یک و استاندارد اصول و قواعدی دارد. وقتی به یک ژورنال نگاه می کنید یا درون یک منزل قدم می زنید، در صورتی که محسور طراحی آن شده اید، از خود بپرسید راز این حالت و ویژگی در چیست؟ یکی از پاسخ هایی که ما داریم ایجاد هارمونی در طراحی است. یعنی در جای جای فضای داخلی منزل رگه های پیوند و نظم مشاهده می شود.

کابینت شما می تواند جزیره ای از جنس میز و مبلمان داشته باشد

پایه هایی که در المان مرکزی یا جزیره ی این کابینت نمایش داده شده اند را نگاه کنید. گویی که یک میز غذاخوری کامل در این جا قرار گرفته است. در صورتی که به این نوع مدل ها علاقه دارید کافی است موضوع را بی پرده با فروشنده یا تولیدی مورد نظر خود در میان بگذارید.

از این مدل ها در ایران هم کار می شود، البته تولیدی باید عیار قابل اتکایی داشته باشد تا بتوان از حسن عملکرد و زیبایی این کابینت ها در زمان ارائه ی نهایی اطمیان داشت.

بسیار خب، حال از دنیای تئوریک و علمی و کابینت ها فاصله می گیریم و سری به بازار می زنیم. برای همه می تواند جالب باشد که در بازار چه خواهد گذشت و سال پیش رو چه مدل هایی روی بورس خواهند ماند. اگر به مدل و طراحی روز علاقه دارید، ما با بررسی فضای روز دنیا و آن چه در بازار داخلی می گذرد سعی کرده ایم تصویری بر پایه ی یافته های علمی و قابل استناد از آینده ی بازار به شما ارائه دهیم، با ما همراه باشید.

کابینت های 2018، در سال جدید شاهد چه مدل هایی خواهیم بود؟

در ادامه ی این مطلب به ترتیب مدل های فراگیر کابینت آشپزخانه را قرار داده ایم. بسیاری از آن ها را تا قبل از این شرح داده ایم و احتمالا شما اشراف کاملی بر نکات تکنیکی و فنی آن ها دارید، اما اگر مدلی در کابینت های 2018 و سال پیش رو قرار گرفته بود و در این مقاله تا اینجا زیر ذره بین قرار نگرفته بود، تلاش می کنیم تا در ذیل نمونه کابینت معرفی شده توضیحی جامع قرار دهیم. این شما و این کابینت های 2018 یا سال جدید.

پیشبینی می شود اولین طراحی کابینت را کارهای سفید از آن خود سازند. شرح دادیم که کیفیت و ویژگی کابینت های سفید چگونه است اما اشاره به یک نکته جالب توجه است، در این نمونه ای که قرار داده ایم طراح با هوشمندی یک امضا از خود باقی گذاشته است، نگاه کنید در تمامی المان های کابینت می توانید نقش لوزی را مشاهده کنید(به پنجره ی کابینت ها و نقش روی صندلی های قرار داده شده در کنار جزیره ی کابینت توجه داشته باشید).

طرح های ساده ی صاف و صیقلی مدل دیگری از کابینت ها هستند که سهم عمده ای از بازار را خواهند گرفت. ویژگی اصلی این کابینت ها استفاده از رنگ های تیره و صیقلی بودن سطح کابینت است.

کابینت

با توجه به گسترش سکونت در خانه های کوچک(50 متری و کمتر) کابینت هایی که در فضاهای محدود توانایی سرویس دهی داشته باشند در اولویت قابل ملاحظه ای قرار خواهند گرفت، نمونه ی بالا واقعا همین قدر است و کل تصویر تمامیِ کابینتی است که در پروژه کار شده است(منظور محدودیت فضا است)، اگر در ساکن خانه ای کوچک هستید توصیه می کنیم حتما عنایت بیشتری در انتخاب کابینت داشته باشید، زیرا در کیفیت زندگی روزمره ی شما بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

به عنوان مثال نگاه کنید که این ترکیب و ساختار منحصر به فرد کابینت چگونه توانسته زیبایی و سرویس دهی را میسر کند و توامان نور را هم به داخل فضای آشپزخانه دعوت کند.

در این شرایط لزوم به کارگیری آن سبک از طراحی که باز کردن گنجه و قفسه نامیدیم(در قسمت های قبل) به طور محسوسی مشخص است.

خاکستری، سایه روشن، فضای تیره، انتخاب بعدی طراحان داخلی برای استفاده از کابینت در آشپزخانه ها خواهد بود. به خصوص زمانی که کابینت خاکستری با رنگ فلزات براق حاضر در آشپزخانه ترکیب شود، نتیجه فوق العاده و دور از انتظار رقم خواهد خورد.

کابینت های تمام سیاه هم می توانند در زمره ی انتخاب های اصلی سال جدید قرار بگیرند. البته که بر  گزیدن چنین ترکیب رنگی کمی شجاعت و روحیه ی خاص می خواهد و شاید در بین ما ایرانیان چنین ذائقه ای کمتر یافت شود. اما از آنجا که احتمال این موضوع صفر نیست، ما نمایش می دهیم و اگر نظر شما را گرفته می توان چنین کابینتی را هم طراحی کرد.

به جلوه ی وصف ناشیدنی رنگ مشکی با طلایی فلز دقت کنید.

اما می رسیم به یک نکته ی مهم، بسیار تاثیر گذار است که رنگ چه کیفیتی دارد و چه میزان درخشش در اختیار مخاطب قرار می دهد. تصویر بالا را نگاه کنید، یک کار آبی است اما آن قدر درخشندگی دارد که نمی توان آن را ساده نامید. به احتمال قریب به یقین بازار آینده در تسخیر کابینت هایی خواهد بود که درخشندگی و زیبایی منحصر به فرد دارند.

از این رو توصیه می کنیم که در انتخاب رنگ کابینت های منزل آینده ی خود دقت کنید، زیرا نتیجه ی آن را خواهید دید.

مدل بعدی که برای شما در نظر گرفته ایم، در فضای انگلیسی زبان کابینت هایی هستند که سبک rustic kitchen را به وجود می آورند. به کلیت طراحی آشپزخانه نگاه کنید، سنگ های دیوارها را در نظر بگیرید، در منازل ویلایی یا خود ویلاها می توانید سراغ چنین کابینت هایی باشید.

ازبعد فنی فلزات و المان هایی از این دست به سبب درخشندگی و ظاهر خاصی که دارند اسکلت و فونداسیون اصلی این کابینت ها را بنا می کنند. روی هم رفته با توجه به شرایط بازار برای چنین کابینت هایی هم شانس زیادی بر شمرده می شود.

در صورتی که با دقت بحث را دنبال کرده باشید این مدل را به خوبی می شناسید. طراحی کلاسیک کابینت در آشپزخانه هایی با حضور سنگ و نقش و نگارهای با وقار و دور از تزیینات بیش از حد. روی این مدل زیاد مانور نمی دهیم به این دلیل که قبلا المان هایش را معرفی کرده ایم، اما اگر علاقه و گرایش دارید، می توانید با اطمینان کابینت خود را از این مدل سفارش دهید، زیرا یکی مدهای کابینت در سال 2018 خواهد بود.

 شبیه این مدل کابینت در نمونه های بالا یافت می شود اما خودِ این نیست. وجود دو تفاوت سبب شد که لیست کابینت های سال جدید این تصویر و مدل را در خود جای دهد. اول تاکیدی است که روی رنگ و المان های طلایی در این طراحی کابینت وجود دارد و بعد از این توجه به طراحی قرینه و همسان. اگر چه این مدل بی شک فراگیر خواهد شد(کما این که همین حالا محبوب است)، اما دلیل اصلی دیگری وجود دارد که باید روی این مدل تاکید گذاشت. در صورتی که در خانواده(منظور حضور فرزند در خانه است) زندگی می کنید و علاقه به محیطی برای سامان دادن به جمع های درونی و خانوادگی دارید، چنین کابینتی علاوه بر ظاهر فوق العاده کمک حال خواهد بود. یعنی علاوه بر این که می تواند محلی برای صرف وعده های غذایی باشد(با حضور تمامی اعضای خانواده) کارکرد مدرن و کمد واری که دارد(به عنوان مثال قفسه ی کتاب است)، آشپزخانه را تبدیل به قطب مرکزی همایش های درون خانوادگی می کند.

هنوز هم که هنوز است، استفاده از سادگی حرف اول و آخر را در خلق زیبایی می زند. کابینتی که در بالا نمایش داده ایم در اوج سادگی طرح شده، تنها رنگ هوشمندانه ای دارد و خطوط قائمی روی تنه اش کشیده شده. در صورتی که آشپزخانه ی خود را شلوغ پلوغ نمی پسندید و به دنبال نمونه های ساده هستید، این مدل هم می تواند در اوج ترندهای سال 2018 قرار بگیرید. رنگ(به قسمت ارائه ی رنگ های محبوب کابینت در ابتدای نوشته مراجعه داشته باشید)، طرح و مجموعه ساختار این کابینت در نوع خود شاهکار است.

رنگ های لطیف کابینت هم برای امسال فوق العاده اند اگر به دنبال ایجاد فضاهایی پر از آرامش و سکون هستید. نمونه ای که در اینجا آورده ایم کار Christina Rottman است و با عنوان Distressed یا برطرف کننده ی استرس و المانی آرام بخش در طراحی کابینت معروف است. توصیه ی ما این است که به طور جدی به این رنگ و مدل کابینت فکر کنید، زیرا هم یکی از مدهای امسال است و هم کارکرد بی نظیری دارد.

کابینت

طراحی کابینت در نواحی ساحلی مساله ای است که کمتر به آن پرداخته می شود. چه از نظر جوی و شرایطی که فلز کابینت باید داشته باشد و چه طراحی که می تواند زیبایی بیرون را درون آشپزخانه بازتعریف کند. کاری که قرار داده ایم از آن نمونه کابینت هایی است که برای نواحی ساحلی کار شده، فلز ضد زنگ و مقاوم در برابر رطوبت دارد و حضور جلوه ی ماسه روی جای جای آن مشهود است.

مدرن و طبقه طبقه. این مدل و طرح را هم در صورتی که در مرحله ی اول ثبت سفارش قرار دارید می توانید در دستور کار قرار دهید، هم اگر می خواهید برای سال جدید کابینت های خود را به روز سازید. به هر حال گاهی نیاز است که جان تازه ای درون کالبد آشپزخانه ی خود دمید و معمولا اصلی ترین المانی که می توان با آن امر مذکور را عملی ساخت، کابینت های آشپزخانه است.

تصویر بالا نمونه ای است از مدل های سال پیش رو. مخصوصا اگر نظم اشیا و وسایل داخل کابینت ها برای شما اهمیت دارد، شدیدا توصیه می کنیم که از این نمونه کابینت بهره بگیرید.

کابینت های سرتاسری هم مدت زیادی است که در بازار حضور دارند و روز به روز سهم بیشتری طلب می کنند. در ابتدای صحبت(نوشته های ابتدای همین مقاله) نشان دادیم که کابینت محدود به همان یکی دو گنجه و قفسه ای نیست که ما به طور سنتی نام کابینت بر آن ها نهاده ایم، بلکه گاهی تمامی فضای آشپزخانه را در بر می گیرد، تصویر بالا را به این خاطر قرار دادیم تا مهری باشد بر تایید این مدعا.

در این روزهای سال نمونه ی معرفی شده(کابینت های سرتاسری از کف تا سقف) به صورت گسترده تری اجرا می شوند و اگر هنوز کار خود را انتخاب نکرده اید این کابینت ها می توانند در لیست انتخاب های شما قرار داشته باشند.

کابینت های مدرن و شخصی سازی شده هم دنیای غریبی دارند. به این نمونه نگاه کنید، کارفرما درخواست کرده بود که حس یک آشپزخانه روی کشتی در این فضا ایجاد شود. علاوه بر اینکه رنگ اصلی سفید انتخاب شده، المان سمت چپ فضا را طوری مدیریت کرده که نور به صورت شبکه شبکه به داخل بتابد.

گاهی کابینت شما علاوه بر تمامی کارکردهایی که باید به دوش بکشد، وظیفه ی نور پردازی را هم باید به عهده گیرد. اگر شما هم خواسته ی خاص و ویژه ای دارید، باید آن را با طراح کابینت مطرح کنید و از این امر ترسی در دل نداشته باشید، کابینت های مدرن این قابلیت را دارند که رویاهای شما را تحقق بخشند.

در نتیجه اگر اجازه دهید یکی دیگر از مدل هایی که در سال پیش رو در میان انبوه کابینت های موجود در بازار سهم خواهی کرد، کابینت های مدل مدرن و شخصی سازی شده بر حسب نیاز کارفرما خواهد بود.

در سال پیش رو، کابینت هایی با مصالح ترکیبی هم می توانند حرف های زیادی برای گفتن داشته باشند. نمونه ی مقابل را نگاه کنید که چگونه از چوب و فلز چنین کار پیشرو و قابل احترامی در آورده است.

کابینت های طرح قدیم را هم می توان مورد استفاده قرا داد. اشتباه نکنید، تصویر بالا یک کابینت کهنه نیست، بلکه سطحی است که با رنگ سفید و خرج مقداری تکنیک و هنر نقاشی و طراحی به این شکل درآمده است. اگر فضاهای به اصطلاح نوستالژیگ شور و شوق در شما بر می انگیزاند، باید به چنین نمونه هایی گوشه چشم داشته باشید.

البته بیرون کشیدن زیبایی از دل چنین کابینتی کار ساده ای نیست و واقعا هنر می طلبد و هنرمند. به خصوص در بازار هنری اروپا نشانه هایی به صورت روز افزون یافت می شود که این طرح و نمونه های مشابهش در بازار کابینت پیشروی های قابل تاملی داشته اند. شما هم اگر با کلیت فضای ساخته شده به دست این کابینت ها کیفور می شوید، چرا که نه؟ حتما آشپزخانه ی خود را به وسیله ی یکی از آن ها تزیین کنید.

فراوان گفته ایم که نمایش درون گنجه های کابینت ها می تواند زیبا و خلاقانه باشد. اما این که از چه طریقی به این مهم دست پیدا شود چالشی است بحث برانگیز. اخیرا یک طراح خوش سلیقه از سیم های مفتول مانند استفاده کرده و شمایل بالا را پدید آورده. خبر این خلاقیت آن قدر جذاب بوده که طراحان و کارگاه های تولید کابینت در غرب این مدل را قسمتی از طرح های خود پیشنهاد داده اند.

اگر به ایجاد فضاهای باز در آشپزخانه علاقه دارید و به دنبال سفارش یا تغییر کابینت های خود به اشکال مشابه هستید، بدانید که این کار در سال جدید فراوان صورت خواهد گرفت

یک مدل کابینت دیگر برای فضاهای محدود. توجه داشته باشید اگر آشپزخانه ای دارید که کابینت هایش ناچار به دست و پنجه نرم کردن با فضای محدود اند، یکی از گزینه ها ایجاد درخشندگی در سطح و استفاده از یک تک رنگ در تمامی سطح کابینت ها است. با این کار در واقع کابینت های آشپزخانه ی شما را آینه کاری می کنند و سراسر فضا از هر طرف عمق می گیرد.

راهکار فوق اگر چه از قدیم برای فضاهای محدود پیشنهاد شده اما مثل اینکه امسال دوباره قرار است با شدت و قدرت بیشتری بازار کابینت را تحت تاثیر قرار دهد.

کابینت، شیشه، نردبان و استفاده ی حداکثر از ارتفاع. همین چهار عبارتی که در ابتدای سطر آورده شد برای یکی دیگر از مدل یا ترندهای سال 2018 کفایت می کند، توضیح بیشتر نمی دهیم اما برای تحقق این مدل کابینت چاره ای نیست جز مراجعه به کارگاه های قدیمی، امتحان پس داده و حاذق.

هماهنگی کابینت از نظر طرح، رنگ و مدل با تمامی المان های حاضر در طراحی داخلی مبحثی است که قبل از این مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در اینجا دوباره به عنوان یک مدل پرچم دار از کابینت معرفی می شود. مخصوصا اگر در فضاهایی با مساحت کم زندگی می کنید، بسیار مهم است که درب، مبل، کابینت و المان های تاثیرگذار فضای داخلی خود را به صورت هماهنگ و یکسان سفارش دهید.

مطلب فوق روز به روز در دنیای طراحی داخلی اهمیت و جایگاه والاتری می یابد و یکی از پیشنهاد های قوی ما به شما برای ساخت فضای مورد دلخواه خود در سال جدید است.

این یکی طرح را هم پیش از این معرفی کرده ایم و شیوه ی کلی کار را بیان کرده ایم. ار خاطرتان باشد اشاره شد که همواره قرار نیست قسمت های کوچک تر کابینت شما عمودی کار شوند، گاهی می توان خطوط کابینت را در جهت افق طرح ریزی کرد.

خبر ما به شما این است که امسال بالاخره نوبت به طرح های افقی رسیده و می توانیم شاهد نمونه های هوشمندانه ای باشیم.

کابینت، کاغذ دیواری، محدودیت فضا، استفاده از رنگ و تاکید روی ارتباط سفید و طلایی. حالا نه اینکه دقیقا این طرح، اما استفاده از کاغذ دیواری و ایجاد هارمونی کاغذ با طرح و رنگ آمیزی کابینت کم کم در حال فراگیری است و این امر در آپارتمان های کوچک و آشپزخانه هایی دارای محدودیت فضا نمود بیشتری دارد. همان طور که تصویر نشان می دهد کار بدی نیست و می توان رویش حساب ویژه ای باز کرد.

کابینت

کابینت های فلز، با طرح و روکش چوب. حتما می دانید که تنها بخش محدود و معدودی از کابینت های امروزی واقعا از چوب ساخته می شوند و رگه های نمای بیرونی آن ها نماینده ی رشد و روزگار طبیعی است. به عنوان مثال کار بالا فلز است اما روکش آن طوری انتخاب شده که شبیه به چوب به نظر برسد. این امر دلایل زیادی دارد، شرایط جوی و رطوبتی ناحیه ای که پروژه در آن اجرا شده، محدودیت های مالی یا دلایل و علایق شخصی.

دلیل شما هر چه که باشد جای نگارنی نیست، هم مدل های فلزی روکش دار به وفور در بازار وارد شده اند، هم صنعتگران ایرانی ساخت چنین کابینت هایی را فرا گرفته اند، در نتیجه توصیه می کنیم در بین کابینت های فلزی، چنین مدل هایی را هم در بین گزینه های انتخاب مد نظر داشته باشید.

کابینت با پانل رنگ آمیزی شده می تواند در شرایط مختلفی به خدمت گرفته شود. چه قصد سفارش دارید و چه قصد بازسازی، این گزینه همواره روی میز خواهد بود.

کابینت با درب های تمام شیشه. روی درب و شیشه و نمایش درون قفسه ها زیاد بحث کرده ایم، اینجا هم شاهد دیگر بر حقانیت جذابیت این طرح ها. تصویر متعلق به آشپزخانه ای در شیکاگو است و امسال اجرا شده، کار آن قدر زیبا و محبوب به نظر آمده که در سایت های طراحی دکوراسیون داخلی به عنوان یک طراحی پرچم دار کابینت معرفی می شود.

کابینت هایی جدیدا ترند شده اند که مصداق شعر معروف "آبي، آبي، مهتابي/ آبي تر از هر آبي/ از چشماي تو ميگم/ اين آيه هاي آبي/ درياهاي بي تابي" هستند. برای اینکه اشتباه و گمراهی صورت نگیرد باید تاکید کنیم منظور از این کابینت ها دقیقا رنگ آبی پر رنگ و برجسته است. کابینت رنگ آبی پر رنگ یکی از مدل هایی است که سال پیش رو به وفور مشاهده خواهد شد.

استفاده از قدیمی ترین تکنیک عمق دادن به فضا با قرار دادن آینه روی درب کابینت هم در حال رواج است. پیشنهاد ما این است که روی این یکی هم فکر کنید. تصویری که قرار داده ایم متعلق به منزلی در بروکلین است و همانطور که مشاهده می کنید تنها ویژگی منحصر به فرد همین آینه ها بوده اند، اگر نه طراحی کابینت ها را پیش از این در موارد دیگر با کیفیت بیشتری مشاهده کرده ایم.

کابینت های شیری متعلق به طرح های اسکاندیناوی می باشند. باید در خاطرتان باشد که درباره ی طراحی کابینت های حوزه ی اسکاندیناوی چه گفتیم اما اگر هم نیست همین نمونه را به عنوان یک مصداق با کیفیت در نظر داشته باشید. از خاکستری و شیری و کمی آبی برای ایجاد حس و حال Rustic استفاده شده و باید بگوییم که کار موفقیت آمیز بوده است. جالب نیست که کابینت های نو و سالم داشته باشید اما علاقه به نمایش قدمت از طریق رنگ و طرح روی آن ها عملی باشد؟

به هر رو، این مدل ها هم در بازار محبوبیت فراوانی کسب کرده اند و شاید بتوانند برای شما هم کارساز باشند.

کابینت های مشکی براق و درخشان را فراموش نکنید. تا این جا روی چنین رنگ و ویژگی دست نگذاشته بودیم که الان فرصتش فراهم شد. کابینت های فوق کار Steven Miller است و همانطور که در تصویر مشاهده می کنید جلوه ای ویژه خلق شده. اگر طراحی تیره یا مشکی دوست دارید، روی این طرح هم حساب کنید.

کابینت و ایجاد جلوه و زیبایی در ارتفاع. این یکی دیگر واقعا هنر، ذوق و خلاقیت کابینت ساز است که علاوه بر المان های اجرایی کابینت یک یا دو مولفه و فاکتور تنها به صرف ایجاد جلوه ی بصری چاشنی کار کند. به عنوان مثال گوی های بالای کابینت را نگاه کنید، چگونه به فضای آشپزخانه ارتفاع داده اند و همراه با طرح کلی کابینت ها انتخاب شده اند.

به طرح های ساحلی فراوان اشاره کرده ایم. اما حیفمان آمد این یکی را از قلم بیاندازیم. هدف اصلی از نمایش این طرح تاکیدی بود بر این که می توان در هر مکانی هدفمند طراحی کرد و در عین حالی که از کمترین امکانات بهره برداری می شود. همین تصویر کوچک مثال خوبی است از این که چگونه به سادگی کابینت مناسب طراحی کنیم یا کابینت مورد نیاز خود را خریداری سازیم. کفپوش های چوبی، حضور این چوب در قسمت فوقانی کابینت ها و نشیمن گاه صندلی های جزیره ی مرکزی در کلیت رنگ سفید، چه جلوه ی بی نظیری ایجاد کرده. این آشپزخانه واقعا متعلق به یک خانه ی ساحلی و در همسایگی دریا است.

چه در مناطق ساحلی هستید، چه قصد ایجاد چنین حس و حالی را منزل خود دارید، کابینت ها عناصر قدرتمندی هستند که می توان با استفاده از آن ها فضای آشپزخانه و به تبع آن تمای منزل را تحت تاثیر قرار داد. به این گونه مدل ها هم روی خوش نشان دهید.

به عنوان آخرین نمونه از کابینت هایی که پیش بینی می کنیم سال آینده سهم و نقش قابل توجهی در بازار داشته باشند، این بار نه به جلوه، رنگ بلکه به جزئیات درونی کابینت ورود می کنیم. هیچگاه در انتخاب کابینت به این موضوع فکر کرده اید که فضای داخلی و ساز و کار و عملکرد داخلی چه باید باشد؟

ما در این قسمت یک مصداق آورده ایم. به کشوی قرار گرفته در کابینت نگاه کنید، دو تکه است و سفارش کارفرما بوده است. منظور این است که به جنبه ی کاربردی کابینت های خود توجه داشته باشید. این امر اگر به اندازه ی ظاهر کلی تاثیر گذار نباشد چیزی هم از آن کم ندارد. کارکرد و عملکرد روزانه است که می تواند رضایت شما از کابینت را رقم بزند یا شما را اصطلاحا بیزار از کابینت آشپزخانه کند.

سخن و کلام آخر اینکه در بازه ی سال جدید اگر قصد خرید کابینت دارید، با دیدی همه جانبه وارد عمل شوید، تک بعدی به قضیه نگاه نکنید، سوالات بی شماری هست که باید برای آن ها پاسخ مناسب را یافت. کابینت از نظر طرح و رنگ با کل خانه هماهنگ است؟ این رنگ و مدل به آشپزخانه ی من عمق و نور می دهد یا فضای محدود آن را محدود و کوچک تر می سازد؟ آیا برای وسایل و لوازم منزل جای مناسب را اندیشیده و می تواند نیازهای شخصی من به عنوان ساکن خانه را برآورده سازد یا خیر؟ و بسیاری دیگر از سوالاتی به این شکل.

کابینت

کابینت در فضای باز

تا اینجا تقریبا هر آن چه درباره ی کابینت های معمول نیاز است را ارائه داده ایم. اما کار ما ناقص باقی می ماند اگر به نمونه و موارد خاص اشاره نکنیم. به بیان دقیق تر گاهی نیاز است که در شرایط خاص یا برای سلیقه های منحصر به کابنیت طراحی کرد، اگر برای این چالش های چیزی در چنته نداشته باشیم نمی توان ما را یک تولیدی کابینت درجه یک و در قد و قامت بین المللی حساب کرد.

مواردی که در این قسمت ذکر می شوند همه کابینت هایی هستند که در فضای باز ساحل، حیاط، منازل ویلایی و مواردی از این دست اجرا شده اند. هر بار و هر مصداق هم با هدفی خاص انجام شده که خیلی موضوع بحث ما قرار نخواهد گرفت. در نتیجه اگر صاحب یک ویلا، باغ، کلبه ی ساحلی، منزل حیاط دار یا فضاهایی از این دست هستید این متن برای شما است.

این کابینت باز در روبه روی خود ساحل را می بیند. از همین رو طراح کابینت سعی کرده با مجموعه المان و فاکتورهایی که قرار می دهد این طور القا کند که فضا روی عرشه ی یک کشتی است. میز چوبی در سمت است تصویر نقش جزیره ی کابینت های معمول را ایفا می کند و سمت چپ هم شبیه به یک بار کار شده است. اما به کفپوش کار شده هم توجه داشته باشید که تا چه اندازه به ایجاد اتمسفر خاص و مخصوص مورد نظر طراح کمک کرده است.

توجه: وقتی از طراحی کابینت سخن می گوییم منظور فقط این نیست که یک سری گنجه، کشو و قفسه در آشپزخانه قرار بگیرند. خیر، طراحی کابینت تمام فضای اشپزخانه یا محیط اجرایی اطرافش را تحت تاثیر قرار می دهد و همانطور که در قسمت های قبل اشاره شد، با مبل منزل و تمامیت فضای خانه ی شما تعامل بصری و فحوایی دارد.

این کابینت هم در فضا و شرایطی مشابه کار شده است. از رنگ مشکی استفاده شده تا در روز و شب درخشندگی در اوج باشد و کابینت المان های نور پردازی هم مختص خود دارد. در تایید آن مدعا که کابینت یک طراحی جامع است، به سقف حصیری که کار شده توجه کنید، آن را نه یک معمار، که طراح کابینت همراه با اجرای خود ضمیمه ی کار کرده است.

از دریا فاصله می گیریم و به دل جنگل پناه می بریم. در گوشه های دنج جنگل هم می توان زیبایی آفرید. دو نکته اما ضروری است. در کنار تمام مولفه و پیش نیازهایی که رعایت می کنید حتما به این دو نکته به طور ویژه عنایت داشته باشید. اول اینکه بسته به گیاه و سبزه هایی که در فضا وجود دارد(این کابینت می توانست در باغ یا حیاط منزل شخصی اجرا شود) به رنگ مورد استفاده دقت کنید(مثلا آبی که اینجا مشاهده می کنیم توانسته هارمونی لازم را با محیط اطراف ایجاد کند) و دوم اینکه روی جنسی که کابینت از آن ساخته می شود کمی حساسیت بیش از پیش نشان دهید. در محیط های مرطوب و نمناک نمی توان با دست باز هر آن چه مد نظر است را به عنوان اسکلت کابینت به کار برد.

کابینت های استیل و مدرن فوق العاده اند مخصوصا در صورتی که شرایط فضای باز شما این قابلیت را داشته باشد که یک بلندی مشرف به حیاط یا استخر یا هر المان کانونی را فراهم آورد. در صورتی که شرایط مشابه را دارید، می توانید چنین جلوه ی بی نظیری با استفاده از یک دست کابینت طراحی مدرن ایجاد کنید.

وقتی می گوییم دنیای طراحی کابینت یک دنیای بی کران است که می تواند کیفیت زندگی شما را به معنای واقعی تحت تاثیر قرار دهد سخن گزافی نمی گوییم. به سینک این کابینت نگاه کنید. به دلیل مجاورت محل پروژه با رویش گل های خودرو و احتمالا علاقه ی کارفرما به پیاده روی صبحگاهی و چیدن چند شاخه گل وحشی، کابینت در سینک خود جایگاه نگهداری گل دارد.

در این مورد کابینت های فضای باز به چنین مصداقی اشاره کردیم( ما مثال گل و گلدان کابینت را آوریدم)، حتما شما هم در خانه باغ های خود انجام کار و فعالیت خاصی را مد نظر دارید که زیبا تر می شد اگر وسایل و کابینت های اختصاصی در خدمت میل و علایق خود داشتید.

کابینت های فضای باز می توانند برای شما اوقات خوش آشپزی و فعالیت هایی از این قبیل را هم فراهم آورند. البته به احتمال زیاد علاقه ی اکثر ما ایرانی ها به کباب و دیزی و چنین غذاهایی است، اما یک کابینت بی نظیر آورده ایم که در خود تنور دارد و می توان با آن پیتزا آماده کرد.

دوست نداریم حرف تکراری بزنیم اما کابینت های شما می توانند به طور کلی سطح آسایش و دریافت خدمات از منزل را ارتقا دهند. در نتیجه درباره ی آن ها محدود تفکر نکنید.

کابینت ها می توانند به تنهایی یک آشپزخانه پدید آورند. مثالی که در بالا آورده ایم مثالی است تمام عیار از این مورد. مخصوصا در صورتی که حیاط منزل و باغ خود را جایگاهی برای دور همی های خانوادگی می سازید، نیاز است که با تجهیزات کامل به استقبال چنین رویدادهایی بروید و در اختیار داشتن یک آشپزخانه ی کامل در فضای باز امری است که می تواند این مهم را تحقق ببخشد.

کابینت فضای باز می تواند یخچال هم داشته باشد. همان طور که گفتیم کابینت ها این ظرفیت را دارند که در فضای باز به تنهایی آشپزخانه هایی کامل بسازند. یک آشپزخانه به یخچال هم نیاز دارد این هم نشانی مستحکم که می توان با استفاده از یک جاساز مناسب در دل کابینت یخچال ساخت.

در تمام طول مدتی که به کابینت های فضای باز اشاره داشتیم احتمالا با خود به این موضوع فکر می کرده اید اگر باران بگیرد یا در فصل های سال که بی استفاده هستند باید چه کنیم. ما پاسخ مناسبی برای شما داریم، در این شرایط می توان کمی خلاقیت و استادی از طراحان کارکشته ی کابینت به عاریه گرفت.

مار بالا را نگاه کنید. در یک چارچوب بسته با هوشمندی آشپزخانه ای پدید آمده که به طور کامل همه چیز دارد، و راه استفاده ی بیرونی آن یک پنجره است. کافی است صندلی ها را به داخل آشپزخانه بیاورید و پنجره را ببندید، کابینت های شما تا استفاده ای دیگر محفوظ خواهند بود.

بسیار خب، به نظر می رسد که درباره کابینت های فضای باز هم به قدر کافی سخن گفته باشیم. امیدواریم از این قسمت، افرادی که باید، استفاده ی لازم را برده باشند و نقشه ی راهی باشد برای آن ها که سرشان درد می کند برای تجربه ی شرایط و فضاهای نو، خلاقانه و بی نظیر.

وقتی می گوییم کابینت به عنوان یکی از تاثیرگذار ترین المان های حاضر در محیط زندگی می تواند کیفیت زیستن و حضور در دقایق را برای شما تغییر دهد تنها شعار یا یک جمله ی تبلیغاتی را بر زبان نمی آوریم، نگاه کنید که در مواردی که ذکر می کنیم و مثال می زنیم، به وضوح این امر قابل مشاهده است.

کابینت

کابینت در خانه های کوچک

تا به اینجا سعی کردیم که کلی برای تمامی ذائقه ها کابینت ارائه دهیم و در مکان های باز هم سرکی کشیده ایم. اما نکته ای که نباید آن را از قلم انداخت نقش کابینت در خانه های کوچک است. تا قبل از این در لابه لای خیل مدل و نمونه هایی که معرفی می کردیم یکی دو کابینت اختصاصی در فضاهای کوچک هم نمایش داده می شد. اما در این قسمت به صورت اختصاصی به این موضوع می پردازیم و فرض را بر این می گذاریم که به طور واقعی در حال ارائه ی مشاوره ی سفارش کابینت برای منازل کوچک هستیم.

از سادگی طرح ها کلافه نشوید، زیرا هدف از ابتدا این بوده که ماهیت و کلیت طرح را به مخاطب نمایش دهیم. یعنی این که خیلی سراغ طرح کابینت های خارق العاده نرفته ایم و حد وسط کابینت هایی که به طور روزمره در جای جای دنیا(به تبع آن ایران) اجرا می شوند را گرفته ایم. در نتیجه هر مدلی که ارائه می دهیم، منظور بیشتر، کارکرد و فکر پشت به کارگیری آن کابینت خاص است، نه خودِ کابینت به عنوان مصداق.

در ابتدایی ترین شکل ممکن وقتی با محدودیت فضا مواجه هستیم سراغ کابینت هایی می رویم که فضای "باز" ی را در منزل به وجود آورند(به این تکنیک در طراحی آشپزخانه The Cube Kitchen می گویند و در زبان عامیانه ی ما همان آشپزخانه ی اوپن یا Open جا افتاده است).

در صورتی که طراحی این دست از کابینت ها هوشمندانه انجام شود، می توان از قسمت اصطلاحا "اوپن" به عنوان میز غذاخوری بهره برد. این امر به معنی کارکرد اصلی کابینت ها است. هم زیبایی، هم عملکرد هم در خدمتِ استفاده ی بهینه از فضای منزل بودن(به این خاطر که دیگر نیازی به قرار دادن میز در فضای منزل ندارید و از این طریق با بهره گیری از کابینت خود در فضای داخلی صرفه جویی صورت داده اید).

استفاده از متریال شفاف و براق در طراحی کابینت های منزل های کوچک هم انتخاب دیگری است که می توان از آن استفاده کرد. با این کار فضای کوچک آشپزخانه بزرگتر از چیزی که واقعا هست به چشم می آید. تاکید دوباره بر یک نکته ضروری است که بدانیم کابینت تنها همان گنجه ها نیستند، تمامی دکوری که در فضای آشپزخانه ی خود اجرا می کنید به معنی کابینت است. در این مورد خاص که در حال مشاهده هستیم این صندلی های شفافی که کار شده است هم بخش هایی از دکوراسیون کابینت ها به حساب می آیند.

در صورتی که در منزل شخصی شما چنین امکانی وجود دارد توصیه می کنیم حتما آن را به کار بگیرید. توجه داشته باشید که چگونه حضور یک نورگیر در بالای آشپزخانه می تواند در یک هماهنگی نا نوشته با کابینت ها فضایی فوق العاده پدید آورد.

نمی دانیم این پیشنهاد کمی زیاده روی است یا خیر، اما اگر در جایی به غیر از آشپزخانه چنین نورگیرهایی در منزل شما وجود دارد، می توانید با سفارش یک دست کابینت استاندارد، آشپزخانه ی خود را به آن جا منتقل سازید. اگر اجازه دهید پا را کمی فراتر بگذاریم، هر چند این امر در ساخت و ساز داخلی ما ایرانی ها مرسوم نیست اما در کشورهایی که برای طراحی داخلی و اجزای آن از قبیل کابینت و مبلمان ارزش قائلند، در کنار نقشه های سازه ای، نه تنها طرح و برنامه ی معماری قرار می گیرد، بلکه دکوراسیون داخلی به همراه چیدمان اعضای داخلی به طور سه بعدی مدل می شوند.

منظور این که اگر پیمانکار در حال ساخت هستید یا به طور شخصی منزل خود را بنا می کنید، هیچ اشکالی ندارد که از الان به فکر کابینت هایی باشید که علاقه دارید درون آشپزخانه ی شما قرار بگیرند. مخصوصا این موضوع مهم می شود وقتی در محدودیت فضا قرار داشته باشیم و بخواهیم مثل مورد بالا در سطحی استاندارد عمل کنیم.

ساده، زیبا و کاربردی. کابینتی که مشاهده می کنید در چند حالت کاربرد دارد. اول اینکه ساکن آپارتمانی محدود باشید اما دلتان هوای کودکی و حضور در منزل ویلایی و خانوادگی را کرده باشد. با یک سری تکنیک های ساده می توان همان صمیمت را در فضای محدود آپارتمانی ایجاد کرد.

حالت بعدی هم این است که برای منزل ویلایی و بزرگ خود یک آشپزخانه ی دوم بخواهید، در این شرایط کار باید همسنگ و هم شمایل نمای داخلی آشپزخانه ی اصلی کار شود، اما در عین حال در فضای محدود و کوچک در نظر گرفته شده بگنجد، در نتیجه پیشنهاد می کنیم که روی این طرح کابینت هم نظر داشته باشید.

زمانی که فضای پروژه محدودیت دارد، چاره به کار انداختن خلاقیت است. مثلا در این مورد که نمایش داده ایم می توان یک کشو را بیرون کشید، رویش آماده سازی غذا یا هر فعالیت دیگر را انجام داد و در همان زیر، سطل آشغال را پر کرد.

چنین کابینت هایی هستند که به معنی واقعی کلمه برای محیط های محدود استفاده می شوند و باید به طراح و سازنده اشان دست مریزاد گفت.

مدرن، زیبا و هنرمندانه. ترکیب سه عبارت قبل در طراحی کابینت های مختصِ اشپزخانه های کوچک می شود تصویری که در بالا مشاهده می فرمایید. رنگی که روی دیوار مقابل تصویر زده شده است به خوبی به آشپزخانه عمق داده و با خط و نقش کابینت ها همخوانی دارد. کابینت های کار شده فوق العاده زیبا و کاربردی هستند و در ساخت آن ها هنر خرج شده. نگاه کنید که چگونه هم قفسه دارند، هم کشو و هم گنجه و کمد.

روی چنین طرح هایی واقعا تمرکز کنید، اگر ساکن منازل کوچک هستید و در شرف سفارش کابینت قرار دارید.

کابینت

واقعا نمی توان از کابینت آشپزخانه های کوچک سخن به میان آورد و روی کاربرد کشوها زوم نکرد. عیار کابینتی که ادعای مناسب بودن برای فضاهای محدود را دارد از عملکرد و جاداری که با شما پیشنهاد می کند سنجیده می شود.

در کنار این موضوع، یعنی صرفِ جاداری، باید به این نکته ی ویژه توجه داشت که نحوه ی سازمان دهی کشو ها به چه شکل است. یعنی آیا محل قرار دادن قابلمه، از قاشق و چنگال و سینی و غیره مجزا طرح شده است یا تنها فضایی خام و فکر نشده پدید آمده.

کابینت ها می توانند مناسب و هماهنگ با اصول طراحی مینیمال کار شوند. به طور کلی سبک های مینیمال در فضاهای محدود طرفداران زیادی دارد، خط و خطوط ریز، رنگ های لطیف، نور زیاد، سطوح بازتاب دهنده و کاربردهای احساسی(به کتابخانه ی زیر جزیره ی کابینت ها توجه کنید).

در صورتی که چنین کابینت هایی را می پسندید دنیایی وسیع از انتخاب پیش روی شما خواهد بود. آن را از دست ندهید.

قرمز و مشکی، درامی مشهور. این هم از آن نمونه هایی است که از ابتدا کاملا باید بدانید که چه می خواهید و قرار است کابینت شما چه جلوه و عملکردی ارائه دهد. مثلا در صورتی که از قبل مشخص است که ظروف شما قرمز انتخاب می شوند و قالیچه ی کف آشپزخانه همواره قرمز بوده، شاید نتوان رنگی به زیبایی مشکی برای کابینت آشپزخانه پیشنهاد داد. مخصوصا این که در حال صحبت پیرامون آشپزخانه های کوچک هستیم و تصویر و جلوه ی ظاهری اهمیت فراوانی دارد.

کابینتی در فضای کوچک باید به کار گرفته شود که حداکثر نور را به داخل آشپزخانه و از آن جا به سایر نقاط منزل هدایت کند. تصویر مقابل به خوبی نمایان کننده ی این مطلب است که در فضاییی بسیار کوچک می توان کابینت ها را طوری چید که هم زیبا باشند و هم وظیفه ی اصلی خود یعنی کارکرد کابینت بودن را نمایش دهند. حیف است که روی این نکته دوباره تکرار و تاکید نکنیم، نگاه کنید که چه طور کابینت های ردیف بالا تشخصی داده اند که نور از سمت راست پنجره تابیده می شود و آن جا را خالی گذاشته اند.

با این تصمیم فوق العاده و متمایل ساختن کابینت ها به سمت چپ نور به طور تمام و کمال به داخل آشپزخانه آمده است.

در نتیجه سخن این که چیدمان کابینت به خودی خود امری است تخصصی، اما مهم تر می شود وقتی آشپزخانه ی ما کوچک باشد.

این یکی کابینت را برای آپارتمان هایی مثال آورده ایم که به طور جدی درگیر با محدودیت مکانی هستند. در این شرایط دیگر باید از فوت های کوزه گری طراحی و کابینت سازی استفاده کرد. منظور این است که نمی توان در چارچوب های معقول و ثابت همیشگی کار کرد، سراغ کوچک سازی طرح های جزیره ای رفت یا حتی آشپزخانه ی باز و "اوپن" به آن معنا ارائه داد.

کابینت هایی که در این آشپزخانه ها قرار می گیرند باید کوچک باشند، زیبا و حرفه ای کار شده باشند و از همه مهم تر هر قطعه از ان ها برای انجام چند وظیفه ی توامان طراحی و ساخته شده باشد. مثال بالا را به عنوان نمونه نگاه کنید. با دقت و دقیق. همه ی ابعاد خلاصه شده اند و کاربری ها چندگانه. المان کنار سینک(سمت چپ تصویر) را نگاه کنید که چگونه هم محفظه ای است برای قرار دادن اشیا و وسایل، هم محلی است برای نشستن، همراهی با آشپز یا صرفا نوشیدن یک فنجان قهوه روی آن.

کشوهای باریک یکی از المان های کاربردی آشپزخانه های دارای محدودیت هستند. در حالت کلی نمتوان از آن فضای کوچک بین گاز و کابینت بهره گرفت، اما وقتی که طراحی کابینت هوشمندانه صورت گرفته باشد، نه تنها آن فضا پرت نمی شود، بلکه تبدیل به یکی از کاربردی ترین کشوهای کابینت آشپزخانه ی شما خواهد شد.

در آشپزخانه های محدود هم تحت شرایطی خاص می توان کابینت های جزیره ای کار کرد. پر واضح است که نمی توان تنها با کوچک کردن آن جزیره های معمول به صورت کسری و مقیاسی کار را پیش برد، بلکه این کابینت های مخصوص به این شکل نیاز دارند که باز تعریف و طراحی شوند.

یعنی آن ایده ی کابینت جزیره ای خوب است، اما طراحی مصداق های آن باید متناسب باز نیاز ساکن منزل مورد نظر صورت گیرد. کشو، گنجه و قفسه، در کنار سطح کاربردی روی آن، بخشی از آن چیزی است که راجع به آن سخن گفتیم.

در ابتدای همین بحث گفتیم، یک بار دیگر هم می گوییم، کابینت های فضاهای کوچک مناسب کار شده اند اگر بتوانند فضا را بیش از آن چه که واقعا هست نمایش دهند. این امر معمولا با نبستن و مخدوش نکردن منظره ی دید میسر می شود. نگاه کنید به این مورد که کابینت آشپزخانه به صورت "باز" کار شده و دو سنگ متقاطع تنها برای کاربردی که مد نظر بوده به خدمت گرفته شده اند.

اگر کابینت های آشپزخانه ی شما حتما و به صورت ضروری باید محل صرف صبحانه و وعده های غذایی را فراهم آورند، در چنین آشپزخانه هایی که در حال حاضر موضوع بحث ما هستند، چاره این است که اولا از سایز و ابعاد آن ها بکاهیم، دوما در گوشه ها به صورتی هوشمندانه از آن ها بهره بگیریم.

در این موارد یک تصویر گاهی بهتر از یک کتاب توضیح کار را راه می اندازد، در نتیجه به آن چه در بالا نمایش داده شده است ارجاعتان می دهیم.

به کابینت های ردیف بالایی تصویری که ارائه شده است نگاه کنید. تئوری طراحی بازِ کابینت در تمامی اشکال قابل اجرا است. این سبک طراحی در دسته ی کابینت های مدرن قرار می گیرد و امتیاز اجرایش بی شک مشترکا به طراح داخلی و کابینت ساز می رسد. واقعا زیباست و کاربردی.

کابینت

کابینت شما تنها قرار نیست جمعبه هایی باشد که در قالب کشو و گنجه مورد استفاده قرار بگیرد. این موضوع را مکرر بیان کرده ایم و این بار برای چندمین مورد، مصداقی ارائه می دهیم تا موضوع بهتر نمایان شود. نگاه کنید، اصلا کسر شان نیست که کابینت ساز همراه و هماهنگ با طرح خود آویز هایی ارائه دهد تا کابینت و آشپزخانه در یک همزیسیتی مسالمت آمیز توامان قرار گیرند.

تا اینجا فراوان معرفی کرده ایم کابینت هایی که در نگاه اولیه شاید کمی خارج از معمول کار شده بوده اند. اما وقتی دقیق تر بررسی کرده ایم متوجه این مطلب شده ایم که خیر، اصلا هم چنین نبوده. دو سطربالا مقدمه ای بود برای ارائه ی این مصداق، کابینت حتی می تواند یک اتاق باشد. نگاه کنید که به جای آویز کردن گنجه و قفسه و کشو، در منتهی الیه سمت چپ، یک اتاق مانند در آمده و هر آنچه نیاز است آن جا قرار گرفته، هوشمندانه و کاربردی.

اگر تصویر بالا به نظر شما جالب است، نتیجه این می شود که روی تخصص کابینت سازهای کارکشته و با تجربه حساب کنید. آن ها وقتی پیشنهاد کاری را می دهند به خوبی از محصولی که پدید خواهد آمد آگاهند.

در مواردی هم چاره ای نیست جز خرید کالاهای لوکس و مدرن. طراح های صنعتی با دقت شرایط را بررسی می کنند و تمامی شئون زندگی آدمی را زیر ذره بین قرار می دهند. به عنوان مثال نگاه کنید به سینک بالا که منحصرا برای بهره گیری در فضاهای کوچک طراحی شده. گاهی لازم است که کابینت های آشپزخانه ی خود را به سلاح های مدرن مجهز کنید و از این طریق به منظور و مقصود خود دست یابید.

پس از ارائه ی چند مدل کابینت نسبتا معمولی، در این قسمت تصمیم به ساختار شکنی گرفته ایم. هیچ می دانستید می توان بین کابینت تحتانی و فوقانی پنجره کار کرد؟ البته این موضوع هم مثل نورگیر سقفی دو حالت دارد. یا از ابتدا و قبل از ساخت چنین برنامه ای برای آشپزخانه و کابینت های خود ریخته اید، یا آشپزخانه ی شما به صورت بالفعل چنین ظرفیتی را دارد و تنها می ماند سفارش، طراحی و نصب کابینت های مناسب با این شرایط.

برای منزلی که محدودیت فضا دارد، دریچه ای رو به بیرون فوق العاده رویایی خواهد بود. در این قسمت بیشتر قصد تاکید روی نقش معماری کابینت ها را داشتیم و روی اصول کارکردی کابینت مانور خاصی ندادیم.

تزیینات جانبی را فراموش نکنید. کابینت های شما می توانند همراه با یک سری برچسب ارائه شوند. اگر نمی توان در بین کابینت های بالا و پایین پنجره ی رو به منظره ایجاد کرد، رنگ و طرح بندی که دور از دسترس نیست. حداقل این کار را انجام دهید.

با این کار فضای محدود داخلی را از یکنواختی در میاورید و کابینت های علاوه بر عملکرد روی جنبه های ظاهری و زیبایی دکوراسیون داخلی هم استوار می شوند.

باور بفرمایید وقتی می گوییم کابینت به تنهایی می تواند یک آشپزخانه بسازد خود تمام و کمال به این گزاره اعتقاد داریم و اصلا این سخن را گزاف و اغراق آمیز نمی دانیم. نمونه اش مورد بالاست. کابینتی که همه وسایل از سینک و گاز و فر گرفته تا کشوها و گنجه ها را دارد و کافی است مشخص کنید در کجای منزل قرار بگیرد.

قبول داریم که این یکی زیاد معمول نیست و به خصوص در طراحی های ایرانی دیده نمی شود اما نمی توانید منکر این امر شوید که بسیار کاربردی است. کافی است کابینت را در قسمتی دیگری از منزل قرار دهید و به کل پلان معماری داخل خانه ی خود را تعویض کنید. نیازی نیست که به این امر اشاره ی بیش از حد داشته باشیم که در وقت نیاز می توان بازش کرد و در قطعاتی کوچک تر به محلی دیگر انتقالش داد.

کابینتی ساده، با صفا و البته مدرن. اگر این طرح ها و به طور کلی رنگارنگی و بی ریایی چنین کابینت هایی شما را جلب می کند باید حتما به تولیدی های کابینت مراجعه کنید زیرا معمولا شخصی ساخته می شوند و در بازار به صورت آماده گیر نمی آیند.

علاقه ای که به این دست از کابینت ها مبذول داشته می شود بیشتر به خاطر این مطلب است که توانایی ایجاد فضایی خاص و دنج را دارند. همه می دانیم که وقتی منزل و آشپزخانه کوچک است، بسیار ضروری است که فضای داخلی اش دنج و دوست داشتنی کار شده باشد.

با توجه به این که به انتهای بحث نزدیک می شویم حیف است اگر بار دیگر به طور جدی روی این امر تکیه نکنیم که کابینت می تواند چه تاثیر شگرفی بر زندگی شما داشته باشد. تصور کنید واقعا در منزل 50 متری سکونت دارید، اما آشپزخانه ی شما کابینت هایی دارد که کنار آن را تبدیل به یک میز صبحانه، میان وعده، قوه خوری یا هر فعالیتی که دوست دارید کرده است. زندگی در این آپارتمان دوست داشتنی نیست؟ شب ها با شوق نشستن دوباره روی کنجِ صندلی کابینت صبح نمی شود؟

کابینت هایی هم وجود دارند که تماما صاف با دستگره های مخفی اجرا می شوند. این مورد هم در منازل کوچک طرفدار دارد و ظاهر و باطنش از همین تصویر پیدا است. اگر به آن علاقه دارید کافی است تصویرش را به یک فروشنده یا تولیدی کابینت نمایش دهید، او می داند چه در اختیار شما قرار دهد.

کابینت های دارای میز مخفی هم در جای ویژه ای قرار دارند. این مورد به شما امکان استفاده ی مختلط و متغیر می دهد. میهمان دارید، میز را بیرون بکشید و در وقت بی نیازی به جای اصلی باز گردانیدش.

امیدواریم از این قسمت بهره ی لازم را برده باشید. به طور کلی احساس نیاز کردیم تا نشان دهیم برای فضاهای مختلف بسته به ابعاد، شرایط کلی جغرافیایی، نور و حتی سلایق شخصی می توان مدل های مختلفی از کابینت ها را سفارش داد.

کابینت

کابینت، جمع بندی مقاله

در ابتدا و بیان مقدمات گوشزد کردیم که قصد داریم رساله وار، تمامی آن چه نیاز است از کابینت بدانید را ارائه می دهیم. کار را با بیان مسائل تئوری، اسکلت و جنس سازنده، سبک های مختلف طراحی و رنگ هایی که اصطلاحا ترند شده اند آغاز کردیم. تا آن مرحله کوشیدیم اشراف و تسلطی جامع نسبت به کابینت در شما ایجاد کنیم تا بدانید یک طراح یا تولیدی در سطح کلان به چه می اندیشید و شما چه گزینه هایی پیش روی خود دارید.

از آن به بعد روی به مسائل کاربردی تر آوردیم. به عنوان مثال نمایش دادیم که چگونه می توان با کمی هوش و ذکاوت کابینت ها را طوری سازمان دهی کرد که در شرایط مختلف توانایی انجام وظیفه ی جای دادن مصالح و ابزار آلات مناسب را داشته باشند.

در بخش های نهایی هم کاملا مصداقی ایده های کلی و نمونه کابینت های موردی را زیر ذره بین خود قرار دادیم. اگر دقیق مقاله را مطالعه کرده باشید همین الان چشم بسته می توانید مثلا کابینتی که مناسب یک منزل ویلایی است، نورگیر نیست و نیاز است در فضایی محدود اجرا شود زیرا اشپزخانه ی دوم است را تجسم کنید. منظورمان این است که سعی کردیم تا جایی که مقدور است تمامی حالت های خاص آشپزخانه ها را نمایش دهیم و سپس برای هر کدام مدل کابینتی که زیبایی و کارکرد توامان را ارائه می دهد را پیشنهاد کردیم.

اگر بخواهیم بحث را تنها با یک پاراگراف به صورت زیر جمع بندی کنیم این طور ادامه خواهیم داد که، سعی کنید به اهمیت المان های داخلی منزل خود وقع بنهید. به عنوان مثال در این بحث که مختص کابینت بود نمایش دادیم چگونه انتخاب و به کارگیری کابینتی استاندارد می تواند روی تمامی منظر و کارکرد خانه تاثیر بگذارد و اگر توانایی ایجاد منزلی دوست داشتنی را داشته باشید به تبع آن زندگی، روح و روان و اعصاب آرامی خواهید داشت.

کابینت

 

تولید کابینت متوقف شده و هیچ مدلی برای فروش موجود نمیباشد. لطفاً به هیچ وجه تماس نگیرید

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

سوالات خود را قبل از خرید بپرسید.

ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما
متنی که در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید را وارد نمایید

بازدید حضوری همه روزه از ساعت 11صبح الی 21

تلگرام تخت طاووس اینستاگرام تخت طاووس

کارشناس فروش تخت طاووس

آدرس: اتوبان شهید همت غرب(شهید خرازی)خروجی دوم دریاچه شهدای خلیج فارس - میدان دریاچه - خیابان شهید جوزانی غربی - جنب شهرک شهید صیاد شیرازی (فاز2) - پاساژ خلیج فارس - انتهای طبقه اول - پلاک 70  تخت طاووس

شماره تلفن: 02155266112 _ 09129630185

فروشگاه اینترنتی تخت طاووس

فروشگاه تخت طاووس، یکی از قدیمی ترین فروشگاه های اینترنتی با بیش از دو دهه تجربه در فروش انواع محصولات چوبی به صورت آنلاین و حضوری در سه شعبه بزرگ واقع در تهران به دلیل استقبال وسیع شما مشتریان عزیز توانسته به یکی از بزرگترین فروشگاه های کشور تبدیل شود و محصول مورد نظر شما را به صورت سفارشی پذیرفته.همچنین فروشگاه تخت طاووس قابلیت ارسال محصول به سراسر کشور را برای رفاه شما مشتریان عزیز فراهم کرده است.

Top of Page